Agáve sisalová – Agave sisalana

Na Yucatane v Mexiku a v mnohých iných tropických krajoch sa pestuje agáva sisalová (Agáve sisalana, agávovité – Agavaceae), ktorá pripomína kaktus. Táto bylina s kopijovitými, mäsitými listami pochádza z Ameriky. Listy na vrchole majú tŕne.

Táto rastlina sa pestuje vo veľkom, poskytuje totiž cenné vlákna bežne nazývané sisal. Podľa klimatických podmienok kvitne napr. vo východnej Afrike po 7, a v Mexiku iba po 20 rokoch. V európskych skleníkoch kvitne až po uplynutí 50 rokov.

Kvitnúca agáva vyzerá veľmi originálne. Súkvetie vyrastajúce zo stredu listovej ružice sa vyzdvihuje do výšky 10 m, má tisícky krémových, voňavých kvetov. Rastlina po od­kvitnutí odumiera, keďže zabezpečila ďalšiu existenciu druhu. Na mohutnom súkvetí sa tvoria mladé rastliny, ktoré majú iba niekoľko listov. Rastlinky padajú na zem, zakoreňujú sa a vznik­nú nové rastliny. Je ich tak veľa, že takmer celé okolie mater­skej rastliny je pokryté drobnými rastlinkami.

Názov „sisal” je odvodený od mexického prístavu Sisal (teraz Yucatan), odkiaľ sa tento produkt prevažne exportoval. Cenné sisalové vlákna sa získavajú z listov agávy. Slúžia najmä na výrobu vrecoviny, lán, špagátov a rybárskych sietí. Zo šťavy, ktorá je vedľajším produktom pri získavaní vlákien, sa pripravujú cenné steroidové saponíny, ktoré sú základnou surovinou pre výrobu kortizónu a pohlavných hormónov.

Z agávy americkej (A. americana) pripravujú v Mexiku národný nápoj. Mladý výhonok súkvetia sa nareže a vyteka­júca šťava sa zberá. Z jednej rastliny môžu získať až 4 litre. Šťava obsahuje asi 10 % sacharózy a po zahustení sa používa ako sladidlo. Fermentovaná šťava agávy je alkoholický nápoj, tzv. pulque, destiláciou ktorého sa získava pálenka meskal.

Na ostrove Maurícius rastie furkrea obrovská (Furcraea gigantea, agávovité —Agavaceae). Pripomína agávu sisa­lovú, ale jej listy sú väčšie a stonka, na ktorej je súkvetie, dosahuje do výšky 12 m. Z jej listov sa získavajú biele, pružné vlákna, známe pod menom „konope z Mauritia”.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *