Aktinomykóza

Aktinomykóza je zriedkavé infekčné bakteriálne ochorenie. Spôsobujú ju aktinomycéty (novšie sa považujú za baktérie). Väčšina bakteriálnych infekcií zostáva iba v jednej oblasti tela. V prípade baktérie aktinomycéty sa baktérie postupne šíria do tkaniva aj iných častí tela. Infekcia sa prenáša žuvaním klasov a trávnych stebiel, ďalej pri trhaní zubov ale­bo pri chirurgických zákrokoch. Ide o anaeróbne baktérie čo znamená  rastúce len bez prítomnosti kyslíka a hlboko vnútri tkaniva. To z nich robí potenciálne nebezpečné.aktinomykoza

Príznaky

Aj keď ľudia môžu byť len zriedka nakazený, je viac pravdepodobné že sa nakazia zvieratá, ako hovädzí dobytok, ošípané, kone a psy. Divoké zvieratá a ovce sú tiež málokedy postihnuté týmto ochorením.

Najčastejšie pochádzajú baktérie z úst postihnutého nákazou, odtiaľ sa infekcia šíri na tvár a krk a do pľúc. Ako následok zápalu vznikajú na koži píšťaly, cez ktoré uniká infikovaný hnis. Vyskytuje sa aj infiltrá­cia pľúc (chorobný proces, pri ktorom sa v tkanive pľúc hromadia látky, ktoré tam normálne nebývajú).

Liečenie

Podávajú sa vhodné antibiotiká.

Prevencia

Pravidelná návšteva zubného lekára. Treba sa vyhýbať žuvaniu trávy. Z človeka na človeka sa nákaza nešíri, preto izolácia nie je nevyhnutná.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *