Andropauza – mužská menopauza – príznaky

Fenomén známy pod pojmom „andropauza“ (v Anglicku tiež zná­my ako „viropauza“) zahŕňa progresívny pokles hladiny voľného testosterónu v tele súvisiaci s vekom, spojený s nárastom produkcie proteínu globulínu, ktorý sa viaže na pohlavný hormón.Andropauza Testosteron sa spája s proteínom, čím sa redukuje jeho dostupnosť pre tkanivá. Výsledkom hormonálnych zmien môže byť impotencia u štyridsaťročných mužov a problémy s libidom.

Rozsiahly epidemiologický výskum mužského sexuálneho sprá­vania nazvaný aj Massachusettský výskum mužského starnutia, uskutočnený v rokoch 1984-89, preveroval náhodnú vzorku 1709 mužov od 40 do 70 rokov. Zistilo sa, že hladina mužského testosterónu ročne klesá približne až o jedno percento. Až 51 percent normálnych, zdravých mužov v tejto vekovej kategórii prežíva ur­čitý stupeň impotencie. Dr. Irwin Goldstein organizátor výskumu však zdôrazňuje, že k impotencii až do výšky 80 percent prispievajú organické faktory. Ako hlavné faktory zapríčiňujúce stratu mužskej potencie menuje cukrovku, hypertenziu (používanie liekov), fajče­nie, chronický alkoholizmus a vysoké hladiny cholesterolu.

Andropauza nie je všeobecne známa a je to pomerne nový feno­mén. Ale vedci vedia, že nie je úplne analogická so ženskou menopauzou. Vážny pokles vo funkcii vaječníkov má v čase menopauzy pre ženy pod­statné fyziologické následky, ako je rastúca strata kostnej hmoty, zmeny v spánku a správaní, atrofia vagíny a strata plodnosti. Andropauza má tiež vážne dôsledky pre fyzické, ale aj duševné zdravie mužov, najmä čo sa týka nálady a libida. Niektorí z nich dokonca prežívajú nočné potenie a návaly tepla. Ale rozdiel je v tom, že u mužov je strata testikulárnych funkcií s narastajúcim počtom rokov postupnejšia a neúplná (muži môžu splodiť deti aj v staršom veku).

Po 60-ke prudko rastie u mužov počet fraktúr bedrových kostí a každých desať rokov sa zdvojnásobuje.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *