Balanitída u detí – príznaky a liečba

Balanitída je zápal končeka žaluďa penisu. Môže ho vyvolať sparenina, alergická reakcia na prací prostriedok, v ktorom periete šaty die­ťaťa, a u chlapcov starších ako päť rokov zúženie predkožky (fimóza). Do piatich rokov je tes­ná predkožka normálnym javom.

Je to vážne?

Tento stav síce nie je vážny, ale pre dobrý pocit vášho dieťaťa je dôležité, aby ste sa ním začali urýchlene zaoberať. Ak sa balanitída opakuje periodicky, chlapec sa bude zrejme musieť pod­robiť obriezke.

Možné príznaky

  • Začervenený a opuchnutý koniec penisu.
  • Hnisový výtok zo žaluďa.
  • Predkožka sa nedá vyhrnúť.
  • U detí nosiacich plienky výskyt zápalu v okolí zadočka a pohlavného orgánu.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Len čo si všimnete akékoľvek začervenenie okolo žaluďa, opatrne a jemne sa pokúste vyhrnúť predkožku. Nerobte to nikdy násilne. Ak syn ešte nemá päť rokov, predkož­ku nevyhŕňajte. Ak sa predkožka nedá stiah­nuť späť, nechajte ju na mieste a poraďte sa čo najskôr s lekárom.

Ak sa predkožka dá vyhrnúť, penis dô­kladne umyte, osušte a potrite antisep­tickou masťou.

Ak je zápal súčasťou spareniny, vymie­ňajte dieťaťu často plienky a pri každej výmene dôkladne umyte a osušte postihnutú oblasť, potom zľahka naneste ochranný krém na časti, ktoré sú zvyčajne pokryté plienkou, ako aj na penis.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Vyhľadajte lekára čo najskôr: ak sa dieťa sťa­žuje na bolesti; ak sa nedá vyhrnúť predkožka; ak sa v domácom ošetrení nepodarí do 48 ho­dín zmierniť opúchanie.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

  • Lekár pravdepodobne predpíše na odstrá­nenie zápalu antibiotický krém. Ak je predkožka úzka, lekár ju bude pravi­delne kontrolovať. Ak ju nemožno vyhrnúť ani do veku šiestich rokov, stav bude treba upraviť chirurgicky, obrezaním. Ošetrujúci lekár vás pošle k odborníkovi, ktorý posúdi, či dieťa na­ozaj potrebuje obriezku.

Ako môžeme pomôcť sami?

  • Chlapčeka často prebaľujte, aby ste za­bránili opakovanému výskytu spareniny.
  • Už od útleho veku učte dieťa správnej osobnej hygiene. Do piatich rokov sa dá do­siahnuť dostatočná čistota penisu pravidel­ným kúpaním. Od tohto veku už môžete synov poradiť, aby si každý deň sám vyhrnul pred­kožku a umyl penis.
  • Ak balanitídu zapríčinila alergická reakcia, pokúste sa zmeniť prací prostriedok a odev dieťaťa vždy dôkladne vypláchajte.
Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *