Bolesť hlavy

Čo je bolesť hlavy?

Dá sa povedať, že bolesť hlavy je jednou z najrozšírenejších a najne­príjemnejších zdravotných ťažkostí. Môžeme ju cítiť v hociktorej časti hlavy, väčšinou sa však bolesť prejavuje v oblasti čela, spánkov alebo záhlavia. Bolesť hlavy má u prevažnej väčšiny ľudí jednoducho nervovú príčinu, stáva sa však, že ju vyvolá refrakčná chyba oka, zlé okuliare, ochorenie krčnej časti chrbtice, zápal mozgu alebo mozgovej pleny, príp. ochorenie iného orgánu. Preto každému, koho častejšie bolí hlava, odporúčame dať sa vyšetriť u lekára. Ak sa zistí, že bolesť hlavy nie je vyvolaná ochorením orgánu, na zmiernenie bolesti stačia mierne utišujúce prostriedky, tableta algeny, príp. acylpyrínu alebo acylkofínu. Ak bolesti hlavy sprevádza vysoká teplota a vracanie, hlavne u dospe­lého, bezpodmienečne musíme požiadať o pomoc lekára.bolest-hlavy

Osobitne sa treba zmieniť o migréne. Migréna je záchvatovitá bo­lesť hlavy, ktorú spravidla predchádzajú zvláštne príznaky (tzv. aura). Bolesti môžeme cítiť na polovici hlavy, na čele alebo na spánkoch, môžu však postihnúť aj celú hlavu. Bolesti obvykle dopĺňa nutkanie na vraca­nie až vracanie. Chorí obyčajne poznajú svoju chorobu, dokonca aj prí­činy vyvolávajme záchvat (napr. nadmerné požitie alkoholu, pitie silnej čiernej kávy nalačno, náhle zmeny počasia, príliš dlhý spánok, zápcha a pod.). Záchvatu možno predísť, ak počas príznakov predchádzajúcich záchvat a zrakových vnemov (napr. videnie čiar, iskrenie v očiach, vlne­nie mora a pod.) užijeme tablety obsahujúce kofeín a ergotamín. Sú po­ruke aj liečivé prípravky, ktorými možno záchvatom predchádzať už počas obdobia bez záchvatov.

Osobitnú pozornosť si zasluhuje bolesť trojklaného nervu. Je to prenikavá, náhla a priam nevydržateľná bolesť zasahujúca oblasť spánkov, obočia, čeľusť a sánku, ktorú liekmi mimoriadne ťažko ovplyv­niť, preto postihnutý musí vyhľadať pomoc na neurochirurgickom odde­lení. Na neurochirurgii mu injekciou alebo chirurgickým zákrokom bo­lesť utíšia. Často však po chirurgickom zákroku na tvári treba počítať s trvalým znecitlivením a stŕpnutím. To však väčšina postihnutých vďač­ne a bez váhania prijme, len nech sa môže zbaviť bolesti.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *