Bolesť na hrudi – vychádzajúca zo srdca

Je možné, že sa raz budete musieť rozhodnúť, čo robiť s bolesťou či nepríjemným pocitom v hrudi. Rozhodnutie pravdepodobne urobíte narýchlo, možno uprostred noci, bez momentálnej možnosti vypočuť si názor lekára. Pred­tým, než si rozoberieme bolesti v hrudníku, dovoľte, aby som vám poradil základné pravidlo, na ktoré nesmiete za­budnúť: Dospelý človek, ktorý má náhle nepríjemné pocity v hrudníku, musí predpokladať, že majú niečo spoločné so srdcom, a podľa toho konať. Ak sa ukáže, že šlo o planý po­plach, nič sa nestalo. Ale ak sa to týkalo srdca, možno ste si zachránili život. bolest-na-hrudiĎalej sa dočítate, ako sa zvyčajne pre­javuje bolesť srdca. Môže byť však taká rôznorodá a v stáv­ke je tak veľa, že až kým si nebudete absolútne istý, o čo ide, postupujte opatrne. Ihneď zavolajte lekárovi alebo choďte na pohotovosť do najbližšej nemocnice. Pamätajte si, že infarkt nie vždy bolí. Častejšie sa vníma ako ťažoba, pocit tlaku, skráteného dychu. Už dávno som sa naučil, že sa nemám pýtať: „Bolí vás v hrudi?“ Aj pacienti, o ktorých vieme, že majú srdcové ťažkosti, pravidelne odpovedajú: „Nie.“ Ak by som to nechal tak, mohol by som zle určiť diagnózu. Slová ako „nepríjemný“, „pocit tlaku“, „skráte­ný dych“, zvyčajne vedú k definitívnemu „Áno!“

Rozvedieme ďalej radu urýchlene konať po zistení ne­zvyčajných hrudných príznakov. Samozrejme, ak máte pätnásť či šestnásť rokov, je takmer nemožné, aby bolesť či tlak vo vašej hrudi spôsobovalo koronárne ochorenie, takže netreba, aby ste hneď bežali na pohotovosť. Ale ak ste muž po štyridsiatke, je rýchly odchod na pohotovosť ro­zumnou reakciou, pokiaľ máte čo len najmenšie pochyb­nosti. U žien to nie je to isté, lebo tie sú voči srdcovým chorobám v období pred menopauzou relatívne imúnne, pokiaľ nefajčia, neužívajú antikoncepčné tabletky, ne­majú cukrovku či vysoký krvný tlak a nedali si vyoperovať vaječníky, alebo nemajú vysokú hladinu tukov v krvi (cho­lesterolu). U obidvoch pohlaví sa šance na výskyt ktoré­hokoľvek symptómu v hrudi nadväzujúceho na ochorenie koronárnych artérií zvyšujú, ak sú prítomné niektoré z týchto rizikových faktorov.

Ak zdrojom ťažkostí nie je srdce, čo iné by to mohlo byť? Hrudník je plný rôznych orgánov a nervov, všetky môžu vykazovať príznaky podobné infarktu srdca. Mož­nými pôvodcami sú pľúca (pleuritída – zápal pohrudnice, blany pokrývajúcej pľúca, ktorý niekedy upozorňuje na zápal pľúc, alebo embólia, krvná zrazenina zanesená do niektorej z malých pľúcnych žíl, sa často mýlia s infark­tom), pažerák (poruchy pri posúvaní potravy do žalúdka môžu vyvolať bolesť, zdanlivo nerozlíšiteľnú od tej, ktorá má pôvod v srdci), hiátová hernia (keď časť žalúdka pre­kĺzne do hrudníka, takže žalúdočná kyselina vám spôsobí pálivý pocit v okolí srdca), poranenie alebo ochorenie hrudného koša (nie je až také pravdepodobné, že by sme si ho pomýlili s bolesťou srdca, ale nesmieme opomenúť nič), podráždenie nervov (pritlačených pri východe z chrb­tice), svaly hrudnej steny (ktoré môže postihnúť kŕč), ochorenie žlčníka a artróza chrbtice.

Vždy ma pri fakte, že ochorenie srdca je hlavnou príči­nou smrti a práceneschopnosti v USA, prekvapuje, ako málo ľudí spozná jeho charakteristické príznaky. Mnohí si myslia, že bolesť srdca je ostrá a pichľavá alebo vzniká na ľavej strane hrude. Typická bolesť pri infarkte je v podsta­te podobná tlaku. Vychádza predovšetkým zo stredu hru­de, spoza prsnej kosti, odkiaľ vystreľuje buď do pleca, do chrbta, rúk (obyčajne, aj keď nie vždy, ide o ľavé rameno, ľavé plece, ľavú ruku), do čeľuste alebo uší. Ak je artéria úplne uzavretá, symptómy nezmiznú, nech robíte, čo chcete. Nitroglycerínová tabletka pod jazykom vám na niekoľko minút poskytne úľavu, ale bolesť pretrváva. Pa­cient je bledý, slabý, dýcha zrýchlene, zalieva ho chladný pot a je zvyčajne pri plnom vedomí. K tomu sa môže pri­družiť kašeľ, búšenie srdca, závrat. Príznaky sa môžu zlep­šiť, keď si sadnete.

To je opis klasického infarktu. Môže však prebehnúť aj ináč, v závislosti na vašom prahu bolesti, ako aj na inten­zite a mieste poškodenia v srdci. Infarkt môže mať aj „ti­chý“ priebeh, ktorý postihnutý ani nezbadá a buď ho pre­žije aj bez primeranej liečby, alebo zomrie.

Angina pectoris je ďalším typom ochorenia srdca, spre­vádzaným bolesťou v hrudníku, ktoré sa podobá bolesti opísanej pri infarkte: je ťaživá, zvieravá, zväčša sa začína uprostred hrudníka, vyžaruje do ľavého ramena, pleca ale­bo ruky. Bolesť pri angíne pectoris nie je taká silná a ne­sprevádza ju slabosť či potenie. Najhlavnejšie však je, že má krátke trvanie. Záchvatu angíny predchádza neobyčajný stres, fyzický (príliš rýchla chôdza do kopca, najmä v stu­denom či veternom počasí) alebo mentálny (vášnivá hádka či vzrušujúci futbalový zápas) a záchvat sa rýchlo skončí, keď zmizne napätie alebo stres. Angína je zvyčajne preja­vom čiastočnej blokády koronárnych artérií artérioskleró­zou, nie úplného upchatia, ktoré spôsobuje väčšinu infark­tov. Opakovaná alebo narastajúca frekvencia angíny, najmä keď sa vyskytuje v pokoji či v noci, je výstrahou, že infarkt na seba nedá dlho čakať. Ihneď navštívte lekára! Angina pectoris ešte neznamená, že artéria je upchatá. Môže byť aj príznakom dočasného arteriálneho spazmu. Aj ten si však vyžaduje liečbu, lebo dlhotrvajúci spazmus môže vyústiť do infarktu.

Srdce postihuje aj bolesť, spojená s úplne inou poru­chou, ochorením obalu srdca, čiže osrdcovníka – perikarda. Keď je osrdcovník zapálený alebo infikovaný vírusom, nastáva perikardiíída. Jej príznaky sú podobné symptó­mom infarktu, s tým rozdielom, že bolesť sa pri hlbokom nadýchnutí zhoršuje. Jediným zaručeným spôsobom, ako rozlíšiť tieto dve ochorenia, je podrobná telesná prehliad­ka a elektrokardiogram. Nikdy si diagnózu nestanovujte sami. Jednoduchá vírusová perikarditída máva pokojný priebeh, ako liečba stačí oddych a aspirín. Môže však mať pôvod aj vo vážnejšej poruche, od infarktu až po rakovi­nu, ktorá sa rozšírila až po osrdcovník. Liečba potom zá­visí od prvotnej príčiny.

Please follow and like us:
0

5 Komentovali článok “Bolesť na hrudi – vychádzajúca zo srdca

  1. Dobrý deň chcel by som sa spýtať čo by mohlo spôsobovať kŕče na hrudi ( cítim priamo na srdci ). Trvá pár sekúnd niekedy pretrvá aj minúty. Kŕče mávam skoro každý deň. Občas pocitujem aj krátke pálenie v strede hrudi. Vyšetrenie u neurologa, ortopéda je OK. Aj všetky odbery…Holter nezistil nič kedže som akurát žiadni kŕč nemal…EKG vždy dobré, tlak v kĽude OK. No mám pocit, že moja obvOdná je zo mna už zúfalá. MImochodom vyšetrenia u psychológa je tiež OK…

  2. Srdce a pluca su velmi blizko pri sebe. Problemy jedneho organu sa teda mozu preniest aj na ten druhy. Ak dlhodobo nadmerne namahame dychacie svalstvo, napriklad astmou ci roznymi zapalmi dychacich ciest, mozeme tuto bolest vnimat aj ako vychadzajucu zo srdca.

  3. Dobry den.Chcem sa opytat, ze co moze sposobovat palivu bolest na hrudniku, pocit na zvracanie, dychavicnost, a bolest ramien.Celkova slabost a krvny tlak nizky a tep striedavo nizky alebo vysoky.A pretrvava to uz dlhsiu dobu asi 2 tyzdne ale bolesti ramien nastali az teraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *