Bolesť pri močení

Produkovať moč a pohodlne ho vypudiť si vyžaduje nor­málne fungovanie viacerých orgánov a štruktúr. Obličky sú filtre organizmu, ktoré odoberajú odpadové produkty z kr­vi a produkujú moč na ich vylučovanie. Moč vychádza z ob­ličky dolu dlhou rúrou, močovodom, vyúsťujúcim do mo­čového mechúra. Keď sa v ňom nazbiera určité množstvo, naplnený mechúr vyšle správu do mozgu, ktorý vám napovie, že je čas „odskočiť si“. Správa je taká naliehavá, že vás zburcuje zo spánku. Čím dlhšie ju ignorujete, tým neprí­jemnejšie sa cítite. Keď vám to okolnosti dovolia, vyprázd­nite si mechúr. Aby ste to mohli normálne urobiť, isté svaly sa musia uvoľniť a iné sa stiahnu. Moč vychádza z tela cez močovú rúru, kanálom, ktorý vyúsťuje z mechúra von. Dosť komplikovaný proces na taký jednoduchý úkon.bolest-pri-moceni

Keď máte pri zbavovaní sa moču bolesti, pravdepodob­ne ste dostali infekciu močovopohlavného traktu. Ak ste žena, u vás je pravdepodobnejšia infekcia močového mechúra. U mužov ide skôr o infekciu prostaty. Nech je už pôvod akýkoľvek, infekcia močového traktu je nielen bo­lestivá, ale sprevádzajú ju aj horúčka a zimnica.

Miesto infekcie môžete určiť tak, že budete venovať po­zornosť tomu, kde a kedy vás bolí. Napríklad, ak cítite pri vyprázdňovaní pálenie, akoby ste močili horúcu vodu, problém spočíva v močovej rúre. Ak vás však bolí po mo­čení, zdrojom bude pravdepodobne močový mechúr. V každom prípade bude váš lekár chcieť kultiváciu moču, aby určil diagnózu a vybral správne antibiotikum. U žien môže byť bolestivé, pravidelné močenie výsled­kom mechanického podráždenia močovej rúry a často je spojené s vaginálnou infekciou. Ďalšou príčinou môže byť intersticiálna cystitída, ktorej pôvod je neznámy. Ide o zá­pal močového mechúra, o ktorom sme si mysleli, že je dô­sledkom infekcie. Nie sme si tým však už takí istí.

U mužov, ak je okrem bolesti prúd moču tenký, slabý alebo rozdvojený a sú ťažkosti s močením, takmer určite je problém v zväčšenej prostate. Rovnako však môže ísť o neurologický problém spôsobujúci paralýzu svalov kon­trolujúcich funkciu močového mechúra. Pozrite si moč. Ak je krvavý, máte zrejme do činenia s obličkovým kameňom, tumorom či silnou infekciou nie­kde v močovom ústrojenstve. Moč, ktorý je voľným okom číry, nie je v nijakom prípade infikovaný. A naopak, ak je zakalený, môže to byť aj od fosfátov v potrave, čo je cel­kom normálny nález.

Bolesť pri močení – príznaky – liečba

Čo môže znamenať

Ako si s ním poradiť

Infekcia niekde v močovopohlavnom trakte Antibiotiká
Intersticiálna cystitída Paliatívna liečba
Zväčšená prostata Eventuálna operácia
Obličkové kamene Zvyčajne vyjdú von

 

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *