Bolesti uší vznikajú pre viaceré príčiny, z ktorých najčastejšou je zápal stredného ucha. Vyskytuje sa najmä u detí do šiestich rokov veku, pretože ich Eustachova trubica vedúca z nosohltanu do ucha je relatívne krátka, čo umožňuje ľahké rozšírenie zápalu z nosa a hrdla do dutiny stredného ucha. Keďže najmenšie deti nedokážu lokalizovať miesto bolesti slovami, postihnutú stranu tváre si pri silných bolestiach škrabú a šúchajú. Deti sa zvyknú sťažovať na bolesti uší pri bolestiach zubov, zápale mandlí alebo príušníc, pri zdurení krčných lymfatických uzlín a aj vtedy, keď boli von bez čiapky na hlave a fúkal studený vietor. Intenzívne bolesti uší sa môžu vyvinúť z infekcie vonkajšieho zvukovodu (otitis externá), spôsobenej napr. zapichnutým cudzím telesom alebo hnisavými vriedkami okolo vlasového vačku (folikulitídou).
Je to vážne?
Ak dieťa nielen bolia uši, ale aj nepočuje, jeho stav je vážny, a ak sa nediagnostikuje a nelieči, môže spôsobiť trvalé poškodenie stredného ucha a v konečnom dôsledku i trvalú stratu sluchu. Tento handicap bude zasa brzdiť vývin reči a obmedzovať schopnosti učenia.
Možné príznaky
- Bolesť v okolí ucha.
- Teplota nad 38 °C.
- Hnisový výtok z ucha.
- Zápal mandlí.
- Bolesť ucha pri dotyku.
- Zdurené uzliny.
- U malého dieťaťa šúchanie a poťahovanie uška.
Čo by sme mali urobiť sami?
Zmerajte dieťaťu teplotu. Zistite, či nemá výtok z ucha. Skontrolujte, či sa mu nezhoršil sluch. Keď bude od vás odvrátené, povedzte potichu jeho meno a dávajte pozor, či sa otočí. Pozrite sa dieťaťu do hrdla. Ak má abnormálne zväčšené alebo červené mandle. Overte si, či nemá zápal vonkajšieho zvukovodu; niekedy je vyvolaný napr. folikulitídou. Do postihnutého ucha nevkladajte nič, ani len vatový tampón. Bez odporúčania lekára nepoužívajte ušné kvapky.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ak sa dieťa sťažuje na bolesti uší (zväčša sú vyvolané infekciou), vyhľadajte čo najskôr ošetrujúceho lekára. Okamžitá lekárska pomoc je potrebná: ak má dieťa nielen bolesti, ale aj vysokú horúčku a najmä výtok z ucha; ak sa nemluvňa zachádza od plaču a poťahuje si alebo šúcha uško.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
Po vyšetrení dieťaťa určí príčinu bolestí. Ak sú vyvolané zápalom baktériového pôvodu, pravdepodobne predpíše antibiotiká.
Ako môžeme pomôcť sami?
Pocit bolesti ucha môžete zmierniť priložením termoforu obaleného do uteráka; tento postup sa však nesmie použiť pri folikulitíde. Pri kúpaní dieťaťa dávajte pozor, aby sa mu do boľavého uška nedostala voda. Táto opatrnosť je potrebná dovtedy, kým zápal neustúpi.