Bolesť ucha – uší u detí

Bolesti uší vznikajú pre viaceré príčiny, z kto­rých najčastejšou je zápal stredného ucha. Vyskytuje sa najmä u detí do šiestich rokov veku, pretože ich Eustachova trubica vedúca z noso­hltanu do ucha je relatívne krátka, čo umožňuje ľahké rozšírenie zápalu z nosa a hrdla do dutiny stredného ucha. Keďže najmenšie deti nedoká­žu lokalizovať miesto bolesti slovami, postihnutú stranu tváre si pri silných bolestiach škrabú a šú­chajú. Deti sa zvyknú sťažovať na bolesti uší pri bolestiach zubov, zápale mandlí alebo príušníc, pri zdurení krčných lymfatických uzlín a aj vtedy, keď boli von bez čiapky na hlave a fúkal studený vietor. Intenzívne bolesti uší sa môžu vyvinúť z infekcie vonkajšieho zvukovodu (otitis externá), spôsobenej napr. zapichnutým cu­dzím telesom alebo hnisavými vriedkami okolo vlasového vačku (folikulitídou).

Je to vážne?

Ak dieťa nielen bolia uši, ale aj nepočuje, jeho stav je vážny, a ak sa nediagnostikuje a nelieči, môže spôsobiť trvalé poškodenie stredného ucha a v konečnom dôsledku i trvalú stratu slu­chu. Tento handicap bude zasa brzdiť vývin reči a obmedzovať schopnosti učenia.

Možné príznaky

  • Bolesť v okolí ucha.
  • Teplota nad 38 °C.
  • Hnisový výtok z ucha.
  • Zápal mandlí.
  • Bolesť ucha pri dotyku.
  • Zdurené uzliny.
  • U malého dieťaťa šúchanie a poťahovanie uška.

Čo by sme mali urobiť sami?

Zmerajte dieťaťu teplotu. Zistite, či nemá výtok z ucha. Skontrolujte, či sa mu nezhoršil sluch. Keď bude od vás odvrátené, povedzte potichu jeho meno a dávajte pozor, či sa otočí. Pozrite sa dieťaťu do hrdla. Ak má abnor­málne zväčšené alebo červené mandle. Overte si, či nemá zápal vonkajšieho zvukovodu; niekedy je vyvolaný napr. folikulitídou. Do postihnutého ucha nevkladaj­te nič, ani len vatový tampón. Bez odporúčania lekára nepoužívajte ušné kvapky.

Nemali by sme sa obrátiť na lekára?

Ak sa dieťa sťažuje na bolesti uší (zväčša sú vyvolané infekciou), vyhľadajte čo najskôr ošetrujúceho lekára. Okamžitá lekárska po­moc je potrebná: ak má dieťa nielen bolesti, ale aj vysokú horúčku a najmä výtok z ucha; ak sa nemluvňa zachádza od plaču a poťahuje si alebo šúcha uško.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

Po vyšetrení dieťaťa určí príčinu bolestí. Ak sú vyvolané zápalom baktériového pôvo­du, pravdepodobne predpíše antibiotiká.

Ako môžeme pomôcť sami?

Pocit bolesti ucha môžete zmierniť prilože­ním termoforu obaleného do uteráka; tento postup sa však nesmie použiť pri folikulitíde. Pri kúpaní dieťaťa dávajte pozor, aby sa mu do boľavého uška nedostala voda. Táto opatrnosť je potrebná dovtedy, kým zápal ne­ustúpi.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *