Bolesti zubov vznikajú zo zubného kazu. Rozkladový proces nahlodá vonkajší ochranný obal zuba a cez nervy v mäkkom strede sa prevŕtava ďalej, pričom spôsobuje bolesti, najmä ak sa zuba dotkne niečo studené, horúce alebo sladké. Rozklad zuba (alebo zubný kaz) a ochorenia ďasien zapríčiňuje zubný povlak. Je to tenká vrstva slín a zvyškov potravy, v ktorých rastú baktérie. Baktériám sa darí, ak je v ústach cukor – napr. v podobe bieleho rafinovaného cukru, cukru v sušenom ovocí alebo v mede – čo je jednou z príčin, prečo je cukor v potrave taký škodlivý. Zuby sa môžu stať odolné voči pôsobeniu baktérií a cukru, ak obsahujú fluorid, alebo ak sú ním pokryté. Ich pokrytie fluoridom sa dosahuje pravidelne čistením zubnou pastou, ktorá ho obsahuje. Vhodná zubná pasta spolu s dobrou ústnou hygienou a pravidelnými kontrolami u zubného lekára sú jedným z najdôležitejších spôsobov prevencie zubného kazu. Je dôležité, aby deti nestrácali svoje prvé zuby kvôli zubnému kazu alebo následkom komplikácie pri zubnom rozpade – abscesu v ďasne -, pri ktorom sa rozkladá aj zubný koreň. Ak medzera po mliečnom zube zostáva počas vývinu stáleho zuba príliš dlho prázdna, stály zub sa môže prerezať v nevyrovnanej polohe.
Je to vážne?
Ak sa boľavý mliečny zub ošetrí okamžite, nevznikne vážny problém. Bez odborného ošetrenia sa však môže utvoriť absces v ďasne, čo vyvolá poškodenie alebo stratu stáleho zuba uloženého v ďasne.
Čo by sme mali urobiť najskôr?
Ak sa dieťa sťažuje na bolesť v čeľusti, bolesti zubov alebo pulzujúce, bodavé bolesti v ústach, pokúste sa zistiť, či zdroj bolesti nie je v zuboch tak, že po nich jemne poklepkáte kovovou lyžičkou. Kým nenavštívite s dieťaťom zubného lekára, podajte mu na zmiernenie bolesti Paralen.
Bolesť môžete zmierniť aj vtedy, keď priložíte na líce termofor s horúcou vodou zabalený do uteráka. Nepoužívajte na zmiernenie bolesti klinčekovú silicu a znecitlivujúce želé, pretože by mohli poškodiť ďasno okolo zuba.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Čím skôr navštívte ordináciu zubného lekára.
Čo pravdepodobne urobí zubár?
Zubný lekár zub prezrie a určí rozsah poškodenia. Možno, že bude treba zub len vyvŕtať a vyplniť, ale ak má dieťa v ďasne absces, lekár ho otvorí a vypustí z neho hnis. Ak sa zub nedá zachrániť, vytrhne ho, pričom použije, v závislosti od veku dieťaťa, miestne alebo celkové znecitlivenie.
Ako môžeme pomôcť sami?
Zabraňujte vzniku zubného kazu. Používajte fluoridové zubné pasty a v závislosti od množstva fluoridu v miestnej vode dávajte dieťaťu do nápojov fluoridové tabletky alebo kvapky. Viac informácií vám poskytne váš zubný lekár.
Snažte sa zabrániť vzniku zubného kazu obmedzovaním cukrov v strave dieťaťa. Nedávajte mu cukríky, zákusky a keksy a taktiež sa vyhýbajte kompótom a šumivým malinovkám, pretože majú často prekvapujúco vysoký obsah cukru. Do veku šiestich až siedmich rokov dozerajte na to, ako si dieťa čistí zuby alebo mu ich raz denne vyčistite sami.
Od štyroch rokov veku voďte dieťa každých šesť mesiacov na zubné kontroly a od raného detstva ho privykajte na zubného lekára, aby ho v budúcnosti nepokladalo za záhadnú a strašnú bytosť.
Po jedení sladkostí kážte dieťaťu piť veľa vody. Voda zmyje zo zubov veľkú časť cukru.
Spýtajte sa zubného lekára na možnosť uzavretia štrbiny (po mliečnom zube) v ďasne. Keď má dieťa asi sedem alebo osem rokov, jeho stále zadné zuby možno uzavrieť vrstvou plastového materiálu, ktorý zabráni prenikaniu zubného kameňa do hryzných plôch.