Bolesť zubov u detí

Bolesti zubov vznikajú zo zubného kazu. Rozkladový proces nahlodá vonkajší ochranný obal zuba a cez nervy v mäkkom strede sa prevŕtava ďalej, pričom spôsobuje bolesti, najmä ak sa zu­ba dotkne niečo studené, horúce alebo sladké. Rozklad zuba (alebo zubný kaz) a ochorenia ďasien zapríčiňuje zubný povlak. Je to tenká vrstva slín a zvyškov potravy, v ktorých rastú baktérie. Baktériám sa darí, ak je v ústach cukor – napr. v podobe bieleho rafinovaného cukru, cukru v sušenom ovocí alebo v mede – čo je jed­nou z príčin, prečo je cukor v potrave taký škod­livý. Zuby sa môžu stať odolné voči pôsobeniu baktérií a cukru, ak obsahujú fluorid, alebo ak sú ním pokryté. Ich pokrytie fluoridom sa dosahuje pravidelne čistením zubnou pastou, ktorá ho obsahuje. Vhodná zubná pasta spolu s dobrou ústnou hygienou a pravidelnými kontrolami u zubného lekára sú jedným z najdôležitejších spôsobov prevencie zubného kazu. Je dôležité, aby deti nestrácali svoje prvé zuby kvôli zubné­mu kazu alebo následkom komplikácie pri zub­nom rozpade – abscesu v ďasne -, pri ktorom sa rozkladá aj zubný koreň. Ak medzera po mliečnom zube zostáva počas vývinu stáleho zuba príliš dlho prázdna, stály zub sa môže pre­rezať v nevyrovnanej polohe.

Je to vážne?

Ak sa boľavý mliečny zub ošetrí okamžite, ne­vznikne vážny problém. Bez odborného ošetre­nia sa však môže utvoriť absces v ďasne, čo vy­volá poškodenie alebo stratu stáleho zuba ulo­ženého v ďasne.

Čo by sme mali urobiť najskôr?

Ak sa dieťa sťažuje na bolesť v čeľusti, bolesti zubov alebo pulzujúce, bodavé bolesti v ústach, pokúste sa zistiť, či zdroj bo­lesti nie je v zuboch tak, že po nich jemne poklepkáte kovovou lyžičkou. Kým nenavštívite s dieťaťom zubného lekára, podajte mu na zmiernenie bolesti Paralen.

Bolesť môžete zmierniť aj vtedy, keď pri­ložíte na líce termofor s horúcou vodou zabalený do uteráka. Nepoužívajte na zmiernenie bolesti klinčekovú silicu a znecitlivujúce želé, pre­tože by mohli poškodiť ďasno okolo zuba.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Čím skôr navštívte ordináciu zubného lekára.

Čo pravdepodobne urobí zu­bár?

Zubný lekár zub prezrie a určí rozsah po­škodenia. Možno, že bude treba zub len vy­vŕtať a vyplniť, ale ak má dieťa v ďasne abs­ces, lekár ho otvorí a vypustí z neho hnis. Ak sa zub nedá zachrániť, vytrhne ho, pričom po­užije, v závislosti od veku dieťaťa, miestne ale­bo celkové znecitlivenie.

Ako môžeme pomôcť sami?

Zabraňujte vzniku zubného kazu. Použí­vajte fluoridové zubné pasty a v závislosti od množstva fluoridu v miestnej vode dávajte die­ťaťu do nápojov fluoridové tabletky alebo kvapky. Viac informácií vám poskytne váš zubný lekár.

Snažte sa zabrániť vzniku zubného kazu obmedzovaním cukrov v strave dieťaťa. Ne­dávajte mu cukríky, zákusky a keksy a taktiež sa vyhýbajte kompótom a šumivým malinov­kám, pretože majú často prekvapujúco vysoký obsah cukru. Do veku šiestich až siedmich rokov doze­rajte na to, ako si dieťa čistí zuby alebo mu ich raz denne vyčistite sami.

Od štyroch rokov veku voďte dieťa kaž­dých šesť mesiacov na zubné kontroly a od ra­ného detstva ho privykajte na zubného lekára, aby ho v budúcnosti nepokladalo za záhadnú a strašnú bytosť.

Po jedení sladkostí kážte dieťaťu piť veľa vody. Voda zmyje zo zubov veľkú časť cukru.

Spýtajte sa zubného lekára na možnosť uzavretia štrbiny (po mliečnom zube) v ďasne. Keď má dieťa asi sedem alebo osem rokov, je­ho stále zadné zuby možno uzavrieť vrstvou plastového materiálu, ktorý zabráni prenikaniu zubného kameňa do hryzných plôch.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *