Bolesti v krížoch (lumbago), Prietrž medzistavcovej platničky (hernia intervertebrálneho disku)

Najčastejším druhom bolesti v krížoch je tzv. lumbago alebo „hexenšús“. V podstate ide o prudkú, kŕčovitú bolesť v hlbokom svalstve chrbta nad driekovou časťou chrbtice. Toto svalstvo drží telo vzpriamene počas chôdze a v stoji. Bolesť pri lumbagu môže vyvolať nevhodný pohyb, skok, krok, obrat alebo zdvihnutie ťažkého predmetu. Postihnutý pre prudkú pichavú bolesť v krížoch a v celom drieku nemôže stáť, chodiť alebo sa zohnúť, príp. sa môže pohnúť iba za cenu veľkej bolesti. Bolesť je niekedy taká silná, že sa postihnutý nevie v posteli obrátiť na bok a neznáša ani najmenší dotyk alebo pohyb postele.bolest-krize

Podstatu ochorenia . nepoznáme. Je pravdepodobné, že pri prudkom pohybe sa niektorý nerv vystupujúci z miechy natrhne a vyvolá prudký kŕč hlbokého svalstva chrbta. Kŕčom zmrštený sval môže tlačiť na nervové zakončenia, ktoré sa v ňom nachádzajú. V stuhnutom svale sa zníži prúdenie krvi a nedostatočné zásobenie kyslíkom, účinok tohto ochudobnenia, môže bolesť ešte zvyšovať.

Bolesť sa znižuje teplom. Postihnutého položíme na brucho, kožu nad bolestivým svalstvom natrieme vazelínou a priložíme naň teplý obklad. Teplý obklad môžu tvoriť uvarené a popučené zemiaky, zohriata soľ, termofor, alebo elektrický vankúš. Bolestivé miesto zohrievame hodinu až pol druha hodiny, potom vazelínu zmyjeme. Niekedy sa bolesť stratí po prvom obklade, inokedy ho treba priložiť viackrát. Sú­časne s teplom môžeme podávať pro­striedky • utišujúce bolesť. Keď sa bo­lesť stráca, môžeme liečenie urýchliť teplým kúpeľom a masážou krížov.

Ak sa liečbou doma stav za 1-2 dni nezlepší, treba vyhľadať lekára. Je totiž možné, že bolesť spôsobuje zápal bedrového kĺbu alebo prietrž medzistavcovej platničky. Túto bolesť niekoľkodňovou domácou liečbou ne­premôžeme.

Stáva sa, že sa puzdro medzistavcovej platničky (vonkajší väzivový prstenec) uvoľní pre vrodenú slabosť alebo prílišné zaťaženie. Vnútorná rôsolovitá hmota vytlačí stenčené puzdro do chrbticového kanála. Tento stav sa nazýva prietržou medzistavcovej platničky (herniou intervertebrálneho disku). Podľa toho, či hernia v chrbticovom kanáli tlačí na miechu alebo na nervy z nej vystupujúce, vznikajú aj ty­pické bolesti. Zánik citlivosti alebo pohyblivosti umožní určiť miesto prie­trže. Hernia medzistavcovej platničky sa najčastejšie vyskytuje po 20. až 40. roku veku. Podľa normálneho zaťaženia chrbtice je najčastejšia v krížoch. Medzistavcová platnička sa môže pretrhnúť pri dvíhaní bre­mena, pri prudkom vyrovnaní predklonu alebo vytočení drieku ap.

Nielen lumbago, ale aj herniu platničky možno vyliečiť bez lekárskeho zákroku. Keď sa z rôsolovitej hmoty hernie vstrebe voda, ktorej je tam 80 %, prietrž sa scvrkne a tlak prestane. Môže sa stať aj to, že trvalé odbremenená platnička sa vráti do pôvodnej polohy a hernia sa uzavrie. Kým sa to stane, čo veľmi často trvá dosť dlho, treba užívať prostriedky tlmiace bolesť. V pokročilom veku väzivové puzdro platničiek stuhne, obsah vody v rôsolovitej hmote sa zníži, preto hernia a nasledujúca bo­lesť je v staršom veku už zriedkavá.

Ak dúfate, že okamžitá operácia vám pomôže rýchlo sa zbaviť neprí­jemností prietrže medzistavcovej platničky, uvážte ešte toto: najlepšie je dať sa operovať až potom, keď obvyklá liečba – kúpele so závažím, naťa­hovanie, užívanie liekov tlmiacich bolesť – neprináša výsledky ani po dlhom čase. Zákrok je závažným zásahom do zložitej stavby chrbtice. Prinesie rýchle zlepšenie, nevylúči sa však možnosť vzniku novej hernie.

Ak ste už mali herniu platničky a zbavili ste sa ťažkostí, musíte sa vyhýbať prílišnému a náhlemu zaťaženiu chrbtice, pretože sa vám prietrž môže veľmi ľahko obnoviť.

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Bolesti v krížoch (lumbago), Prietrž medzistavcovej platničky (hernia intervertebrálneho disku)

  1. Dobry večer.Rada by som sa spytala, či može dojst k hernii disku krčnej chrbtice j dosledkom mqanipulacie s tazkym bremenom a ako sa da vylucit degenerativne poškodenie discu?
    Dakujem a prajem pekny večer

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *