Bradavice na chodidle – liečba

Bradavice na chodidlách bývajú vtlačené do ko­že následkom tlaku vznikajúceho pri chôdzi. Sú vysoko nákazlivé a šíria sa priamym kontaktom s plochami, po ktorých chodili nohy postihnuté­ho bradavicovým vírusom, napr. vo verejných plavárňach, sprchách alebo telocvičniach. Telo potrebuje zvyčajne dva roky na vytvorenie rezis­tencie proti tomuto vírusu (po tomto období sa bradavice zvyčajne stratia prirodzene). So zre­teľom na ľahkú prenosnosť a možnú bolestivosť bradavíc sa odporúča ich liečba.

Je to vážne?

Bradavica na chodidle nie je nikdy vážnym pro­blémom, môže však spôsobovať bolesť a neprí­jemný pocit v závislosti od toho, kde na chodidle sa nachádza.

Čo by sme mali urobiť najskôr?

Umyte dieťaťu nohy a nechajte ich na­močené v teplej vode, aby ste zmäkčili kožu. Tenkým skalpelom (možno ho dostať v Zdravotníckych potrebách) veľmi jem­ne zrežte tenké vrstvičky zmäknutej bradavi­ce. Vždy je múdrejšie odstrániť menej, než spôsobiť krvácanie.

Potierajte bradavice (nikdy nie zdravú kožu) prostriedkom, ktorý možno za­kúpiť v lekárňach. Zasiahnutiu zdravej kože sa môžete vyhnúť, ak ju prelepíte náplasťou, na ktorej vystrihnete otvor veľkosti bradavice. Po natretí liečivého prípravku priložte na bradavi­cu čistý štvorček obväzu či gázy a prelepte ho leukoplastom. Tento postup opakujte každý deň, až kým bradavica nezmizne.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ak sú bradavice bolestivé, ak sa zvyšuje ich počet, alebo ak zlyhá svojpomocná liečba, ob­ráťte sa čo najskôr na lekára.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

Lekár môže dieťa odporučiť na špeciálne pracovisko, ktoré sa pod vedením dermatológa venuje liečbe bradavíc. Tu bradavicu od­stránia buď snežením tekutého dusíka, alebo vypálením, prípadne zoškrabaním v miest­nom znecitlivení.

Ako môžeme pomôcť sami?

Keď má dieťa chodiť bosé, prikryte brada­vicu náplasťou, aby ste zabránili šíreniu víru­su.

Nedovoľte dieťaťu škrabať si bradavicu. Mohlo by si preniesť nákazu inam.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *