Bradavice u detí

Bradavice sú malé nezhubné hrbolčeky vyvola­né bradavicovým vírusom. Tvoria ich nadbytoč­né odumreté bunky prečnievajúce nad povrch kože. Vyskytujú sa buď jednotlivo, alebo vo veľ­mi vysokom počte na celom tele vrátane tváre a pohlavných orgánov. Niekedy sa bradavice nachádzajú aj na chodidlách. Vybudovanie re­zistencie proti bradavicovému vírusu trvá asi dva roky; po tomto období zvyčajne začnú bra­davice miznúť prirodzene. Šíria sa priamym kontaktom s nakazenou osobou.

Je to vážne?

Bradavice nie sú ani závažným problémom a nie sú ani bolestivé.

Možné príznaky

  • Tvrdé hrbolčeky suchej kože, ktoré sa zjavujú spontánne a rastú buď jednotlivo, alebo v zhlukoch na hociktorej časti tela.
  • Malé tmavšie bodky v hrbolčekoch sú krvné cievy, nie špina.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Keď zbadáte bradavicu, pozrite sa, či sa na iných častiach tela nevyskytujú ďal­šie. Pokúste sa nevenovať bradaviciam po­zornosť; stratia sa samy od seba. Ak sa chcete bradavice zbaviť, alebo ak sa nachádza na takej časti tela, ktorou by sa mohla nákaza ľahko preniesť na iných ľudí, vyskúšajte prípravky, ktoré možno do­stať v lekárni. Ich princíp spočíva v každoden­nom potieraní bradavice roztokom slabej ky­seliny a následným odstraňovaním spálenej kože. Mali by ste sa vždy riadiť návodom výrobcu a nikdy nepotierať zdravú kožu. Tieto prípravky však nikdy nepoužívajte na tvári a pohlavných orgánoch, pretože by ste mohli spôsobiť jazvy.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ak ste si nie istí, či sú hrbolčeky naozaj brada­vicami, obráťte sa čo najskôr na lekára. Mal by vidieť každý výrastok alebo hrčku na koži, pô­vodom ktorých ste si nie istí. Čo najskôr vyhľa­dajte lekára aj vtedy, ak sa počet bradavíc zvyšuje, alebo ak sa vyskytujú na tvári a po­hlavných orgánoch a chcete ich odstrániť.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

Lekár vám pravdepodobne poradí, aby ste si bradavice nevšímali, alebo vás pošle k der- matológovi. Ak bude dieťa musieť pobudnúť v nemocnici, pripravte ho na nepríjemné stránky tohto pobytu a seba na časté návšte­vy. K metódam odstraňovania bradavíc patrí vypaľovanie a chirurgické odstraňovanie.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *