Brucelóza – Bangova choroba

Bangova choroba

Vyvolávajú ju baktérie brucely, ktoré sa do človeka dostanú z kôz, ho­vädzieho dobytka a prasiat. Infekcia sa šíri najmä potravinami, mliekom a mliečnymi výrobkami, príp. bezprostredným stykom. Najčastejšie ocho­rejú zverolekári a ošetrovatelia zvierat.bruceloza

Aké sú príznaky?

Ochorenie sa začína po 2-3-4- týždňovom období bez prí­znakov malátnosťou, bolesťami hlavy a končatín a postupne sa zvyšujú­cou horúčkou. Pre horúčku je charakteristický vlnovitý priebeh. Jednu vlnu horúčky vystrieda druhá, neskoršie sa striedajú dlhšie alebo kratšie obdobia bez horúčky a s horúčkou. Vlnovitá horúčka sa udržiava 4-5 mesiacov, ba aj rok. Za ten čas sa ochorenie vylieči, alebo sa stane chro­nickým, latentným. Chorý sa v horúčke silno potí. Je charakteristické, že napriek vysokej horúčke je celkový stav aj celkový pocit dobrý. Ťažkosti môžu spôsobiť zmeny rôznych orgánov ako pečene, sleziny a čriev. Okrem orgánov brušnej dutiny býva často postihnutá nervová sústava, dýchacie a pohlavné ústroje, kosti a kĺby.

Liečenie

Podávajú sa antibiotiká a s nimi paralelne vakcíny. Ťažkosti si vyžadujú aj liečbu podľa príznakov.

Prevencia

Chorého netreba izolovať. Nesmie pracovať s potravinami, hlavne s mliekom. O výskyte choroby treba informovať aj zverolekára. Mlieko a mliečne výrobky možno zbaviť brucelí varom.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *