Brušný týfus

Abdominálny týfus

Baktéria Salmonella typhi sa vyskytuje na celom svete. Zdrojom ná­kazy je človek, chorý alebo bacilonosič, ktorý v stolici a moči vylučuje baktérie. Nákaza sa šíri spravidla stolicou, znečistenými rukami, bieliz­ňou, používanými predmetmi, muchami, nakazenými potravinami a vo­dou.

Aké sú príznaky?

Po 15-17-dňovom bezpríznakovom období sa postupne zvy­šuje teplota. V tomto štádiu sú časté bolesti hlavy, nespavosť a krvácanie z nosa. Na 5.-7. deň, keď sa horúčka udržuje na rovnako vysokej úrovni, objavuje sa hnačka alebo zápcha, bolesti brucha, poruchy vedomia, nízky pulz a vyrážky na bruchu. Choroba vrcholí na konci druhého týždňa. V treťom týždni sa zápal môže rozšíriť na črevá a spôsobiť krvácanie i prederavenie čriev. Od tretieho týždňa teplota klesá.brusny-tyfus

Liečenie

Proti baktériám sú účinné lieky chloramfenikolového a tetracyklínového typu. Pri ich užívaní teplota klesne za 2-3 dni. Pokles ho­rúčky ešte neznamená uzdravenie. Na vyliečenie zmien v črevách treba 2-3 týždňový pokoj na posteli. Podáva sa tekutá alebo kašovitá a na kalórie bohatá strava. Zápcha sa odstraňuje klyzmou.

Prevencia

Chorý sa izoluje v nemocnici. Dôkladná dezinfekcia stolice, moču a okolia sa dá zabezpečiť iba na infekčnom oddelení. Chorého pre­pustia až potom, keď je vyšetrenie stolice a moču viackrát za sebou ne­gatívne. Všetkých, ktorí prišli do styku s chorým, umiestia v karanténe a prepustia ich až vtedy, keď vyšetrenie moču a stolice bolo opakovane negatívne. Tých, ktorí sa vyliečili, ale stále vylučujú baktérie, voláme bacilonosičmi. Nesmú pracovať v potravinárstve a v takom prostredí, kde by mohli byť zdrojom nákazy. Účinné je ochranné očkovanie.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *