Abdominálny týfus
Baktéria Salmonella typhi sa vyskytuje na celom svete. Zdrojom nákazy je človek, chorý alebo bacilonosič, ktorý v stolici a moči vylučuje baktérie. Nákaza sa šíri spravidla stolicou, znečistenými rukami, bielizňou, používanými predmetmi, muchami, nakazenými potravinami a vodou.
Aké sú príznaky?
Po 15-17-dňovom bezpríznakovom období sa postupne zvyšuje teplota. V tomto štádiu sú časté bolesti hlavy, nespavosť a krvácanie z nosa. Na 5.-7. deň, keď sa horúčka udržuje na rovnako vysokej úrovni, objavuje sa hnačka alebo zápcha, bolesti brucha, poruchy vedomia, nízky pulz a vyrážky na bruchu. Choroba vrcholí na konci druhého týždňa. V treťom týždni sa zápal môže rozšíriť na črevá a spôsobiť krvácanie i prederavenie čriev. Od tretieho týždňa teplota klesá.
Liečenie
Proti baktériám sú účinné lieky chloramfenikolového a tetracyklínového typu. Pri ich užívaní teplota klesne za 2-3 dni. Pokles horúčky ešte neznamená uzdravenie. Na vyliečenie zmien v črevách treba 2-3 týždňový pokoj na posteli. Podáva sa tekutá alebo kašovitá a na kalórie bohatá strava. Zápcha sa odstraňuje klyzmou.
Prevencia
Chorý sa izoluje v nemocnici. Dôkladná dezinfekcia stolice, moču a okolia sa dá zabezpečiť iba na infekčnom oddelení. Chorého prepustia až potom, keď je vyšetrenie stolice a moču viackrát za sebou negatívne. Všetkých, ktorí prišli do styku s chorým, umiestia v karanténe a prepustia ich až vtedy, keď vyšetrenie moču a stolice bolo opakovane negatívne. Tých, ktorí sa vyliečili, ale stále vylučujú baktérie, voláme bacilonosičmi. Nesmú pracovať v potravinárstve a v takom prostredí, kde by mohli byť zdrojom nákazy. Účinné je ochranné očkovanie.