Podľa najnovších údajov na svete jestvuje asi 9 miliónov rozličných druhov chemikálií, pričom sa v odbornej literatúre každoročne opisuje bezmála pol milióna nových chemických látok a ich zlúčenín. Pravda, viac ako tri štvrtiny zlúčenín registrovaných za ostatné dve desaťročia sa cituje iba výnimočne; nemajú teda väčší praktický význam. Na človeka masovo pôsobí zhruba 5000 druhov chemikálií a z nich len vyše 500 sa uvádza v Medzinárodnom registri potenciálne toxických látok. Vieme však, že niet bezpečných chemikálií; sú len bezpečné spôsoby ich výroby a používania. Preto bezpečnostné opatrenia musia tvoriť nevyhnutnú súčasť operácií s chemikáliami pri ich vývoji a používaní, ako aj pri zneškodňovaní chemického odpadu.
Na svete sa ročne vyrába viac ako milión ton organických chemikálií a niekoľkokrát viac anorganických chemikálií. Niektorých ľudí prenasleduje strach zo záplavy chemických látok a ich zlúčenín (tzv. chemofóbia). Chemikálie na jednej strane výrazne pozdvihli kvalitu a štýl života, no súčasne môžu človeka aj ohroziť. Poznatky o mnohých chemických látkach sú celkom nedostatočné, a preto často nevieme, aké riziká pre nás znamenajú. Skutočne nás obklopuje „more chemikálií”. Máme vážne dôvody venovať im maximálnu pozornosť a zo všetkých spoľahlivých zdrojov získavať podklady o ich výrobe, spôsobe použitia, pôsobení v životnom prostredí a o prípadnej toxickosti. Súčasťou tejto pozornosti sa musí stať aj široká informovanosť verejnosti o chemických rizikách a preventívnych opatreniach pri výrobe a praktickom používaní chemikálií. Riziká patria k životu, lenže treba ich skúmať, kontrolovať a znižovať na najnižšiu mieru. Týka sa to aj chemizácie života a práce človeka. Stáročná skúsenosť naučila človeka rozpoznávať látky, ktoré sú zjavne jedovaté, a toto poznanie sa rozšírilo aj na chemické látky v priemysle. Tu sa pri mnohých technologických procesoch uvoľňujú do prostredia chemické škodliviny vo forme prachu, dymov, výparov, plynov a smogu.
Olovo – v pracovnom prostredí sa s ním stretávame v podobe prachu a pár vo vyše 150 povolaniach, najmä v závodoch na akumulátory, pri výrobe a aplikácii olovnatých farieb, v zlievárňach olova, v hutách a sklárstve. Do organizmu sa olovo dostáva pľúcami a tráviacimi ústrojmi. V krvi sa pripája najmä na červené krvinky, ktorými sa dostáva do rozličných orgánov. Ukladá sa prevažne v kostiach. Vylučuje sa najmä črevom, ďalej žlčou, materinským mliekom, menej slinami a potom. Otravy, ktoré bývali zväčša chronické (ochrnutie periférnych nervov v podobe „ruky pripravenej na bozk”), patria do histórie. Dnes sa stretávame zväčša iba so zvýšeným pôsobením (viac olova v krvi a v moči, znížené množstvo krvného farbiva). Ako proti prostriedok sa vžilo miestne odsávanie prachu a výparov, čistota pracovísk a úzkostlivá osobná hygiena.
Ortuť. – S ortuťou sa pracuje približne v 30 povolaniach (najmä elektrotechnika, výroba teplomerov, amalgámová elektrolýza alkalických chloridov, spracovanie farebných kovov atd’.). Kovová ortuť sa vyparuje už pri normálnej teplote a do organizmu sa dostáva pri práci pľúcami a vylučuje sa močom. V minulosti boli známe otravy prejavujúce sa najmä zápalmi ústnej dutiny, dráždivosťou a trasľavosťou. Prevencia sa zameriava na zamedzenie vdychovania ortuťových pár (vetranie, umývateľné podlahy a odstránenie škár, zhromažďovanie ortuti pod hladinou vody).
Oxid siričitý. – V priemysle vzniká pri výrobe kyseliny sírovej, papiera a celulózy, pri pražení pyritov; používa sa i na organickú syntézu. Najviac S02 sa uvoľňuje pri spaľovaní uhlia v elektrárňach, teplárňach, kotolniach a domácich kúreniskách. Vyznačuje sa prudkým dráždivým účinkom na spojovky (slzenie a sčervenanie) a na horné dýchacie cesty (kašeľ, skrátený dych, stiahnutie hrtana). Týmto účinkom sa predchádza najmä nosením masky.
Sírovodík. – Riziko z otravy touto látkou je pri mnohých operáciách v priemysle (výroba viskózového vlákna, spracovanie ropy, cukrovary, celulózky). Vyplýva to zo skutočnosti, že v priemysle môže vzniknúť náhly výron tohto plynu, ktorý má vysokú mernú váhu, pričom vo vyšších koncentráciách necítiť jeho zápach.
Pri miernej akútnej otrave vdychovaním dráždi spojovky a spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť a slabosť, ktoré po niekoľkých dňoch doznievajú. Pri vysokých koncentráciách nastáva rýchle bezvedomie a smrť. Dôležitá je skorá pomoc postihnutému vo forme umelého dýchania. Zárukou účinnej prevencie je dôkladná vzduchotesnosť výrobných postupov a nosenie masky.
Oxid uhoľnatý. – Tvorí významnú súčasť plynných palív (svietiplyn 15 %, generátorový plyn 35 %, výfukové plyny benzínových motorov 6 %). V priemysle hrozí otrava všade tam, kde vznikajú a unikajú plyny, ktoré ho obsahujú (pri výrobe a použití plynných palív, v kotolniach a garážach, pri peciach, v baniach po explóziách, v chemickom priemysle atď.).
Oxid uhoľnatý preniká do pľúc, rýchlo sa vstrebe do krvi, kde sa viaže na krvné farbivo a vzniká karboxyhemoglobín. Príznaky otravy zahŕňajú podľa stupňa otravy najmä bolesti hlavy, závraty až bezvedomie. Pri pôsobení vo vysokej koncentrácii môže nastať smrť za niekoľko minút. Preto treba obmedzovať použitie plynov s CO, tesniť zariadenia a zaistiť odsávanie, v zamorenom ovzduší používať filtre alebo dýchacie prístroje, prípadne pretlakové kabíny. Organické rozpúšťadlá. – Ide o pestrú skupinu alifatických a aromatických uhľovodíkov, alkoholov, aldehydov, ketónov, chlórovaných uhľovodíkov atď.
Škodlivé účinky prichádzajú do úvahy pri rozličných technologických postupoch (extrakcia tukov a olejov, strojárstvo atď.). Do organizmu sa dostávajú najmä vdychovaním, čiastočne i pokožkou; prenikajú do tkanív s vysokým obsahom tukov (centrálny nervový systém, pečeň a kostná dreň). Väčšina rozpúšťadiel pôsobí na centrálny nervový systém (únava, bolesti hlavy, závraty), niektoré z nich postihujú pečeň, obličky a krvotvorné orgány. V minulosti sa vyskytovali obávané chronické otravy benzénom (pokles počtu bielych krviniek a málokrvnosť. Dnes sa už nezjavujú ani chronické otravy sírouhlíkom pri výrobe viskózového vlákna, ktoré sa prejavovali ťažkými duševnými poruchami.
Dráždivé látky. – Ide o pestrú zmes organických a anorganických látok vo forme tekutín a prachu ktoré môžu účinkovať jedovato (napríklad rozličné kyseliny a zásady, alebo po istom časovom odstupe môžu spôsobovať prejavy precitlivenosti. Poškodenia pokožky prichádzajú do úvahy najmä na miestach styku s chemickou látkou alebo so znečisteným odevom.
Ako sa chrániť pred chemickými škodlivinami?
Najdôležitejšou formou ochrany človeka sú opatrenia odstraňujúce alebo podstatne znižujúce znečistenie ovzdušia chemickými látkami tak, aby neutrpelo zdravie človeka. Tieto opatrenia sa uberajú viacerými cestami. Týkajú sa náhrady materiálov (použitie toluénu ako rozpúšťadla namiesto benzénu), hermetizácie (utesnenia) výrobných zariadení, prirodzeného alebo umelého, celkového alebo miestneho vetrania správnej údržby a čistoty pracovísk (poriadok a čistota na pracovisku s základným predpokladom vysokej hygienickej a technologickej kultúry kontroly pracovného ovzdušia, zdravotnej kontroly pracovníkov na rizikových pracoviskách, ktoré sú určené príslušnými zákonnými ustanoveniami, a v niektorých prípadoch týkajú aj použitia osobných ochranných pomôcok.
Komentoval článok “Chemické škodliviny”