Choroba BERI-BERI

Beri-beri je choroba z nesprávnej výživy zavinená chýbaním tiamínu v strave pri celkovo nedostatočnej výžive. Začína sa zvyčajne plazivo, inokedy jej vznik urýchli červienka alebo požitie veľkého množstva glycidov po predchádzajúcom hladovaní. Beri-beri sa vyskytuje v krajinách, kde sa hladuje. Zjavuje sa v troch podobách;

  1. vlhká beri-beri, ktorú charakterizuje opuch, často so srdcovým zlyhaním,
  2. suchá beri-beri, ktorá sa prejavuje polyneuropatiou,
  3. infantilná forma.

Nedostatok tiamínu je aj príčinou troch ochorení, ktoré sa nezriedkavo vyskytujú u chronických alkoholikov na celom svete. Sú to:

  1. alkoholická polyneuropatia, klinicky nerozpoznateľná od suchej beri-beri,
  2. kardiomyopatia s priaznivou odpoveďou na podanie tiamínu,
  3. Wernickeho-Korsakovova encefalopatia.

Ostatné dve ochorenia sa zavše zistia u chorých nealkoholikov ako druhotné prejavy rozličných porúch.

Symptomatológia/L pri srdcovej forme (vlhká beri-beri) je srdce zväčšené a vzniká srdcové zlyhanie so zvýšeným minútovým objemom (plus dekompenzácia) s rozšírením kožných ciev a teplými končatinami. Opuch je často ťažký a môže byť extrémny.

Pri polyneuropatii (suchá forma) sú včasnými príznakmi slabosť, pocit ťarchy v predkoleniach, parestézie a bolestivosť lýtok. Šľachové reflexy sú znížené až vymiznuté a vzniká ochrnutie periférneho typu. Chorí majú škvrnitú kožnú anestéziu.

Infantilná, dojčenská forma jestvuje v akútnej a chronickej podobe.

Diagnóza: Kombinovaný obraz polyneuropatie a opuchov je príznačný pre beri-beri. Ak sú príznaky iba neuropatické, rozpoznanie napomáha stravovacia anamnéza.

Terapia: Pri chýbaní čerstvých potravín má preventívny účinok jedenie celozrnného chleba namiesto bieleho, čerstvé mäso, zeleninu, mlieko, semená (napr. slnečnicové), pstruh atď.

Srdcové zlyhanie vyžaduje pokoj na posteli a starostlivé ošetrovanie. Podáva sa pestrá strava s mliekom, čerstvým mäsom, zeleninou, s prídavkom droždia a celozrnných výrobkov. Tiamín sa podáva ústne alebo parenterálne. Bezprostredná odpoveď chorých so srdcovou beri-beri na tiamín patrí k najdramatickejším účinkom v medicíne.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *