Choroby močového mechúra

Mechúr slúži zberu moču, ktorý odovzdávajú obličky filtrova­ním krvi. Pri nesprávnej a zdraviu škodlivej výžive sa ľahko tvoria mechúrové kamene. Preto je dôležité preventívne dbať na vyvážené stravovanie. Strava nesmie byť v žiadnom prípade jednostranná, pretože vznikajú elektrolytické posuvy. mocovy-mechurTieto ovplyvňujú zloženie moču. Dôsledkom sú zápaly. Pred nimi nás môže chrániť okrem iného neslaná a ľahko stráviteľná stra­va. Silného korenenia by ste sa mali vzdať.

Typickými znakmi sú náhle prudké bolesti v oblasti močové­ho mechúra. Niekedy vyžarujú bolesti do slabín a do stehien. Oblasť mechúra je často silne citlivá na tlak. Pri močení dochá­dza k nepríjemnému páleniu, stupňuje sa nutkanie na močenie na desať až dvadsaťkrát za deň. Zakaždým odchádza len nepa­trné množstvo moču.

Príčinami sú väčšinou prechladnutia alebo infekcia močo­vých ciest črevnými baktériami pri nedostatočnej hygiene. Zá­pal močového mechúra môže byť vyvolaný aj hnisavými ložis­kami v tele, napr. na zuboch alebo v mandliach. Pri profylaxii, to znamená pri prevencii zápalu močových ciest je dôležité – ako bolo už spomenuté – dbať na ľahko stráviteľnú a neslanú stravu. Požívatiny, ako káva, čaj alebo alkohol sú prísne zakázané. Odporúčajú sa ovocné a čerstvé zeleninové šťavy a povoľuje sa vypiť dva poháre mlieka za deň.

Striedavou diétou možno tiež dobre predchádzať zápalom močových ciest. Pri tejto diéte musíte užívať štyri dni silne kyslé jedlá a ďalšie štyri dni silne zásadité jedlá. Prednosťou tejto diéty je, že sa zabráni rastu baktérií v mechúri.

Pri eventuálnom sklone k zápalom močového mechúra treba dbať v prvom rade na teplo. Každého podchladenia sa musíte vyvarovať. To znamená, na dovolenke po každom kúpaní ihneď vymeniť mokré plavky za suchú bielizeň. Oblasť močo­vého mechúra by mala byť chránená teplými prikrývkami, ale­bo aj termoskou, hneď ako sa objavia prvé symptómy zápalu.

K prevencii zápalov močového mechúra sa odporúčajú aj Kneippove kúry ako sľapanie vody, oblievanie kolien alebo panvy. Odporúča sa tiež posilňovať obranyschopnosť pravidel­nými návštevami sauny, takže prakticky nikdy nedôjde k zápa­lu močového mechúra. Ak máte sklony k zápalu močového mechúra, je ostatne bezpodmienečne nutné, aby ste nosili teplú spodnú bielizeň.

Bylinkový čaj na predchádzanie zápalu močového mechúra:

40 g prasličky rolnej 30 g listu medvedice lekárskej 20 g žihľavy dvojdomej Tento čaj sa dá do studenej vody, potom sa nechá krátko zovrieť, pätnásť minút vylúhovať a potom precedený piť po celý deň.

Pri tvrdošijnom sklone k zápalu močového mechúra sa odpo­rúča stavová kúra trvajúca šesť dní. Takto samy od seba odum­rú baktérie, ktoré zapríčinili zápal močových ciest. Účelné je tiež natierať chrbát a krížovú oblasť olejovou mixtúrou, ktorá má nasledujúce zloženie:

20 g blenového oleja 20 g matového oleja 10 g eukalyptového oleja Táto olejová mixtúra sa má hlboko vtierať do krížovej oblasti.

Čaj na predchádzanie tvorby močových kameňov:

30 g lipového kvetu 40 g šípok 20 g plodu jalovca Tento čaj treba nechať desať minút vylúhovať a piť denne tri až štyri šálky.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *