Choroby nechtov

Existujú dva druhy pacientov – na tých, ktorí čakajú, kým sa symptómy neobjavia, a na tých, ktorí ich neúnavne vyhľadávajú. Tých druhých ľahko spo­znáte, najmä ak s jedným z nich žijete. Najzaujatejší spo­medzi nich majú svoje zaužívané postupy. Každé ráno sa postavia pred zrkadlo a pozorne si skúmajú vyplazený ja­zyk. Keď s tým skončia, prejdú na oči. Nie sú podliate kr­vou alebo zakalené? Ženy potom vojdú pod sprchu a skú­majú si prsia, muži si skontrolujú semenníky.choroby-nechtov

Samovyšetrenie prsníkov i semenníkov je veľmi dôleži­té a treba ho robiť pravidelne. Ale nechajte tak tie pred­chádzajúce skúmania – potiahnutý jazyk a krvou podliate oči nie sú zase až také dôležité. Naši samovyšetrovatelia si však často zabúdajú skontrolovať jednu časť tela, ktorá môže niesť naozaj dôležité informácie, nechty na rukách a nohách. Najprv ich však treba odlakovať a sňať z nich umelé ozdoby, ktoré sa mnohým ľudom tak páčia.

Napadá mi aspoň štyridsať rôznych porúch, ktoré sa dajú diagnostikovať pri pohľade na nechty, od nervóz­neho obhrýzania po anémiu, ochorenie pľúc, srdcové problémy, infekciu i poruchu mozgovej činnosti. Ak viete, čo hľadáte, dokážete ich od seba rozlíšiť. Obzrite si farbu nechtov, ich tvar, hrúbku, prítomnosť nejakých značiek na nich alebo pod nimi a ako pevne sú prirastené k prstom.

Niektoré špecifiká:

Obhrýzanie nechtov je veľmi ťažké zatajiť, pokiaľ len ne­nosíte rukavice. Celá jedna tretina ľudí si ob­hrýza nechty. Patrí k nim aj jeden príjemný, šarmantný muž, pracujúci vo vrcholovom manažmente medzinárod­nej korporácie s miliardovými obratmi, ktorý sa vozí v naleštenej limuzíne a nechty má obhryzené až do mäsa. Je­ho šofér má naproti tomu nechty vždy pekne zastrihnuté a vymanikúrované. Obhrýzanie nech­tov nemusí byť nič iné, len zlozvyk, no môže odrážať aj chronické napätie a úzkosť. Ak si niekto obhrýza nechty až do krvi, je to znak nekontrolovateľného nutkania.

Bledé nechty signalizujú anémiu. Po dlhšom pobyte na slnku vám ju nebude vidieť na pokožke, ale bledé nechty nemôžete zakamuflovať, pokiaľ si ich, pravda, nenalakujete. Ak ide o ťažkú, dlhotrvajúcu anémiu, nechty nebudú len bledé, ale aj krehké. Taktiež zmenia tvar, budú ploché alebo preliačené ako lyžička a po dĺžke sa vytvoria ryhy. Ak si niektorý z týchto znakov všimnete na nechtoch (pr­vá je vždy bledosť), pozrite si na ryhy na dlani a farbu očných spojiviek. Ak sú tiež bledé, môžete si byť istý, že má­te anémiu. Váš lekár už zistí prečo. Môže to byť hocičo, od krvácania, o ktorom ste nevedeli (občasné vytekanie krvi z hemoroidov, podráždenie žalúdka z aspirínu), až po ochorenie kostnej drene (ktorá prestane produkovať správnu krv v správnom množstve), skrytý nádor či chro­nicky silnú menštruáciu. Podľa štatistických údajov však zvyčajne ide o stravu – jete málo železa.

Modré nechty (cyanosis) znamenajú, že v krvi niet do­statok kyslíka. Ak sa k tomu pridruží dýchavica a kašeľ, navštívte lekára. Pravdepodobne máte choré srdce alebo chronické ochorenie pľúc. Ak máte modré nechty, ale ne- kašlete ani nelapáte po dychu, mohli ste prísť do styku s toxickou chemikáliou, ktorá vám otrávila červené krvin­ky. Deti môžu mať cyanózu pri vrodenej srdcovej chorobe, ktorá sa dá chirurgicky liečiť.

Hrubé, zdeformované nechty môžu vyplývať z množstva chorôb. Jednou z nich je mykotická infekcia. Ak má váš le­kár podozrenie na túto chorobu, odškrabne vám z nechta šupinku a pozrie sa na ňu pod mikroskopom. Psoriáza, pri ktorej sú ložiská pokožky po celom tele pokryté striebristými bielymi šupinami, môže tiež zdeformovať nechty. Ak príčinou nie je huba ani psoriáza, môže ísť o deficit vita­mínov, artériosklerózu alebo mnohé iné choroby. Navštív­te kožného lekára.

Paličkovité nechty: Ak máte zaokrúhlené nechty, tva­rom pripomínajúce obrátenú lyžičku, označujú sa termí­nom paličkovité. Môžu také byť pri mnohých chorobách, všetko vážnych – chronické infekcie, najmä abscesy, ra­kovina pľúc, chronické ochorenia pľúc a srdca, dlhotrvajúca tuberkulóza a rôzne formy vrodeného ochorenia srd­ca. Prečo toľko rôznych chorôb spôsobuje, že prsty sa stanú paličkovitými, je záhada. Podľa mňa je to kvôli zme­ne v obsahu kyslíka v krvi alebo v zmene spôsobu, ktorým krv blúdi do prstov. Ak sa základná príčina úspešne vylie­či, paličkovitosť môže zmiznúť.

Kým však začnete panikáriť nad tvarom svojich nech­tov, pamätajte si, že je rozdiel medzi zdravým zaobleným nechtom a paličkovitým. Ide o stupeň zaoblenia. Ten sa dá zistiť, keď sa pozriete na necht zboku. V mieste, kde sa stretáva s pokožkou, formuje asi stošesťdesiatstupňový uhol. Paličkovitý necht tento uhol netvorí, ale pripája sa na pokožku v rovnej línii.

Biele fliači­ky pod nechtami: Sú to vzduchové vačky. Nie sú ničím podmienené a zvyčajne zmiznú samy, hoci niekedy pretr­vávajú celé roky. Zástancovia vitamínov tvrdia, že sú spôsobené deficitom toho či onoho.

Kombi­nácia bielych čiar a horizontálnych rýh v nechtoch: Je to jasný náznak, že niekto sa vás pokúša odpraviť tým, že vám sype arzén do jedla. Pamätajte si, že takéto ryhy idú z jednej strany na druhú, nie po dĺžke, ako pri anémii.

Suchá pokožka a lámavé nechty, ktoré sa ľahko odde­ľujú od lôžka, sú dôkazom zníženej funkcie štítnej žľazy. V tom prípade sa budete cítiť nenormálne unavený, po­kožka bude mať citrónový nádych a pulz bude spomale­ný. Okrem toho je vám stále zima a začínajú vám vypadávať vlasy. Čo je zaujímavé, hypertyreóza, teda zvýšená funkcia žľazy, taktiež spôsobuje lámavosť a uvoľňovanie nechtov, lenže pri nej sú charakteristicky preliačené, ako lyžička.

Subakúta bakteriála endokarditída: Ak si zblízka pozriete na nechty a zbadáte niečo, čo vy­zerá ako zadretá trieska, lenže nebolí to, možno ste práve objavili veľmi dôležitý príznak subakútnej bakteriálnej endokarditídy. Ide o ochorenie, pri ktorom sa srdcové chlop­ne, už choré (možno ide o vrodenú chybu, alebo po reu­matickej horúčke) infikujú. Infekcia dá o sebe vedieť prítomnosťou horúčky, slabosti, malátnosti a veľmi často drobnými krvácaniami pod nechty, ktoré vyzerajú ako za­dreté triesky. Tieto krvácania sa vyskytujú takmer stoper­centne v prípadoch, u ktorých sa táto choroba diagnosti­kovala. Ako vlastne infekciu dostanete? Ak máte šelest srdca a dovolíte zubárovi vŕtať sa vám v ústach bez toho, aby ste si predtým vzali profylaktické antibiotikum, bak­térie z úst sa dostanú do krvného obehu a bum!, usadia sa na srdcových chlopniach.

Trichinóza: Existuje ešte jedna príčina drobných krvácaní pod nechty: trichinóza, infekcia, ktorú môžete dostať, keď zje­te surové alebo nedostatočne uvarené bravčové mäso. Ďalšími symptómami trichinózy sú bolesti svalov a opuch­nuté oči.

Pozrite si na nechty. Všimli ste si biely polmesiačik pri ich koreni? Pravdaže, ten je normálny. Ak máte chorú hy­pofýzu, hlavnú mozgovú žľazu, polmesiace sa stratia. Ak ú však vaše nechty pri koreni belavé, môžete mať problé­my s pečeňou, konkrétne chronickú hepatitídu alebo cir­hózu (zvyčajne konečný výsledok veľkého množstva alko­holu po mnohých rokoch).

Nechty sú rovnako ako pokožka výborným obrazom vášho zdravotného stavu. Zbežný pohľad na pacientove nechty už zachránil mnohé životy a povesti lekárov.

Anomálie nechtov na rukách a nohách

Obhryzené nechty: úzkosť, zlozvyk – Pomoc psychológa

Bledé nechty: anémia – Zistiť príčinu a liečiť

Modré nechty (cyanóza): ochorenie srdca alebo pľúc, pôsobenie toxických chemikálií na krvinky, vrodená srdcová chyba u malých detí – Zistiť príčinu a odstrániť anomáliu

Zdeformované nechty: huby, psoriáza, deficit vitamínov, artérioskleróza – Liečiť základnú príčinu

Paličkovité nechty: abscesy, chronická infek­cia, rakovina pľúc, chro­nické ochorenie srdca – Liečiť základný stav. Ubezpečiť sa, že naozaj ide o anomáliu

 Biele fliačiky: vzduchové vačky – Nevyžaduje si liečbu

Biele čiary a vodorovné ryhy: otrava arzénom – Výplach žalúdka, ak je to akútne, neutralizovať arzén terapiou chelátmi

Lámavé nechty: hypertyreóza alebo hypotyreóza – Pri veľmi nízkej produkcii hormónu doplnkové užívanie, rádioaktívny jód, lieky

„Triesky“: Subakútna endokarditída, trichinóza – Ihneď navštíviť lekára

Biely nádych pri koreni nechta: ochorenie pečene – Liečiť základnú poruchu

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *