Chrčivý a sípavý zvuk pri dýchaní („krup“) spôsobuje prenikanie vdýchnutého vzduchu cez zúženú priedušnicu popri zapálených hlasivkách. Zvyčajne sa vyskytuje len u malých detí, ktoré sú naň náchylné preto, lebo ich dýchacie orgány (priedušky) sú úzke a pri zápale sa ľahko upchajú hlienom – najčastejšie v dôsledku vírusu, napr. pri prechladnutí, alebo v dôsledku takého infekčného ochorenia ako zápal priedušiek. V zriedkavých prípadoch môže byť chrčanie vyvolané vdýchnutím cudzieho telesa. U starších detí je stav menej vážny a vyskytuje sa pri zápale hrtana (tzv. krup).
Prvý nápor chrčania sa niekedy vyskytne náhle v noci a môže trvať niekoľko hodín. Dieťa počas záchvatu chrčivo kašle a namáhavo dýcha.
Je to vážne?
Ťažký záchvat spôsobuje závažné dýchacie problémy a vyžaduje si naliehavú pomoc.
Možné príznaky
- Chrčivý kašeľ.
- Namáhavé dýchanie a vpadnutie dolnej časti hrudníka pri každom nadýchnutí.
- Sípanie.
- Sivenie alebo modranie tváre.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Zostaňte pokojní a usilujte sa upokojiť aj dieťa, aby neupadlo do paniky, ktorá dýchanie ešte väčšmi sťažuje. Na dýchacie cesty dieťaťa dobre pôsobí vlhký vzduch. Ak je vonku chladno a vlhko, zoberte ho k oknu a kážte mu zhlboka sa nadýchnuť. Vlhké ovzdušie môžete vytvoriť aj v kúpeľni tým, že pustíte z kohútikov horúcu vodu. Ak je dieťa v posteli, podoprite ho vankúšmi. Môžete si ho posadiť na kolená, pretože posediačky sa mu bude dýchať ľahšie.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ak dieťa sivie alebo modrie a dýcha s veľkými ťažkosťami, ihneď privolajte lekára. Ak má dieťa záchvat chrčania, oznámte to lekárovi čo najskôr.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
- Pri ťažkom záchvate musí dať lekár dieťaťu kyslík.
- V prípade potreby predpíše dieťaťu antibiotiká na potlačenie infekcie.
- Poradí vám, ako sa správať pri prípadnom opakovaní záchvatu.
- Ak záchvat vyvolalo vdýchnutie cudzieho telesa, lekár ho odstráni.
Ako môžeme pomôcť sami?
- Pri opakovaných záchvatoch zostaňte pri dieťati a správajte sa podľa inštrukcií lekára.