Chrípka u detí – príznaky a liečba

Chrípku, tak ako aj prechladnutie, vyvolávajú vírusy a rovnako príznaky oboch ochorení sú podobné, napr. nádcha, bolesti v hrdle, kašeľ a horúčka, triaška a bolesti v celom tele. Keďže chrípku vyvoláva vírusová infekcia, neexistuje proti nej nijaký špecifický liek a trvá v priemere tri až štyri dni. Ak nejde o druhotnú kompliká­ciu, vo väčšine prípadov je potrebná len sympto­matická liečba.

Je to vážne?

Hoci chrípku sprevádza vysoká horúčka, zried­kavo sa vyskytujú vážnejšie komplikácie. Zato je pri nej znížená prirodzená obranyschopnosť or­ganizmu (tak ako pri každej vírusovej infekcii) a vznikajú druhotné komplikácie, napr. zápal pľúc, priedušiek, stredného ucha alebo sínusitída. Chrípka je vždy vážna u dieťaťa, ktorého pľúca sú oslabené záduchom alebo takým váž­nym ochorením ako cukrovka.

Možné príznaky

  • Nádcha.
  • Bolesti v hrdle.
  • Kašeľ.
  • Teplota nad 38 °C:
  • Triaška.
  • Bolesti v celom tele.
  • Hnačka, vracanie alebo nauzea.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Každé tri-štyri hodiny zmerajte dieťaťu teplotu. Ak do 36 hodín horúčka ne­klesne, vyhľadajte lekára. Znížte horúčku a zmiernite bolesti poda­ním Paralenu. Uložte dieťa do postele. Nenúťte dieťa jesť; dbajte však o to, aby často pilo. Ak má hnačku, nedávajte mu mlieko. Tekutinu, ktorá sa stratí pri horúčke potením, nahradíte najlepšie častým podáva­ním malých množstiev rozriedenej ovocnej šťavy alebo vody. Ak sa po príznakoch „chrípky“ vyhodia dieťaťu vyrážky, môže ísť o osýpky, nie o chrípku.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ihneď vyhľadajte lekára, ak dieťaťu neklesne horúčka do 36 hodín alebo ak po 48 hodinách spozorujete zhoršovanie prejavov choroby. Všímajte si najmä, či sa nezhoršil kašeľ, moh­lo by to totiž znamenať, že infekcia prenikla do hrudníka; bolesti ucha zasa naznačujú možný zápal stredného ucha, kým žltý hnisový výtok z nosa sínusitídu. Ak máte podozrenie na osýpky, spojte sa s lekárom čo najskôr.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

Lekár potvrdí prípadný výskyt zápalovej kom­plikácie a predpíše na jej potlačenie antibioti­kum. V opačnom prípade odporučí, aby ste naďalej podávali dieťaťu Paralen a nechali ho odpočívať v posteli. Ak dieťa ustavične kašle, lekár predpíše sirup (kvapky) proti kašľu.

Ako môžeme pomôcť sami?

Dieťa by malo odpočívať v teplej miestnosti so stálou teplotou. Ak sa nudí, rozložte mu po­steľ v kuchyni alebo obývačke, aby mohlo byť cez deň s vami.

Len čo sa bude chcieť pohybovať, nebráňte mu; pri opakovanom zvýšení teploty ho však prinúťte odpočívať.

Nenechávajte nikde ležať použité papiero­vé vreckovky. Požiadajte dieťa, aby ich zahadzovalo. Plátené vreckovky vyvárajte – zabrá­nite tak šíreniu vírusu po celej domácnosti.

Stojí za uváženie, či by ste nemali chrániť dieťa každoročným očkovaním proti chrípke. Ukázalo sa, že niektoré deti vakcína ochráni. Každý rok sa však zjavuje nový druh vírusu, a preto je imunita získaná očkovaním alebo nakazením sa vírusom len krátkotrvajúca.

Ak dieťaťu opäť stúpne horúčka a začne vracať v čase, keď by sa už malo zotavovať, spojte sa ihneď s lekárom. Príčinou tohto zhoršenia by mohlo byť zriedkavé, ale vážne detské ochorenie – Reyeov syndróm.

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Chrípka u detí – príznaky a liečba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *