Chronická hnačka – príznaky a liečba

Chronická hnačka je súčasť života mnohých ľudí s po­dráždeným črevom, ktoré sa nedá kontrolovať, či nedo­statkami enzýmov vplývajúcich na proces trávenia, cuk­rovkou, alergiou na jedlo, hyperfunkciou štítnej žľazy či poruchou pankreasu, zápalom hrubého čreva (ulceratívna kolitída, Crohnova choroba), operatívne odstránenou časťou hrubého čreva, alebo majú porušenú výstelku čreva, čo sťažuje absorpciu potravy. Podľa nasledovných charakteristík dokážete zistiť, z čoho máte hnačku:chronicka-hnacka

Keď má dieťa pretrvávajúce hnačky, pri ktorých sa po­trava dostane do čreva a hneď ide von, pravdepodobne trpí poruchou vstrebávania, napríklad celiakiou, pri kto­rej je črevná sliznica abnormálna a neprijíma dodávané živiny.

Keď je hnačka chronická, ale prerušovaná – niekedy je stolica normálna, inokedy riedka, vodnatá – diagnózou je podráždené črevo, zápal hrubého čreva alebo alergia na nejaký druh potravy.

Ak sa hnačka strieda so záchvatmi zápchy (za predpo­kladu, že nie ste pravidelným užívateľom laxatív), vtedy prichádza do úvahy nádor hrubého čreva. Ale pamätajte si, že aj podráždené črevo a dlhotrvajúca cukrovka môžu spôsobiť striedanie hnačky so zápchou.

Ak hnačka nepoľavuje a len zriedkakedy máte hustú stolicu, asi máte hyperfunkciu štítnej žľazy. V tom prípade sa objavia aj iné príznaky tejto poruchy – nervozita, po­dráždenosť, zrýchlený pulz, nespavosť, búšenie srdca, zlá znášanlivosť tepla a nadmerné potenie. Chronická hnačka u dospievajúceho je najčastejšie dôsledkom zápalu hrubé­ho čreva, infekcie alebo zlého vstrebávania.

Možno máte nedostatok laktázy, dosť častá porucha, pri ktorej ináč zdravým jedincom chýba enzým laktáza, potrebný na strávenie laktózy v mlieku a mliečnych pro­duktoch. Keď skonzumujú laktózu v akejkoľvek forme a množstve, nadúva ich a majú hnačku. Zmena v stravo­vaní priam zázračne vylieči.

Ak stolica po hnačke je mastná, páchne hnilobou a veľ­mi riedka, takmer s určitosťou obsahuje nestrávený tuk, dôkaz slabého vstrebávania sa v tenkom čreve.

Číry hlien pomiešaný so stolicou je príznakom podráž­deného hrubého čreva. Pri ulceratívnej kolitíde je v nej dokonca hnis. Prítomnosť krvi s hlienom alebo bez neho naznačuje rôzne poruchy, od podráždeného a zapálené­ho črevného traktu až po chronickú dyzentériu, rakovinu, polypy a divertikulitídu.
Ak stolica po hnačke neobsahuje krv ani hlieny, asi máte podráždený črevný trakt. Dôležitá je aj frekvencia, koľkokrát denne idete na potrebu. Keď je to menej ako šesťkrát denne, problém ma pôvod vyššie v tráviacom trakte, možno ide o slabé vstrebávanie v tenkom čreve. Viac ako šesťkrát ukazuje na problém dolu nižšie, v hru­bom čreve alebo konečníku, najmä ak ledva dokážete vydržať.

Keď mávate riedku stolicu väčšinou ráno, pravdepo­dobne ide o podráždené črevo. Ak vás hnačka zobudí v noci, do úvahy pricháda hypertyreóza, cukrovka, ulceratívna kolitída alebo Crohnova choroba.Vaša telesná hmotnosť je spoľahlivým ukazovateľom toho, čo sa deje. Ak máte hnačku a váha vám neklesá, pravdepodobne nemáte dosť laktázy alebo máte alergiu na nejakú potravu. Ale ak ste schudli, možnou príčinou je rakovina, hyperfunkcia štítnej žľazy a zápal hrubého čreva, najmä vtedy, keď hnačka prišla až po strate hmot­nosti. Chronická hnačka môže byť dôsledkom choroby, ktorá nemusí priamo zasahovať hrubé črevo. Napríklad, existu­je nádor zvaný karcinoid, vylučujúci hormón, ktorý spôso­buje kašeľ, hnačku a prerušované sčervenanie kože. Také nádory treba vyoperovať, lebo je možné, že sa budú šíriť ďalej.

Osoby s chronickým ochorením pľúc a cystickou fibrózou tiež môžu mať hnačku. Ak vám doteraz po celý život črevá fungovali normálne a odrazu začnete „behať“, opäť je tu niekoľko možností. Nie je treba Sherlocka Holmesa, aby zistil spojitosť medzi symptómami a vaším nedávnym výletom do Ázie, Afriky, Latinskej Ameriky – vlastne hocikam mimo domova. Ale­bo ak okrem hnačky aj vraciate a bolí vás celé telo, prav­depodobne bude príčinou vírusová infekcia alebo akútna otrava jedlom.

Aj mnohé lieky sú impulzom k hnačke. Najbežnejšími sú laxatíva, antibiotiká (ktoré zničia normálnych bakte­riálnych obyvateľov hrubého čreva a vyúsťujú do premno­ženia kontaminujúcich baktérií a do hnačky), digitalis, chinidín, orálne prípravky na redukciu cukru v krvi, antacidá, lieky na vysoký krvný tlak, na zníženie cholestero­lu, protirakovinové prípravky, kolchicín (terapia proti akútnym záchvatom dny) a liečba hrubého čreva ožarovaním.

Ak ešte máte pochybnosti, do ktorej kategórie sa máte zaradiť, niekoľko dodatočných rád:

Ak sa hnačka objavila takmer bezprostredne po jedle, asi vám je zle od pokazenej potravy. Nepriotrávili ste sa samotnými baktériami, ale škodlivými látkami, ktoré sa z nich uvoľnili do jedla. Ak ste večerali s priateľmi, skontrolujte si, či to postihlo aj ich. Ak sa však symptó­my objavia až po dvanástich hodinách, odkedy ste zjedli puding či šľahačkový zákusok, je možné, že ste sa pri­otrávili potravinovými baktériami prítomnými priamo v požitej strave.

Ak nemôžete nájsť súvislosť medzi tým, čo ste zjedli, a svojimi príznakmi, je možné, že ste dostali gastroenteritídu. Je zvyčajne krátkodobá a prejde po niekoľkých dňoch, nehľadiac na to, čo proti nej podniknete. Pili ste niečo? Sú pacienti, ktorí dostali hnačku po konzumácii určitých druhov alkoholu alebo vína. Zvyknete jesť nedovarené bravčové mäso? Aj trichinóza môže spôsobiť hnačku. Vzhľad stolice tiež pomôže odhaliť príčinu. Napríklad: Ak je v nej hlien s krvou alebo bez nej, je možná infek­cia hrubého čreva. Ak je stolica vodnatá, príčinou je vírus alebo infekcia parazitom giardia, ktorý sa stal slávny pred niekoľkými rokmi, keď kontaminoval dodávku vody do Leningradu. Odvtedy sa už objavil aj v iných mestách a komunitách na celom svete.

Ak má stolica zelený odtieň, pravdepodobne máte do či­nenia so salmonelózou (ale aj giardia sa môže prejaviť ze­leným nádychom). Infekcia salmonelou sa stala vážnym problémom našej krajiny kvôli antibiotikám, ktoré sa dá­vajú dobytku na podporu rastu. Po dlhšej liečbe sa táto ne­škodná baktéria, normálne prítomná v organizme zvierat, stane odolná voči antibiotikám. Keď sa dostane do ľud­ského tráviaceho systému, spôsobí hnačku, ktorú je ťažké liečiť.

Horúčka sprevádzajúca hnačku je zvyčajne prejavom infekcie. Keď dostanú hnačku nervózni ľudia, nemajú ho­rúčku.

Ak vás postihne hnačka, ktorá neprechádza, nenapchávajte sa Reasecom, Imódiom alebo nejakým ďalším prí­pravkom proti hnačke s nádejou, že prejde. Oznámte to svojmu doktorovi. Hnačka trvajúca viac ako dva či tri týždne môže mať rôzne príčiny. Na prvom mieste je zápal hrubého čreva, bakteriálna infekcia, lieky, ktoré užívate, amoeba alebo iný parazit, ktorého ste niekde nachytali. Len čo sa nájde (niekedy treba opakované rozbory stolice, aby ho mohli identifikovať), vhodná liečba vás zbaví symp­tómov.

Keď je hnačka vaším jediným trápením a ináč ste v po­riadku, ide o niektorú z príčin, ktoré som uviedol. Na zá­ver však zdôrazňujem, že najrozšírenejšími pôvodcami hnačiek sú v našej spoločnosti stres a prehnané užívanie laxatív.

Hnačka – symptómy – liečba

Úzkosť, stres, podráždené črevo – Úprava citového rozpolože­nia, s pomocou profesionála, ak treba. Spazmolytiká, diéta

Zápal hrubého čreva – Lieky (spazmolytiká, sulfasalazín, steroidy), chirurgický zákrok

Malabsorpcia – Diéta alebo náhrada enzýmov

Odstránenie časti čreva – Diéta

Alergie na jedlo – Identifikovať a vyhýbať sa zdroju

Hypertyreóza – Liečiť poruchu štítnej žľazy rádioaktívnym jódom, liekmi, chirurgicky

Poruchy pankreasu – Vhodná liečba, náhrada enzý­mov

Rakovina hrubého čreva – Chirurgický zákrok

Lieky – Prestať užívať, zmeniť alebo znížiť dávkovanie

Infekcia (dyzentéria, parazity) – Lieky, v niektorých prípadoch antibiotiká

Cukrovka – Podporná starostlivosť, kon­trola cukru v krvi (nie vždy je úspešná)

Deficit laktázy – Zmena stravovania, doplnko­vé užívanie laktázy

Cystická fibróza – Lieky, enzýmy

Otrava potravinami – Symptomatická liečba

Please follow and like us:
0

4 Komentovali článok “Chronická hnačka – príznaky a liečba

  1. Zdravim.. ani jedno na mna nesedi a to mam hnacku uz viac ako rok … kolonoskopia a gastroskopia boli v poriadku. Na karcinoid mi brali krv a boli zvysene hodnoty 99,6 ale v moci to bolo ok tak to neriesili..alergie na potraviny vraj nemam ziadne…a mlieko a mliecne vyrobky som radsej uplne prestala jest lebo ked si dam trochu mlieka vsetko sa zhorsi..vsetci tvrdia ze som zdrava a tak ma poslali prec… uz viac ako rok vzdy ked nieco zjem do par minut mam hnacku ..nechudnem a vahu si drzim … vzdy ked musim ist na wc mi je strasne zle oblieva ma pot…zvysi sa mi tlak a chytaju ma triazky…. lieky na tlak berem cca 6mesiacov nebitix 1/2denne …. uz som zufala ved mam len 29rokov 54kg a taketo problemy… skusala som drzat dietu bola som len na ryzi sucharoch a caji no hnacka neprestala..zle mi byva vacsinu dna a tlak stale zvykne skakat norma je 140/100 ale par krat sa stalo ze vyskocil na 190/110 a v nemocnici mi dali lexaurin na upokojenie odvodnili ma a poslali domov… uvitam akekolvek rady moj mail blazekova.mirka@gmail.com dakujem

    1. Zaoberám sa prírodnou medicínou a na základe vášho opisu by som to tipoval na funkčnú dyspepsiu, príp. problémy psychosomatického charakteru. V každom prípade je dôležitý zdravý životný štýl a celková životospráva – obmedziť stres, obmedziť sedavý životný štýl – pri PC / TV, zaviesť pravidelný pohyb (nemusíte hneď začať aktívne cvičiť, kľudne stačia každodenné prechádzky alebo napr. jóga), zdravá strava – žiadne prehnané nárazové diéty, organizmus z toho môže mať následne stres a brániť sa spomínanými hnačkami. Očistiť tráviaci trakt od nežiaducich baktérií – pomôcť môže účinná prírodná látka masticha. Dôležitý fakt je, že hnačkami sa organizmus bráni od patogénov v žalúdku, preto ich odstránením môžte zamedziť aj hnačkám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *