Čo je čierny kašeľ?
Čierny kašeľ je akútne bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým deti. Typickým príznakom tejto choroby sú ťažké, záchvatovité ataky kŕčovitého kašľa.
Novorodenci ešte nemajú obranné látky proti čiernemu kašľu! A pretože práve v tomto veku môže ochorenie spôsobiť hrozivé komplikácie, musia sa tieto deti pri ochorení na čierny kašeľ bezpodmienečne liečiť pod odborným dohľadom lekára. Po prekonaní choroby sa v tele vytvára celoživotná imunita.
Aké sú príčiny čierneho kašľa?
Pôvodcom ochorenia je baktéria „Bordetella pertussis“. Tá sa rozmnoží na sliznici horných dýchacích ciest a vyvolá katarový zápal.
Infekcia sa do tela dostáva spravidla kvapôčkovou nákazou. Vzhľadom na značnú nákazlivosť spôsobuje nákazu už prvý kontakt s pôvodcom choroby. Preto by mal byť pacient izolovaný.
Ako sa lieči čierny kašeľ?
V prípade, že takto postihnuté deti sú bez horúčky, nemajú sa liečiť v posteli, ale odporúčame pohyb vonku na čerstvom vzduchu. Nevhodný je pobyt na detských verejných ihriskách, pretože nákaza by sa mohla šíriť.
Čo môžeme urobiť sami?
Starostlivosť o dieťa postihnuté čiernym kašľom vyžaduje mnoho pozornosti a trpezlivosti, pretože choroba niekedy pretrváva i niekoľko týždňov a zaťažuje dieťa i psychicky. Zamestnajte dieťa vhodnou hrou.
V každom prípade je nutná izolácia chorého dieťaťa až do úplného vyliečenia.
Kedy musíme vyhľadať lekára?
U dojčiat je zásadne nutný prísny lekársky dohľad, pretože práve u nich máva ochorenie najťažší priebeh. Preto už pri prvých príznakoch musíme bezpodmienečne navštíviť lekára.
Čo urobí lekár?
Predpíše lieky. Do úvahy prichádzajú najmä imunoglobulíny čierneho kašľa. U dojčiat a vo výnimočných prípadoch sa nasadzujú aj antibiotiká.
Priebeh ochorenia
Čierny kašeľ trvá približne osem až desať týždňov a prebieha v troch štádiách:
1. Štádium katarové
Po inkubačnej dobe, ktorá trvá jeden až dva týždne, začína ochorenie plazivo – úplne obyčajným kašľom. V tomto období je postihnutý pacient najnákazlivejší. Sprievodnými príznakmi sú nechutenstvo, nádcha, slzenie, suchý kašeľ, niekedy v noci silnejší než vo dne. Niekedy sa pridruží i horúčka.
2. Štádium kŕčov
V ďalších troch až štyroch týždňoch dochádza, najmä v noci, k záchvatom kŕčovitého kašľa. Na konci takého záchvatu dochádza k typickým sipľavým vdychom. Záchvaty kašľa sa niekoľkokrát opakujú, až napokon dôjde k vykašľaniu malého množstva pomerne hustého hlienu. V tomto období sa už nákazlivosť postupne znižuje.
3. Štádium doznievania
Počas nasledujúcich dvoch až troch týždňov sa počet a sila záchvatov pomaly znižuje. Hlien sa stáva tekutejším a ľahšie sa vykašliava.
Je čierny kašeľ nebezpečný?
Komplikácie ako zápal stredného ucha, zápal pľúc, poškodenie centrálneho nervového systému a záchvaty dýchavičnosti a bezvedomia sa často vyskytujú u dojčiat. Preto musíme práve tieto malé deti pred infekciou čierneho kašľa chrániť. Zápaly stredného ucha môžu pri ťažkom priebehu napadnúť i priľahlú kosť. Veľmi ťažkou komplikáciou bývajú i kŕčové záchvaty. Tieto sa však dnes najmä vďaka liečbe antibiotikami – už prakticky nevyskytujú.
Je očkovanie proti čiernemu kašľu účelné?
Áno. Očkovanie proti čiernemu kašľu nebývalo celkom bez komplikácií.
V minulosti sa pri ňom vyskytovali i kŕče, vysoké horúčky a zdurené lymfatické uzliny. Ale aj vtedy prevažoval nad týmito rizikami takmer stopercentný efekt účinku očkovania. Dnes, pri používaní nových očkovacích látok, je už riziko komplikácií minimálne.
PRÍZNAKY
Zvýšená teplota
- a 2. týždeň: Necharakteristický kašeľ a zápal spojoviek
- a 4. týždeň: Typický štekavý záchvatovitý kašeľ s dýchavičnosťou a sipľavým vdychom, na ktorý často nadväzuje zvracanie
Výraz odutej tváre
Často poranenie povrchu jazyka
DÔLEŽITÉ
Nezriedka nastáva na konci záchvatu kašľa zvracanie. Častým zvracaním môžu najmä dojčatá stratiť priveľa tekutín. Tak potom vznikajú poruchy výživy. Preto bezpodmienečne treba dodržiavať pravidelné a časté podávanie menších dávok tekutín a koncentrovanej potravy. Inak by došlo k dehydratácii organizmu.