Čierny kašeľ

Pertussis, “Somársky kašeľ”

Chorobu spôsobuje baktéria, ktorá sa šíri kvapôčkovou cestou. Chorý je nákazlivý už v období kataru. Keď sa vytvorí kŕčovitý stav, nákazlivosť sa znižuje, ale pretrváva dotiaľ, kým kašeľ sprevádza vykašlávanie chrchľa. Ochorenie sa najčastejšie vyskytne medzi 2.-6. rokom, môže však postihnúť aj dospelých. Prekonanie dáva trvalú imunitu.

Aké sú príznaky?

Latencia trvá 7-21 dní. Príznaky sa v prvom období preja­vujú zápalom horných dýchacích ciest, vracaním a kašľom. V tomto ob­dobí je horúčka mierna alebo chorý má normálnu teplotu. V druhom, kŕ­čovitom období kašel sa stáva prudkým, na konci počuť zvuk typicky pre pertusický kašeľ (odtiaľ „somársky kašeľ“, pozn. prekl.). Kašeľ sa vyskytuje spravidla záchvatovito. Medzi záchvatmi je stav vcelku dobrý. Záchvat try4 1-2 minúty, niekedy 3-4 minúty a denne sa vyskytuje 20-30 ráz alebo aj viackrát. Choroba vrcholí 1-2 týždne po tom, ako sa objaví kŕčovitý kašeľ, potom ustupuje. Uvoľnenie trvá 1-2 týždne. Stály kašeľ zvyšuje tlak v brušnej dutine, z čoho môže vzniknúť pupočná prie­trž, predpadnutie konečníka a rozdutie pľúc. U malých detí môže nastať kŕčovité uzavretie hrtana, dokonca až kŕč celého tela.cierny-kasel

Komplikácie

Okrem tých, čo sme už spomenuli, môže vzniknúť zápal pľúc, niekedy aj tbc.

Liečenie

Dojčatám sa podáva hyperimúnne sérum, ktoré obsahuje ochrannú látku. Podávajú sa aj antibiotiká (chloramfenikol, tetracyklín) a prostriedky proti kašľu. Osobitná pozornosť sa venuje tomu, aby čas­tým kašľom a vracaním neutrpela výživa detí. Pertusické dojčatá treba ďalej pridájať, väčšie deti kŕmiť medzi záchvatmi a dbať, aby jedlo nevy­vrátili. V izbe chorého má byť teplota 20-22 °C a dostatok vodných pár. Chorému treba umožniť zdržiavať sa na čerstvom vzduchu a chrániť ho pred chrípkou.

Prevencia

Chorého na pertusis nesmú navštevovať deti mladšie ako 18 rokov. Sekrét nosa a chrchle treba dezinfikovať. Rekonvalescent sa má vyhýbať zdravým ľuďom. Deti, ktoré síce prišli do styku s čiernym kašľom, ale neochoreli, treba očkovať. Pri čerstvom výskyte choroby v detskom kolektíve sa 20 dní deti do kolektívu neprijímajú, pravda, okrem tých, ktoré už čierny kašeľ prekonali. Vyliečené deti po ústupe kašľa možno do škôlky prijať po 40 dňoch, do jaslí po dvoch mesiacoch.

V detskom veku je základné očkovanie proti čiernemu kašľu je v štyroch dávkach do 1. roku života potom v 3-om a 6-om roku života a v 13-om roku života.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *