V ľudskom tele môže cudzopasiť veľa druhov červov; v miernom klimatickom podnebí sú najčastejšie mrie. Do ľudského organizmu sa zvyčajne dostávajú s nakazenou potravou ako vajíčka, ktoré sa potom v čreve vyliahnu a za 15 až 28 dní dospejú. Oplodnené samičky kladú vajíčka v okolí konečníkového otvoru, čo spôsobuje svrbenie, najmä večer a v noci. Ak si dieťa svrbivé miesto škriabe, môžu sa mu ľahko dostať za nechty nakladené vajíčka a celý cyklus sa začne odznova. Mrie, dlhé 2-13 mm, sú neškodné, hoci vyvolávajú nepríjemné prejavy, ako je svrbenie v okolí konečníkového otvoru. Keďže nákaza mrľami sa šíri veľmi rýchlo, treba liečiť naraz celú rodinu postihnutého dieťaťa.
Hlísty sa vyskytujú zriedkavo; najčastejšie nimi bývajú nakazené deti v oblastiach so slabými hygienickými podmienkami; častejší výskyt sa pozoruje v tropickom podnebí. Tieto parazity sú dlhé – merajú 10-15 cm – a podobajú sa na biele dážďovky. Ich vajíčka sa dostávajú do tela dieťaťa spolu s nakazenou potravou alebo nápojom. Neskôr sa v črevách vyliahnu a dospejú. Samičky potom nakladú nové vajíčka, ktoré sa niekedy vylúčia stolicou. Dieťa, ktoré má hlísty, vyzerá podvyživené, neprospieva a nepriberá.
Je to vážne?
Ťažkosti vyvolané cudzopasnými červami nie sú zvyčajne závažné a ľahko sa liečia.
Možné príznaky
- Svrbenie okolo konečníka, zvyčajne v noci
- Mrle
- Biele nitkovité červíčky v stolici
- Intenzívne svrbenie nedá dieťaťu spať
- Hlísty
- Chudnutie
- Biele červy v stolici
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak si dieťa škriabe zadoček, prezrite mu okolie konečníka asi po hodine spánku. V tomto čase totiž zvyčajne dospelá samička vychádza naklásť vajíčka. Cudzopasný červ vyzerá ako biela nitka. Pozrite sa, či sa červy nenachádzajú v stolici dieťaťa. Ak po návrate z ciest v oblastiach, kde je nákaza hlístami bežná, dieťa začne chudnúť a nebýva mu dobre, pozrite sa, či nemá v stolici červy.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Čo najskôr vyhľadajte lekára, ak nájdete v stolici červy alebo ak po návrate z ciest po oblastiach, kde sú hlísty časté, dieťa prestane priberať.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
Lekár predpíše jednoduchú liečbu – príjemne chutiaci rozpustný prášok (u nás sirup), ktorý bude užívať celá rodina.
Ak má dieťa hlísty, lekár na ich zneškodnenie predpíše liek, ktorý sa prijíma ústami, a taktiež laxatívum napomáhajúce ľahké vylúčenie hlíst stolicou.
Ako môžeme pomôcť sami?
Dodržiavajte starostlivo návod na podávanie lieku. Pretože stolica môže byť riedka 12 hodín od užitia lieku, bude lepšie, ak ho dieťaťu podáme skoro ráno.
Po dvoch týždňoch od prvého podania lieku celej rodine treba liečbu zopakovať. Prvá dávka totiž zvyčajne zlikviduje iba červy, kým druhá zneškodní taktiež všetky vajíčka, ktoré počas predošlého podania ešte neboli vyliahnuté.
Úzkostlivo dbajte na hygienu. Vajíčka sa veľmi ľahko dostanú za nechty a potom s potravou opäť do tráviacej sústavy.
Na noc obliekajte dieťaťu pyžamo alebo spodné nohavičky, aby sa pri škrabaní nemohlo dotýkať konečníkového otvoru.