Črevné parazity u deti príznaky a liečba

V ľudskom tele môže cudzopasiť veľa druhov červov; v miernom klimatickom podnebí sú naj­častejšie mrie. Do ľudského organizmu sa zvy­čajne dostávajú s nakazenou potravou ako va­jíčka, ktoré sa potom v čreve vyliahnu a za 15 až 28 dní dospejú. Oplodnené samičky kladú vajíčka v okolí konečníkového otvoru, čo spôso­buje svrbenie, najmä večer a v noci. Ak si dieťa svrbivé miesto škriabe, môžu sa mu ľahko do­stať za nechty nakladené vajíčka a celý cyklus sa začne odznova. Mrie, dlhé 2-13 mm, sú ne­škodné, hoci vyvolávajú nepríjemné prejavy, ako je svrbenie v okolí konečníkového otvoru. Keďže nákaza mrľami sa šíri veľmi rýchlo, treba liečiť naraz celú rodinu postihnutého dieťaťa.

Hlísty sa vyskytujú zriedkavo; najčastejšie ni­mi bývajú nakazené deti v oblastiach so slabými hygienickými podmienkami; častejší výskyt sa pozoruje v tropickom podnebí. Tieto parazity sú dlhé – merajú 10-15 cm – a podobajú sa na bie­le dážďovky. Ich vajíčka sa dostávajú do tela dieťaťa spolu s nakazenou potravou alebo ná­pojom. Neskôr sa v črevách vyliahnu a dospejú. Samičky potom nakladú nové vajíčka, ktoré sa niekedy vylúčia stolicou. Dieťa, ktoré má hlísty, vyzerá podvyživené, neprospieva a nepriberá.

Je to vážne?

Ťažkosti vyvolané cudzopasnými červami nie sú zvyčajne závažné a ľahko sa liečia.

Možné príznaky

  • Svrbenie okolo konečníka, zvyčajne v noci
  • Mrle
  • Biele nitkovité červíčky v stolici
  • Intenzívne svrbenie nedá dieťaťu spať
  • Hlísty
  • Chudnutie
  • Biele červy v stolici

Čo by sme mali urobiť najprv?

Ak si dieťa škriabe zadoček, prezrite mu okolie konečníka asi po hodine spánku. V tomto čase totiž zvyčajne dospelá samička vychádza naklásť vajíčka. Cudzopasný červ vyzerá ako biela nitka. Pozrite sa, či sa červy nenachádzajú v stolici dieťaťa. Ak po návrate z ciest v oblastiach, kde je nákaza hlístami bežná, dieťa začne chudnúť a nebýva mu dobre, pozrite sa, či ne­má v stolici červy.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Čo najskôr vyhľadajte lekára, ak nájdete v stolici červy alebo ak po návrate z ciest po oblas­tiach, kde sú hlísty časté, dieťa prestane pribe­rať.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

Lekár predpíše jednoduchú liečbu – prí­jemne chutiaci rozpustný prášok (u nás sirup), ktorý bude užívať celá rodina.

Ak má dieťa hlísty, lekár na ich zneškodne­nie predpíše liek, ktorý sa prijíma ústami, a taktiež laxatívum napomáhajúce ľahké vylú­čenie hlíst stolicou.

Ako môžeme pomôcť sami?

Dodržiavajte starostlivo návod na podáva­nie lieku. Pretože stolica môže byť riedka 12 hodín od užitia lieku, bude lepšie, ak ho dieťa­ťu podáme skoro ráno.

Po dvoch týždňoch od prvého podania lie­ku celej rodine treba liečbu zopakovať. Prvá dávka totiž zvyčajne zlikviduje iba červy, kým druhá zneškodní taktiež všetky vajíčka, ktoré počas predošlého podania ešte neboli vyliah­nuté.

Úzkostlivo dbajte na hygienu. Vajíčka sa veľmi ľahko dostanú za nechty a potom s po­travou opäť do tráviacej sústavy.

Na noc obliekajte dieťaťu pyžamo alebo spodné nohavičky, aby sa pri škrabaní ne­mohlo dotýkať konečníkového otvoru.

 

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *