Ak sa dieťaťu dostalo do nosa cudzie teleso, najpravdepodobnejšie si ho tam pri hre vsunulo samo alebo niektorý kamarát. Spočiatku nespozorujete ani vy, ani dieťa nijaké ťažkosti; až po dvoch či troch dňoch sa objaví krvácanie z nosa alebo krvavý, zapáchajúci výtok z postihnutej nozdry.
Je to vážne?
Ak sa cudzie teleso dá z nosa odstrániť ľahko, nejde o závažný problém a nemali by vzniknúť ani nijaké neskoršie následky. Situácia sa však stane vážnou, ak dieťa predmet vdýchne do pľúc. Môže totiž dôjsť k čiastočnému upchatiu dýchacích ciest, ktoré vyvoláva ťažkosti pri dýchaní, chrčanie alebo dusenie.
Možné príznaky
- Krvácanie z nosa.
- Zapáchajúci, krvavý výtok z postihnutej nosovej dierky.
- Červená, napuchnutá a citlivá oblasť pod nosom.
- Zvláštny zápach detského dychu, ktorý niekedy pripomína zrelý syr.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak je dieťa už dosť veľké a chápe slovné príkazy, povedzte mu, aby si pritlačilo prst na nepostihnutú nosovú dierku (alebo to urobte vy sami) a vyfúkalo si postihnutú dierku. Niekedy sa vyfúkaním nosa podarí cudzie teleso odstrániť. Malým deťom však takýto príkaz nedávajte – mohli by totiž predmet vdýchnuť do dýchacích ciest. Dieťaťu môžete pomôcť aj takto: uložte ho na chrbát na rovnú plochu a posvieťte mu na tvár. Ak je predmet mäkký a nachádza sa blízko nosového otvoru, vyberte ho pinzetou. Ak sa však posunie nahor, nechajte ho radšej na mieste. Pri ťažkostiach s dýchaním vyhľadajte okamžite lekársku pomoc.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ak sa vám nedarí vybrať cudzie teleso z nosa, okamžite privolajte lekársku pomoc alebo zoberte dieťa do najbližšej nemocnice.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
- Lekár vyberie cudzie teleso pinzetou. Ak je dieťa ešte veľmi malé alebo ak odmieta ležať počas vyberania predmetu pokojne, pravdepodobne bude musieť ísť do nemocnice, kde sa vybratie vykoná v celkovom znecitlivení.
Ako môžeme pomôcť sami?
- Dieťaťu do troch rokov nedávajte hračky alebo predmety, ktoré sú také drobné, že ich možno prehltnúť alebo vopchať do nosa.