Cudzie teleso v pošve

Malé dievčatko celkom prirodzene zaujíma jeho pošva, a tak ju skúma prstami alebo azda aj nie­čím iným. Napriek týmto manipuláciám v nej na­šťastie zriedkavo uviaznu cudzie telesá. Ak sa tak predsa len stane, možnými príznakmi sú miestna bolestivosť a citlivosť alebo, po jed­nom – dvoch dňoch, nepríjemne zapáchajúci krvavo sfarbený výtok z pošvy. Výtok spojený so svrbením, najmä okolo konečníka, môže byť prejavom nakazenia sa črevnými parazitmi.

Je to vážne?

Akýkoľvek výtok z pošvy alebo bolestivosť v jej okolí by mal vyšetriť lekár. Len zriedkavo však ide o vážny stav.

Možné príznaky

  • Bolestivosť alebo citlivosť okolo pošvy.
  • Nepríjemne zapáchajúci alebo krvavý vý­tok.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Spýtajte sa dievčatka, či sa ono samo alebo jeho kamarátka nesnažili niečo vtlačiť do pošvy. Pozrite sa, či dieťa nemá v stolici nitkovité červíky.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ak si všimnete nejaký zápal alebo výtok, čo najskôr vyhľadajte lekára.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

  • Lekár dievčatko vyšetrí, aby zistil, či prí­znaky nie sú dôsledkami cudzieho telesa za­sunutého do pošvy. Ak si myslí, že dieťa v pošve niečo má, pošle vás s ním k pediatrovi alebo gynekológovi, ktorí uskutočnia vnútorné vyšetrenie. Odborný lekár potom teleso z pošvy odstráni, na zlikvidovanie infekcie predpíše antibiotiká a na zmiernenie bolesti­vosti alebo svrbenia masť.

Ako môžeme pomôcť sami?

  • Nerobte okolo tejto nehody príliš veľa roz­ruchu. Je dôležité, aby sa dievčatko nesústre­dilo na vlastnú pošvu. Mohlo by to ovplyvniť celý jeho neskorší život.
  • Zabráňte dieťaťu, aby pri hre „na doktora“ používalo akékoľvek nástroje.
Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *