Najbežnejšími cudzími telesami, ktoré uviaznu v uchu, sú malé predmety, napr. korálky, ktoré si tam počas hry vtlačí samo dieťa, alebo to urobí jeho kamarát. Veľmi zriedkavo môže v uchu uviaznuť aj drobný hmyz.
Je to vážne?
Akékoľvek cudzie teleso v uchu, ktoré sa nedá ľahko odstrániť, by sa malo pokladať za závažný problém, pretože môže vyvolať infekciu vonkajšieho zvukovodu alebo poškodiť ušný bubienok.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak je predmet malý a mäkký, pokúste sa ho vybrať pinzetou. Ak sa vám ho nepodarí uchopiť, radšej prestaňte a ihneď požiadajte o radu ošetrujúceho lekára dieťaťa. Ak je cudzím telesom hmyz, uložte dieťa nabok tak, aby malo postihnuté ucho navrchu. Ak do ucha nalejete teplú vodu, hmyz by mal vyplávať.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Okamžite vyhľadajte pomoc ošetrujúceho lekára, ak cudzie teleso nedokážete vybrať sami alebo ak sa dieťa sťažuje na bolesti a citlivosť v uchu.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
Po vyšetrení zvukovodu lekár predmet odstráni a ošetrí prípadné poškodenie kože alebo infekciu, ktorú zapríčinilo cudzie teleso.
Ako môžeme pomôcť sami?
Ak dieťa ešte nemá štyri roky, nedovoľte mu hrať sa s malými predmetmi, ktoré by si mohlo vložiť do nosa alebo úst; v opačnom prípade riskujete, že sa začne dusiť.