Existujú dve formy cukrovky: prvá postihuje deti a mladých ľudí, druhá sa začína v strednom veku. Obidve sú vyvolané nedostatkom, alebo relatívnym nedostatkom inzulínu v tele. Inzulín je hormón zodpovedný za normálny metabolizmus glukózy v tele (glukózu prijímame v našej potrave najmä v podobe glycidov). Inzulín vzniká v podžalúdkovej žľaze (pankrease) a podporuje absorpciu glukózy z krvi do buniek tela a do pečene, kde sa tvoria jej zásoby. Ak má telo nedostatok inzulínu, glukóza sa hromadí v krvi a telesné bunky strácajú svoj zdroj energie. Aby si telo vynahradilo tento nedostatok, začína rozkladať tuky a bielkoviny. Tento prostriedok tvorby energie zapríčiňuje stratu na hmotnosti a má za následok i vytváranie jedovatých odpadových látok, ako sú acetóny a ketóny.
Cukrovka sa môže začať náhle, bez akejkoľvek známej príčiny, hoci býva aj dedičná. Keďže nadbytok glukózy sa preplavuje do moču, prvým príznakom cukrovky je, že dieťa približne každú hodinu vymočí veľké množstvo moču a následkom tejto straty telesnej tekutiny bude veľmi smädné. Možno sa uňho začne prejavovať aj nočné pomočovanie.
Možné príznaky
- Veľké množstvo moču vymočené každú hodinu, ktoré môže vyvolať aj nočné pomočovanie
- Zvýšený smäd
- Strata na hmotnosti
- Podráždenosť a ochabnutosť
- Zvláštny zápach dychu po acetóne naznačujúci jeho prítomnosť
- Znížená odolnosť proti infekcií
Čo možno urobiť?
Diagnóza sa potvrdzuje krvnými skúškami, ktoré dokazujú príliš vysokú hladinu glukózy v krvi. Lekár predpíše dieťaťu inzulínové injekcie – inzulín prijímaný ústami totiž ničia tráviace šťavy – a vy i vaše dieťa dostanete poučenie, ako ich aplikovať. Veľa detí nad päť rokov veku si už vie za dozoru rodičov správne pichnúť injekciu. Aby sa hladina glukózy v krvi udržiavala v normálnych medziach, inzulínové injekcie sa musia podávať denne, ba často i dva razy za deň.
Udržiavanie stálej hladiny cukru v krvi si bude taktiež vyžadovať zvláštnu diétu. Dieťa by nemalo vynechať ani jedno z jedál tejto stravy.
Nemocnice poskytujú rodičom zvláštne zariadenie, pomocou ktorého môžu doma testovať cukor v krvi dieťaťa každý deň. Výsledok testu im pomáha prispôsobovať dávku inzulínu tak, aby sa neustále udržiavala normálna hladina glukózy u dieťaťa. Rodičia môžu tak tiež dostať inštrukcie na meranie hladiny cukru v krvi z kvapky krvi z prsta. Odporúča sa, aby dieťa nosilo náramku alebo medailón s vyrytými podrobnými údajmi o jeho stave pre prípad, že nastanú nejaké problémy, keď nebudete s ním. Pretože diabetické deti sú mimoriadne náchylné na infekčné ochorenia, vyhľadajte lekára, len čo sa dieťa nakazí nejakou infekciou. Tá totiž môže zmeniť množstvo inzulínu, ktoré potrebuje.