Jetel roľní
Už ako deti sme rady chodili po okrajoch lúk a poli, na ktorých rástla ďatelina, a hľadali známy štvorlístok pre šťastie. Vtedy sme ešte nedoceňovali jej krásu, ani sme nič nevedeli o jej veľkej liečivosti. V našej prírode rastie až niekoľko sto druhov ďatelín, ale iba tri z nich sa dostali medzi liečebne uznávané. Okrem ďateliny roľnej sú to ešte ďatelina lúčna, známa pestovaná krmovina, a ďatelina plazivá. Všetky rastú na suchších slnečných lúkach ako značne rozšírené buriny.
Liečivé vlastnosti týchto troch druhov ďatelín nie sú celkom rovnaké, preto ich pri zbere oddeľujem a rozlišujem aj pri použití. Najviac zberám ďatelinu roľnú, ktorú mám rada aj doma vo váze so sušenými kvetmi, pričom odtrhávam hornú časť rozkvitnutej vňate. Z ďateliny lúčnej a plazivej beriem iba samotné kvetné hlávky a dávam prednosť voľne rastúcim bylinám pred poľnohospodárskymi kultúrami. Ďateliny kvitnú dlho, takmer celé leto. Stále ich možno zberať, čo je dôležité, lebo v lekárni sa táto bylinka nepredáva.
Liečebné uplatnenie ďateliny sa predpokladá už v antických dobách, zo stredoveku sa o nej zachovali aj písomné zmienky, ale nikdy sa nedočkala veľkej liečebnej slávy. Má však viacero dobrých vlastností, keďže je všadeprítomná, nachádza dodnes dostatočné uplatnenie.
Ďatelinu roľnú využívam v prvom rade pri hnačkách a pridávam ju aj do čaju na zastavenie vracania. Čaj má dezinfekčné účinky na tráviaci trakt, pomáha pri nadmernom vylučovaní slín a priaznivo vplýva na pankreas, ktorého zlyhanie je hlavnou príčinou vzniku cukrovky.
Ďatelinu plazivú uprednostňujem pri ženských ochoreniach na zastavenie bielo- toku, ale aj pri reumatizme.
U ďateliny lúčnej zas najviac využívam jej sťahujúce pôsobenie a používam ju proti hnačkám a pri bronchitídach. Vo viacerých čajových zmesiach sa lahodné, voňavé kvety tejto ďateliny dobre uplatnia na zlepšenie vône a chuti. Všetky tri druhy ďateliny možno pre ich dezinfekčné účinky využiť aj zvonku ako obľúbenú prísadu do bylinkových kúpeľov, ďalej na obklady z čerstvých pomliaždených kvetných hlávok alebo omývanie silným odvarom pri hnisavých ranách, ekzémoch a kožných vyrážkach. Samotné ďateliny sa používajú len zriedka, aj keď sú úplne neškodné. O to viac si ceníme ich vlastnosti v rôznych čajových zmesiach.
Dobry den, hladam dobru dusu, ktora by mi predala susenu datelinu rolnu. Ak je to mozne poprosim o kontakt. Dakujem.