Detoxikácia od kofeínu

Kofeín sa stal drogou, ktorá sa užíva na celom svete. Pôvodne sa užívala len pri istých ceremóniách, dnes sa používa nadmerne, najmä vo vyspelých krajinách, pričom najväčšia spo­treba kofeínu je v USA.

Káva, vylúhovaná z pražených kávových zrniek (Coffea arabica), je základným a najviac konzumovaným nápojom s obsahom kofeínu. V Spojených štátoch sa vypije viac než pol miliardy šálok kávy denne, pričom väčšina ľudí vypije dve a viac šálok denne. Spotreba ká­vy je viac než päť kilogramov kávy na osobu ročne. Táto zmes požívatiny a drogy sa často kombinuje s cukrom alebo/a mliekom. Na celom svete je káva najviac a najčastejšie voľne predajná návyková látka.kofein

Káva je škodlivá z niekoľkých dôvodov – prvým sú toxické látky, ktoré sa používajú pri pražení a mletí kávy. V kávových bôboch sú obsiahnuté ľahko žltnúce oleje a dráždivé kyseliny, ktoré sú nebezpečné pre zdravie. Ľudia, ktorí sa domnievajú, že sa vyhnú riziku kofeínu tým, že pijú kávu bez kofeínu, sa môžu vystavovať ešte väčšiemu nebezpečenstvu. Vý­robný proces, ktorým sa kofeín odstraňuje, používa ešte nebezpečnejšie chemické látky. Švajčiarsky postup tejto výroby používa na odstránenie kofeínu destiláciu parou, väčšinou sa však dekofeinizácia vykonáva pomocou trichlóretylénu alebo metylénchloridu, ktoré zanechávajú zvyšky vo vyrobenej káve bez kofeínu. V posledných desaťročiach sa pri pestova­ní kávy používa čoraz viac pesticídov a pri výrobe kávy veľa rôznych chemických látok.

Najviac kávy sa spotrebovalo v roku 1946 v USA, ročná spotreba predstavovala desať kilogramov na osobu. Pretože väčšina detí a niektorí dospelí kávu nepili, je zrejmé, že za tento rok vypilo veľa dospelých ludí v priemere viac než 1 000 šálok. Medzi rokmi 1980 a 1990 sa spotrebovalo za rok v priemere päť kilogramov (prevzaté zo štatistiky USA Department of Agriculture). Ďalšie mierne zníženie konzumácie kávy sa zaznamenalo v rokoch 1990 až 1993.

Hlavnou príčinou zníženej spotreby kávy je zmena v zložení prijímaných tekutín: ľudia majú vhodnejšie stravovacie návyky a pije sa viac štiav, džúsov a vody. Medzi rokmi 1980 a 1993 niekoľkonásobne vzrástol predaj balenej vody. Spotreba kávy sa však bude daľej zvy­šovať, pretože sa zvyšuje počet nápojov, ktoré obsahujú kofeín. Napríklad espresso a cappuccino, ktoré sa ponúkajú pri rôznych spoločenských príležitostiach a predávajú sa aj v automatoch.

Ďalší problém spojený s narastajúcou spotrebou kofeínu súvisí s tým, že kofeín sa pridá­va ako ingrediencia do mnohých výrobkov vrátane nealkoholických nápojov a je aj súčas­ťou niektorých voľne predajných liekov. V prípade kofeínu nie je problém v samej látke, ale v množstve, v akom sa užíva. Ľudia niekedy ani nevedia, že prijímajú kofeín, a tak sa stanú závislí od kofeínu. Predstavuje to vážny problém, najmä u detí a mladých ľudí. Tí konzu­mujú obrovské množstvá kofeínu v nealkoholických nápojoch. Kola obsahuje kofeín a ten sa nachádza aj v mnohých ďalších nápojoch tohto typu. Pitie takých nápojov so sebou ne­sie riziko návyku na kofeín už v detstve. Aj kakao obsahuje kofeín a v súčasnosti je stále populárnejšie, pričom jeho spotreba vzrastá. Napríklad v USA sa ho v roku 1970 spotrebovalo dva kilogramy na osobu a v roku 1993 tri kilogramy.

Nezanedbateľné je, že kofeín sa často konzumuje spolu s ďalšími škodlivými látkami, ako je cukor a nikotín. Kofeín, podobne ako cukor, veľmi povzbudzuje činnosť nadobličiek, a tak dochádza k ich oslabeniu, pokiaľ sa kofeín dlho a pravidelne prijíma. Vyví­ja sa cyklus, v ktorom najprv cukor stimuluje, a tým oslabí nadobličky, čo sa prejaví ako únava. Aby sme nezaspali, dáme si kávu. Navyše ľudia, ktorí často pijú kávu, majú problémy so spánkom, takže berú rôzne upokojujúce tabletky na spanie, aby sa mohli uvoľniť a zaspať. Pre mnohých sa kofeín stáva celoživotnou drogou. Začíname ako deti s čokoládou, pokračujeme v mladosti s kolou alebo nealkoholickými nápojmi a časom k nim pridáme kávu alebo čaj. Na funkcie ľudského tela pôsobí kofeín tak, že povzbu­dzuje centrálny nervový systém. Patrí medzi metylxantínové chemické látky/drogy. Xantíny (najmä teofylín) sa v medicíne bežne užívajú ako lieky, ktoré zlepšujú dýcha­nie. Teobromín, iný xantínový derivát, obsahuje aj kakao. Metylxantíny sa nachádzajú v mnohých ďalších rastlinách vrátane kolového plodu, pôvodne využívaného pri výrobe kola nápojov. Dávka 50 – 100 mg kofeínu, čo je množstvo obsiahnuté v jednej šálke ká­vy, je príčinou mierneho zvýšenia duševného potenciálu a energie a súčasne potláča ospalosť. Kofeín tiež zlepšuje svalovú koordináciu, napríklad písanie na stroji, stimulu­je centrálny nervový systém, čo vedie ku zvýšeniu aktivity mozgu, súčasne sa však sti­muluje srdcovocievny systém, zvyšuje sa krvný tlak a zrýchľuje sa srdcová činnosť. Dá sa povedať, že telo zrýchľuje základné metabolické deje a na to potrebuje mnoho kalórií. Kofeín spočiatku znižuje obsah cukru v krvi, čo však vedie k pocitu hladu alebo chuti na sladké. Po stimulácii nadobličiek sa v dôsledku ich činnosti hladina krvného cukru opäť zvýši. Kofeín tiež zrýchľuje dýchanie a uľahčuje ho ľudom s dýchacími problé­mami (ako to robia xantínové lieky). Kofeín je močopudný a má mierne preháňacie účinky.

Množstvo kofeínu, ktoré je potrebné na vyvolanie povzbudzujúcich účinkov, narastá s jeho pravidelným príjmom, ako je typické pre všetky návykové drogy. Na získanie rovna­kých účinkov telo potrebuje čoraz vyššie dávky a čoraz častejšie. Ak ich nemá, dostavujú sa príznaky nedostatku a nie je fit. Nakoniec drogu potrebuje na normálne fungovanie, bez nej sme unavení, ospalí a bolí nás hlava.

Väčšina výrobkov s kofeínom, bohužiaľ, neobsahuje nijaké minerálne látky, ako je hor­čík a meď, ktoré telo potrebuje na podporu rýchlejšieho metabolizmu pri vyššej aktivite vyvolanej kofeínom. Tiež močopudný vplyv kofeínu vedie k strate mnohých živín, ktoré odchádzajú z nášho tela s močom a nie sú nahrádzané.

Dá sa povedať, že návyk na kofeín nie je taký silný ako návyk na väčšinu ostatných drog. Zvyčajne stačí pomaly znižovať jeho príjem, lebo od kofeínu sa najľahšie odvyká. Po ukončení odvykacej kúry a detoxikácie od kofeínu ho možno užívať s mierou. Musíte byť však opatrní, aby ste si na pravidelný príjem kofeínu opäť nezvykli.

Príznaky intoxikácie z nadmerného príjmu kofeínu
Nervozita bolesti hlavy zrýchlený tep
Úzkosť pokazený žalúdok srdcová arytmia
Podráždenosť podráždený tráviaci trakt zvýšený krvný tlak
Vzrušenie pálenie záhy zvýšená hladina cholesterolu
Triaška Hnačka nedostatok živín
Nespavosť Únava Nesústredenosť
Depresie Závraty nočné pomočovanie

 

Abstinenčné príznaky pri odvykaní od kofeínu

úzkosť
nervozita
triaška
závraty
ospalosť
nesústredenosť
pocit plného nosa
dráždenie na vracanie
vracanie
kŕče
hučanie v ušiach pocity tepla a chladu zrýchlená srdcová činnosť
bolesti hlavy
túžba po káve
podráždenosť
nespavosť
únava
depresie
apatia
zápcha

Najčastejšie príznaky pri odvykaní od kofeínu sú búšenie srdca a tlak v hlave na temene, na šiji alebo okolo očí, čo sa niekedy vyvinie do slabých bolestí hlavy. Samozrejme, že ko­feín tieto bolesti vylieči, ale to nie je riešenie. Radšej podporte svoj organizmus diétou a doplnkami výživy, ktoré pomôžu aj s daľšími problémami súvisiacimi s odvykaním. Bolesti hlavy pri odvykaní od kofeínu bývajú veľmi nepríjemné, takže najlepšie je postupne znižo­vať príjem kofeínu ešte pred čistením tela. Detoxikačná diéta velmi ulahčuje tento pre­chod.

Káva nie je jediný výrobok v našej strave, ktorý obsahuje kofeín. Co sa týka čaju, všetky čierne alebo bežne používané čaje, ako napríklad Earl Grey alebo English Breakfast, obsahujú teofylín a teobromín. Tieto látky sa nachádzajú aj v niektorých zelených čajoch. Čaje však obsahujú menej kofeínu než káva. Tanín jemne dráždi črevné sliznice, čo môže znížiť vstrebávanie minerálov, ako je horčík, zinok, med, ktoré sú v káve aj v čaji. Väčšina liečivých byliniek neobsahuje kofeín, aj ked sa výnimočne v niektorých dá nájsť, napríklad v guarane (popí­navý ker rodu Paullinia, pôvodne z Južnej Ameriky, ktorého semená sú najbohatším zdro­jom kofeínu) alebo v maté (juhoamer. čaj zo sušených listov a vetvi­čiek niektorých druhov cezmínovitých – pozn. prekladateľa). Kolové semeno a kakaové bôby tiež obsahujú kofeín. Efedra a mahuang sú čínske bylinky obsahujúce látky, ktoré povzbudzujú organizmus podobne ako kofeín. Tieto rastliny sa od nepamäti používajú ako povzbudzujúce látky.

Do mnohých ďalších výrobkov sa pridáva kofeín, ktorý je buď prírodného pôvodu, ale­bo umelo vyrobený. Mnoho bežných farmaceutických preparátov obsahuje kofeín. Stimu­lujúci vplyv kofeínu znižuje sedatívny (upokojujúci) účinok antihistaminík alebo rozširuje cievy pri migrénach. Aj keď teda kofeín v niektorých prípadoch pomáha pri tlmení bolesti hlavy, oveľa častejšie je ich pôvodcom.

Lieky, ktoré obsahujú kofeín

Stimulujúce lieky – Aciŕeín
Proti bolesti – Aciŕeín, Acylcoffin, Alnagon, Ataralgin, Valetol
Bolesti pri menštruácii – Salpadín, Valetol
Proti prechladnutiu – Coldrex

Závislosť od kofeínu nie je taká vážna ako pri iných návykových látkach. Každý, kto má záujem starať sa o svoje zdravie, by sa kofeínu mal vyhýbať. Aj keď pri niektorých ťažkostiach kofeín krátkodobo pomáha, nakoniec má vždy za následok dlhotrvajúce vyčerpanie organizmu.

Obsah kofeínu* v niektorých nápojoch a výrobkoch**
Káva a iné nápoje (šálka s obsahom 170 ml) Množstvo kofeínu (v mg)
Obyčajná káva 120-150
Filtrovaná káva 80-110
Instantná káva 60-70
Káva bez kofeínu 3-10
Espresso (šálka s obsahom 30 ml) 75
Káva s mliekom 70
Cappuccino 70
Káva s likérom 80
Čierny čaj 50-60
Zelený čaj 30-40
Jazmínový čaj 20
Kakao 10-30
Čokoládové mlieko 10-15
Kakaový prášok (1 g) 40-50
Čokoláda (1 g) 5-10
Nealkoholické nápoje (330 ml)
Kola 30-65
Lieky predajné bez lekárskeho predpisu
Acilcoffin 50
Acifein 50
Alnagon 80
Ataralgin 70
Ergofein 100
Chinascorbin 10
Kinedryl 30
Mironal 30
Valetol 50

* Množstvo kofeínu závisí aj od dĺžky lúhovania a od množstva použitého produktu. Uvádzané hodnoty sú približné.

**Uvádzané hodnoty sú získané minimálne zo šiestich rôznych zdrojov.

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Detoxikácia od kofeínu

  1. Dobry den poradte mi prosim vas,vypila som kavu dnes a prislo mi po takej hodinke a pol zle.Moje pocity slabsia uzkost a hlavne nevnimanie reality.. a niejak som sa dostala do stresu.. Kamoska mi nieco vravela a ja som sa jej to pytala 2 krat. Uplne ako keby na vyplo.A stalo sa mi to uz ale teraz to bolo horsie co robit ak sa mi to stane..Tlak som si nemerala..a mala som stazenie dychania..Co to moze bit poradte mi dakujem za kazdu radu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *