Detská roseola je pomerne zriedkavým vírusovým infekčným ochorením, ktoré vyvoláva u malých detí horúčku a vyrážky; je nákazlivá a jej príznaky možno ľahko omylom pokladať za prejavy šarlachu. Začína sa náhlym náporom vysokej horúčky, ktorá môže trvať až tri dni. Ako horúčka ustupuje, začínajú sa vyhadzovať ploché, červené škvrny, a to najprv na trupe a potom aj na končatinách a na krku. Vyrážky sa strácajú asi po 48 hodinách bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Je to vážne?
Detská roseola nie je vážna, ale horúčka môže pri nej stúpnuť natoľko, že vyvolá horúčkové kŕče.
Možné príznaky
Horúčka dosahujúca 39-40 °0 a trvajúca až tri dni bez akýchkoľvek iných zjavných príznakov.
Výsyp oddelených, plochých červených alebo ružových škvŕn, ktoré sa zjavujú najprv na trupe a neskôr, keď horúčka ustúpi, sa rozšíria na končatiny a krk.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Zmerajte dieťaťu teplotu. Ak je vysoká, pokúste sa ju znížiť omývaním tela vlažnou vodou. Všimnite si, kde sa škvrny vyhodia najprv a na ktorú časť tela sa prípadne rozšíria.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Čo najskôr sa obráťte na lekára kvôli definitív- nemu potvrdeniu diagnózy. Okamžite vyhľadajte lekára, ak teplota neklesne ani po 48 hodinách alebo ak má dieťa z nej kŕče.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
- Pri vírusových ochoreniach neexistuje nijaká špecifická liečba, liečia sa len príznaky (symptomatická liečba). Lekár vám poradí, ako znížiť horúčku a odporučí dieťaťu odpočinok na posteli až do vyhodenia sa vyrážok.
- Ak dieťa trpelo kŕčmi spôsobenými horúčkou aj predtým, lekár môže predpísať lieky zabraňujúce ich opakovaniu.
Ako môžeme pomôcť sami?
- Pravidelne dieťaťu merajte teplotu, a ak stúpne, usilujte sa ju znížiť – najprv omývaním vlažnou vodou a potom vhodnou dávkou Paralenu.