Deväťsil lekársky – Petasites hybridus

Devétsil lékaŕský

Ešte na jar ani celkom nezíde sneh, už začínajú okolo potokov a na mokrinách priam vybuchovať zo zeme ružovkasté hrbolčeky deväťsilov. Už tým, že predzname­návajú začínajúcu sa bylinkársku sezónu, tešia sa mojej mimoriadnej priazni. Ale ur­čite potešia aj ostatných, lebo sú prvou ozdobou ožívajúcej prírody. Najúčinnejšou časťou deväťsilu je síce koreň, ale takmer rovnaké účinky má aj kvet a list, preto sa nenamáham s nepríjemným vykopávaním. Kvety zberám hneď, keď sa poriadne vystrčia zo zeme, listy až omnoho neskôr, v plnom štádiu rastu, ešte skôr než dosiahnu svoje obrovské rozmery. Práve nadpriemerná veľkosť listov dala rastline latinské pomenovanie (petasos – slnečný klobúk). Pri zbere listov treba dávať pozor na zámenu s veľmi podobnými, ale podstatne menšími listmi podbeľa. V lekárňach sa táto droga nepredáva, jediným zdrojom je preto vlastný zber.Devatsil-lekarsky

Už v antike sa deväťsil používal pri morových epidémiách, dnes sa uplatňuje hlav­ne pri kožných chorobách, ďalej proti kašľu a chrapotu, na tíšenie kŕčov nervového pôvodu a na uvoľnenie epileptických záchvatov. Slúži tiež ako močopudný a potopudný prostriedok, uplatňuje sa pri bolestivých menštruáciách a vyháňa črevné pa­razity. Veľmi dobré účinky majú deväťsilové listy pri vonkajšom použití. Sparené, trocha pomliaždené listy sa prikladajú na kožné ochorenia, pri lupienke znižujú, niekedy celkom zastavujú tvorbu lupín. Blahodarne pôsobia, ak ich priložíme na boľavé miesta pri reumatických bolestiach, na zapálené žily, opuchy, vyvrtnutia a iné svalo­vé bolesti. Mnohostranné použitie tejto byliny len potvrdzuje, že prisúdiť jej deväť liečivých síl nie je vôbec prehnané hodnotenie.

Obklad z deväťsilových listov:

Mladé, šťavnaté, ale už dostatočne veľké listy dáme na drevenú kuchynskú dosku a poklepeme ich tĺčikom ako mäso pred vyprážaním. Priložíme na boľavé miesto, prikryjeme kúskom igelitu a obviažeme. Necháme pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie cez noc.

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Deväťsil lekársky – Petasites hybridus

  1. Je to naozaj dar z prírody, musím vyskúšať. Našiel som aj článok o ďalších telu prospešných bylinách, možno to niekomu pomôže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *