Divertikulóza

Divertikuly sú výrastkovité, vačkovité vydutiny, ktoré sa vy­tvárajú na črevnej stene. Máloke­dy vznikajú jednotlivo. Pri väčšom počte hovoríme o divertikulóze, ktorá veľmi často ujde našej pozornosti, až kým sa vý­rastky nezapália.Divertikuloza

Divertikulóza sa vyskytuje takmer u 40% populácie nad 40 rokov a v súčas­nosti je najbežnejším ochorením hrubé­ho čreva v západných krajinách.

Príznaky

  • Nadúvanie a zápcha.
  • Opuch brucha a bolesť v dolnej časti
  • Nevoľnosť a zvracanie

Pri zapálení výrastkov sa objavujú na­sledujúce príznaky:

  • Silné bolesti a vysoká
  • Krvácanie a niekedy aj prederavenie (perforácia) steny čreva, ktorá ústi do peritonitídy (zápalu pobrušnice).

Liečba a prevencia

Najjednoduchším preventívnym a lie­čebným opatrením je dodržiavanie pre­chodnej diéty. Je­dálny lístok obohacujeme o 20 – 30 g pšeničných otrúb alebo rozpustenej vlák­niny, napr. zo skorocelu indického (Plantago psyllium L.), aby sme telu zabezpe­čili dostatok vlákniny. Vláknina prispieva k tvorbe mäkkej stolice a zabezpečuje každodenné vyprázdňovanie čriev.

Divertikulóza a vláknina

Na začiatku 20. storočia sa pri liečbe divertikulózy používali preháňadlá a lieky proti bolesti, v ťažších prípadoch prichá­dzal na rad chirurgický zákrok. Výrazné zníženie výskytu tohto ochorenia bol za­znamenaný počas druhej svetovej vojny, keď bol všade veľký nedostatok jedla, predovšetkým však priemyselne spra­covaných potravín (napr. cukru a bielej múky) a populácia konzumovala málo jedla a veľa rastlinnej vlákniny.

Liečba diétou bohatou na vlákninu je v 88% prípadov úspešná, pacienti môžu prestať užívať lieky a ničím nebráni v ná­vrate do normálneho života. Aj keď divertikuly z čreva nezmiznú, ne­spôsobujú zdravotné problémy, ak pa­cient konzumuje vhodnú stravu.

Liečba diétou bohatou na vlákninu je v 88 % prípadov úspešná.

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Divertikulóza

  1. Divertikulozu mi potvrdili 19.9,2017 áno ide sa na dietu no neviem nič nájst akú polievku a druhý obed možem jest.Stále nachádzam len zeleninu a ovocie poradíte mi prosím.Velmi pekne dakujem Vierka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *