Divozel veľkokvetý – Použitie

Hlavné obsahové látky sú sliz a saponíny. Významná je aj prítomnosť flavonoidov, silice, cukrov a z minerálnych látok je to zlato, hliník, chlór, horčík, fosfor, zinok, sodík, síra, éterických olejov a karoténu.

divozel-velkokvetyDivozel patrí k najstarším liečivým rastlinám. Ľudovo sa využíval pri pľúcnych kataroch, reumatizme, hnačkách. Obklad z čerstvých divozelových listov sa odporúčal na opuchy, povrchové vredy, hemoroidy a iné. Droga dobre rozpúšťa hlieny, znižuje ich tvorbu, umožňuje vykašliavanie, upokojuje a pôsobí protizápalovo. Užíva sa pri zahlienení dýchacích orgánov, zápale priedušiek, pľúc a zachrípnutí.

Zvyčajne sa pripravuje zápar z plnej lyžičky drogy na 0,5 l horúcej vody alebo mlieka (pije sa horúce, denne 1 l, deti 0,5 l, sladí sa medom). Na vonkajšie použitie si môžeme pripraviť divozelový olej vhodný na natieranie hrudníka pri prechladnutiach a kašli.

Príprava oleja: 100 g čerstvých kvetov necháme vylúhovať v 650 g slnečnicového oleja asi 10 dní. Kvet tvorí súčasť prsnej čajoviny Species pectorales Planta, ale aj detskej čajoviny s rumančekom. Používa sa aj v kozmetike, kde kvety pridávame do krémov a mastičiek na zmäkčenie a vyhladenie kože. Silným odvarom si oplachujeme svetlé vlasy, aby sa pekne leskli. Dlhodobé užívanie drogy sa vzhľadom k obsahu saponínov neodporúča.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *