Ekzém je prejavom kožnej alergie spôsobujúcej výskyt mimoriadne svrbivých, suchých, šupinatých, červených vyrážok na tvári, krku, rukách a v ohyboch končatín.
Najbežnejšou formou u detí je atopický ekzém, ktorý sa zvyčajne zjavuje vo veku dvoch až troch mesiacov alebo štyroch až piatich mesiacov, keď sa im začína podávať tuhá strava. Medzi hlavné príčiny ekzému patria niektoré potraviny, najmä mliečne výrobky, vajcia a pšenica, a látky vyvolávajúce dráždenie kože, napr. srsť psov a mačiek, vlna alebo pracie prášky. Ekzém môže byť zapríčinený aj stresom alebo citovým rozrušením.
Pri ekzéme je bežné, že ho sprevádzajú iné alergické prejavy, napr. senná nádcha a precitlivenosť na penicilín. Deti s ekzémom trpia pomerne často na záduch. Hoci u väčšiny postihnutých sa toto kožné ochorenie do troch rokov veku stratí, sprevádzajúce alergické prejavy môžu zostať.
Ďalšia forma ekzému známa ako mazotokový (seboroický) ekzém sa vyskytuje pri nadmernej produkcii mazových žliaz. Jeho prejavy možno najčastejšie nájsť vo vlasatej časti hlavy dojčiat, keď pokrýva vlasy ako čepiec, ďalej na očných riasach a mihalniciach (blefaritída), vo vonkajšom zvukovode (zápal vonkajšieho zvukovodu) a v mastných plochách okolo nosových dierok, uší a slabín. Mazotokový ekzém nespôsobuje svrbenie ako atopický a dobre reaguje na liečbu.
Je to vážne?
Ekzém nie je vážnym stavom, je však dráždivý.
Možné príznaky
- Suchá, červená, šupinatá koža, ktorá mimoriadne svrbí. Vyrážky majú spočiatku podobu drobučkých perličkových pľuzgierikov pod povrchom kože.
- Pri veľmi silnom svitaní nespavosť.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak sa dieťa škrabe, zistite, či nemá vyrážky na krku, vo vlasatej časti hlavy, na tvári, rukách a v lakťových, zákolenných a slabinových oblastiach. Strihajte dieťaťu nechty nakrátko, aby ste na minimum znížili možnosť porušenia kože. Ak sa koža predsa len poruší, dajte mu na ruky palčiaky, aby ste zabránili zaneseniu infekcie. Ak ste práve prestali s dojčením, opäť s ním začnite a pokračujte v ňom až do návštevy lekára. To isté platí o kŕmení z fľaše. Na zmiernenie dráždenia kože a jej upokojenie ju potierajte vhodným prípravkom (napr. rumančekom alebo detským olejom). Nepoužívajte pleťové vody so sťahujúcim účinkom.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ak máte podozrenie na ekzém, vyhľadajte lekára čo najskôr.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
- Lekár sa vás spýta na ochorenia vyskytujúce sa vo vašej rodine, najmä na postihnutia stavmi súvisiacimi s ekzémom, ako je záduch alebo senná nádcha.
- Ďalej sa vás spýta, či sa dieťaťu nezmenila strava, či ste nedávno nezmenili prací prášok, či ste práve nezačali chovať v domácnosti psa, mačku alebo iné zviera a či dieťa nenosí bielizeň z umelých tkanín.
- Lekár vám pravdepodobne poradí, aby ste dieťaťu nedávali jesť mliečne výrobky, vajíčka a pšeničné produkty, ktoré mohli spôsobiť alergickú reakciu.
- Ak ste dieťa práve začali odúčať od dojčenia alebo fľaše, lekár vám pravdepodobne poradí, aby ste sa k nim opäť vrátili a mliečnym výrobkom sa radšej vyhýbali. Ak pre nejakú príčinu nemôžete dieťa opäť dojčiť alebo ho kŕmiť z fľaše, dávajte mu sójové mlieko.
- Na zníženie sčervenenia, lúpania a svrbenia kože vám lekár môže predpísať protizápalový kožný krém. V prípadoch závažného postihnutia môže predpísať krém s nízkym obsahom steroidov. Ten však treba pri detskej koži používať veľmi opatrne.
- Ak svrbenie zapríčiňuje bezsenné noci, lekár môže pomôcť predpísaním antihistamínového prípravku.
- Ak si dieťa ekzém rozškrabalo a do kože sa dostala infekcia, lekár môže predpísať antibiotiká.
- Lekár vám pravdepodobne poradí, aby ste dieťaťu začali pridávať do kúpeľa kúpací olej a prestali používať mydlo. Mydlo totiž môže už citlivú kožu ešte viac podráždiť; olej zvýši vláčnosť pokožky a zníži jej suchosť.
Ako môžeme pomôcť sami?
- Po každom umytí dieťaťu potrite kožu zvláčňujúcim krémom. Krém bude udržiavať pokožku mäkkú, zabráni jej vysychaniu a stlmí svrbenie.
- Pred dieťaťom sa usilujte celý problém bagatelizovať. Vaša úzkosť totiž môže ochorenie zhoršiť.
- Strihajte dieťaťu nechty nakrátko a na noc mu dávajte na ruky rukavice alebo palčiaky, aby si škrabaním nepoškodilo kožu a nezanieslo do nej infekciu.
- Veľmi dôkladne vypláchajte každý kúsok odevu alebo čokoľvek, čo dieťa nosí priamo na tele, aby ste odstránili všetky zvyšky pracích práškov a pláchacích prostriedkov.
- Ak alergickú reakciu zapríčiňuje srsť vášho domáceho miláčika, napr. psa alebo mačky, budete sa ho musieť pravdepodobne zbaviť.
- Ustavične obliekajte dieťaťu bavlnenú bielizeň.
- Bez lekárskeho odporúčania nevylučujte zo stravy dieťaťa nijaké jedlá.
- Odstráňte z prostredia dieťaťa všetky dráždivé látky. Zdrojom dráždenia môže byť napr. vankúš vypchatý perím alebo páperím.