Epitelové polypy žalúdka

Benígne epitelové polypy sú najčastejšie nádory žalúdka okrem karcinómu (tvoria 5-10 % všetkých nádorov žalúdka). Vo veľkej väčšine nie sú neoplastické, ale hyperplastické a pravdepodobne nikdy malígne nedegenerujú. Ich priemer je napospol niže 1,5 cm a časom sa nezväčšuje. Sú jednotlivé alebo viaceré, stopkaté alebo sesílne-pripútané na jedno miesto.

Adenómy sa skladajú z neoplastického epitelu a tvoria 10-20 % benígnych epitelových polypov. Podobajú sa adenómovým polypom hrubého čreva. Ich priemer býva vyše 2 cm a časom sa zväčšujú. Asi 40 % adenómových polypov žalúdka je malígnych v čase diagnózy a zvyšné sa môžu malígne zvrhnúť. Zväčša sa lokalizujú v antre. Okolo nich je atrofická sliznica a inde v žalúdku sa často zistí karcinóm. Obojaké polypy sú častejšie u vyše 50-ročných pacientov. Epitelové polypy má 6-20 % chorých s pernicióznou anémiou. Najdôležitejší klinický prejav polypov je skryté krvácanie. Röntgenograficky sa polypy javia ako oválne, hladké defekty náplne.

Sesílne polypy, ktoré sú väčšie ako 2 cm alebo sa prejavujú príznakmi, treba odstrániť pre ich malígny potenciál.

Stopkaté sa dajú odstrániť pomocou gastrofibroskopu, sesílne vyžadujú segmentovú resekciu žalúdka. Ak sa počas výkonu histologický potvrdí karcinóm, vykoná sa subtotálna resekcia.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *