Farba moču – choroby

Jedného rána sa zobudíte a cítite sa nejako čudne. Možno ste mali zlý sen alebo ste večer zjedli či vypili niečo ťažké. Ako už máte vo zvyku, skontrolujete si pred zrkadlom ja­zyk – nie je na ňom nič pozoruhodné, okrem povlaku, ktorý občas vídavate. Pokračujete v rannej toalete, ku kto­rej patrí aj vyprázdnenie močového mechúra. Fíha! Máte jasnočervený moč! „Panebože,“ poviete si, „čo za strašnú chorobu som to dostal? Ale… nevyzerá to ako krv, je to veľmi svetlé a jasné. Čo to len je?“farba-mocu

Skúmanie moču pomáha vysvetliť mnohé nevysvetli­teľné príznaky, bolesti chrbta či brucha, horúčku nezná­meho pôvodu, bolesti hlavy, náhle zvýšenie krvného tla­ku, opuch prstov a tváre a mnohé ďalšie. Aby sme však rozumeli, čo môžu odrážať zmeny v moči, musíme najprv vedieť, ako sa tvorí.

Moč produkujú obličky, ktoré majú za úlohu udržiavať chemickú rovnováhu v tele. Filtrujú krv, ktorá nimi prete­ká, zadržiavajú látky potrebné pre telo a zvyšok vylučujú. Každých dvadsaťštyri hodín prejde obidvoma obličkami dvetisíc litrov krvi, z čoho len jeden a pol sa zmení na moč. Zdravé obličky nedopustia stratu nijakej substancie potrebnej pre telo, takže znovu absorbujú cukor, minerá­ly, proteíny, biele a červené krvinky a ostatné vitálne prv­ky krvi, ktoré cez ne prejdú. Keď testujeme moč, hľadáme v ňom to, čo by tam nemalo byť.

Prvý a najjednoduchší test je obzrieť si moč. Nezľaknite sa, ak je tmavý alebo zakalený. To môže byť od fosfátov v mäse alebo inom jedle, ktoré ste požili. Ak je vonku ho­rúco, potíte sa a nedoplnili ste si tekutiny, moč bude hustý a tmavší. Najväčšie zmeny vo farbe moču odrážajú, koľko vody ste vypili. Čím je redší, tým je svetlejší. Ak ste dehyd­rovaný, má zlatistú farbu.

Ak má moč mahagónový alebo čajový odtieň, obsahuje Žlč. Na potvrdenie jej prítomnosti vlejte moč do nádoby s vrchnákom. Uzavrite a poriadne pohrkajte. Ak sa moč spení, naozaj je v ňom žlč. A teraz sa pozrite do zrkadla. Možno si všimnete, že ste akýsi žltý. Tieto dva príznaky signalizujú poruchu pečene.

Červený moč zvyčajne znamená krv, čo je nebezpečný prejav rakoviny, infekcie alebo kameňov v močovej sústa­ve. Takmer vždy si vyžaduje neodkladnú návštevu lekára. Moč však môže byť sfarbený dočervena aj od cvikle či cviklovej polievky, ktorú ste večer zjedli. Preháňadlá s ob­sahom fenolftaleínu tiež sfarbujú moč dočervena.

Aj umelé farbivá, prítomné v cukríkoch, iných potravi­nách a liekoch menia farbu moču. Spomínam si na pa­cientku, ktorá sa poriadne zľakla, keď zbadala, že má zelený moč. Užívala Urised, proti spazmom močovej sú­stavy. Tento liek obsahuje neškodné farbivo, z ktorého moč ozelenie. Niektoré baktérie vyvolávajúce infekcie močových ciest vylučujú modrý pigment, ktorý, keď sa zmieša so žltým močom, spôsobí jeho zelené sfarbenie.

Trankvilizéry ako thorazín a kompazín sfarbujú moč dočervena alebo dohneda. Vitamínové tabletky, najmä tie, čo obsahujú B komplex, mu dodávajú oranžový odtieň a charakteristický zápach. Pyrídium na úľavu bolestí pripodráždení močového mechúra má za následok svetlo- oranžový moč. Hnis z infekcie niekde v močovej sústave spôsobuje mliečnožltú farbu.

A teraz ešte niečo kuriózne. Aldomet, liek na vysoký tlak krvi, sfarbuje moč do čierna. Vylučuje sa žltý, ale keď sa zmieša s vodou v toaletnej mise, sčernie – šokujúci po­hľad, ak naň nie ste pripravený. Farbu má na svedomí che­mická zlúčenina zvaná chlórnan.

Napokon si rozoberieme zápach moču. Ak zjete šparg­ľu, krátko potom cítiť v moči nezvyčajný silný zápach. Aj iné jedlá sa prejavujú charakteristickými arómami. Takže si pamätajte, že ak váš moč má akýsi zvláštny zápach a je zakalený, prvé, na čo treba myslieť, je: Čo som jedol alebo pil? Napil som sa dosť vody? A čo vitamínové doplnky? Nebojte sa nejakej zákernej choroby, ktorú pravdepodob­ne nemáte, ak len moč nie je krvavý!

Farba moču – príznaky – liečba

Široká škála normálnych farieb a pachov, odrážajúca jedlo, lieky, vitamíny – Nijako

Tmavohnedý: dehydratácia – Doplniť tekutiny

Mahagónový alebo čajový: prítomnosť žlče, porucha pečene – Diagnostikovať a liečiť

Červený: krv – nebezpečný príznak rakoviny, infekcie, kameňov – Komplexné vyšetrenie

Mliečnožltý: hnis, infekcia – Identifikovať zdroj a liečiť antibiotikami

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *