Fenykl obecný
Táto stará stredomorská rastlina bola známa vo všetkých vyspelých kultúrach staroveku. Jej latinské meno je odvodené od sena, ktoré pripomínala po vysušení tvarom listov aj vôňou. Žiadnou zvláštnou krásou nevyniká, takže ak stredovekí benediktíni priniesli fenikel do Európy, bolo to len zásluhou jeho chuťových a liečivých hodnôt. Pre svoje dvojaké použitie – ako koreniny a liečiva – sa aj u nás pestuje, ja si ho kupujem v lekárni, kde ho bežne dostať.
Fenikel je častou prísadou našich priemyselne vyrábaných čajovín, ale ja ho v čajových zmesiach používam len zriedka. Medzi svoje najlepšie bylinky som ho však musela zaradiť kvôli jeho nenahraditeľnosti pre dojčatá a menšie deti. Fenikel totiž výborne uvoľňuje vetry, pôsobí proti plynatosti a črevným ťažkostiam, ktoré tak často trápia deti najmä v dojčenskom veku. Odporúča sa aj pre dojčiace matky, lebo povzbudzuje činnosť mliečnych žliaz a jeho priaznivé účinky sa s mliekom prenášajú aj na dieťa. Používa sa i na uľahčenie priebehu menštruácie a ako mierne močopudný prostriedok. Pomáha uvoľňovať hlieny, preto sa pridáva aj do čajových zmesí na priedušky, ja však na tento cieľ uprednostňujem iné účinnejšie rastliny. Pri použití zvonku slúži silný odvar z fenikla na omývanie očí pri zápale očných spojiviek. V malých dávkach je fenikel neškodný, silnejšie dávky alebo dlhodobé užívanie môže vyvolať podráždenie obličiek, žalúdka a čriev prejavujúce sa bolesťami.
Detský čaj proti plynatosti:
plod fenikla 5 (dielov)
vňať bazalky 5
kvet rumančeka 4 (diely)
vňať mäty 3
Jednu lyžicu čajovej zmesi zalejeme 1/4 1 vriacej vody a necháme asi 15 minút vylúhovať. Nesladený čaj dáme deťom vypiť na dvakrát, s prestávkou asi 2 hodiny, dojčatám do fľaše. Súčasne urobíme na bruško teplý rumančekový obklad.