Fenikel obyčajný – Foeniculum vulgare

Fenykl obecný

Táto stará stredomorská rastlina bola známa vo všetkých vyspelých kultúrach sta­roveku. Jej latinské meno je odvodené od sena, ktoré pripomínala po vysušení tva­rom listov aj vôňou. Žiadnou zvláštnou krásou nevyniká, takže ak stredovekí bene­diktíni priniesli fenikel do Európy, bolo to len zásluhou jeho chuťových a liečivých hodnôt. Pre svoje dvojaké použitie – ako koreniny a liečiva – sa aj u nás pestuje, ja si ho kupujem v lekárni, kde ho bežne dostať.Fenikel-obycajny

Fenikel je častou prísadou našich priemyselne vyrábaných čajovín, ale ja ho v čajových zmesiach používam len zriedka. Medzi svoje najlepšie bylinky som ho však musela zaradiť kvôli jeho nenahraditeľnosti pre dojčatá a menšie deti. Fenikel totiž výborne uvoľňuje vetry, pôsobí proti plynatosti a črevným ťažkostiam, ktoré tak často trápia deti najmä v dojčenskom veku. Odporúča sa aj pre dojčiace matky, lebo po­vzbudzuje činnosť mliečnych žliaz a jeho priaznivé účinky sa s mliekom prenášajú aj na dieťa. Používa sa i na uľahčenie priebehu menštruácie a ako mierne močopudný pro­striedok. Pomáha uvoľňovať hlieny, preto sa pridáva aj do čajových zmesí na prie­dušky, ja však na tento cieľ uprednostňujem iné účinnejšie rastliny. Pri použití zvonku slúži silný odvar z fenikla na omývanie očí pri zápale očných spojiviek. V malých dávkach je fenikel neškodný, silnejšie dávky alebo dlhodobé užívanie môže vyvolať podráždenie obličiek, žalúdka a čriev prejavujúce sa bolesťami.

Detský čaj proti plynatosti:

plod fenikla 5 (dielov)
vňať bazalky 5
kvet rumančeka 4 (diely)
vňať mäty 3

Jednu lyžicu čajovej zmesi zalejeme 1/4 1 vriacej vody a necháme asi 15 minút vylúhovať. Nesladený čaj dáme deťom vypiť na dvakrát, s prestávkou asi 2 hodiny, dojčatám do fľaše. Sú­časne urobíme na bruško teplý rumančekový obklad.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *