Gianotti crosti syndróm

Gianottiho – Crostiho syndróm je typická dermatóza detského veku. Vyvolávateľom je vírus sérovej hepatitídy (HBAg). Okrem kožných zmien býva vírusová hepatitída, ktorá v 90 % prebieha ako anikterická forma. Gianotti-crostiChoroba nie je zvlášť prenosná a jej spôsob pre­nosu je zatiaľ neznámy.

Počas inkubácie, ktorá trvá 15-25 dní, sa zjavuje niekedy zvýšená iritabilita centrál­neho nervového systému, inokedy až do zjavenia sa kožných prejavov sa nezisťujú nijaké zmeny.

Kožné prejavy sú charakterizované makulopapulóznym nesplývavým exantémom inten­zívne červenej alebo hnedočervenej farby, niekedy s bodkovitými krvácaniami. Vyrážky sa zjavujú symetricky na tvári, brade, krku, extenzorových častiach, horných končatinách, v krurálnej a lýtkovej oblasti. Koža na hrudníku nebýva postihnutá. Exantém sa vyvíja v priebehu niekoľkých dní, perzistuje viac týždňov. Veľkosť vyrážok kolíše od 3-10 mm v priemere, vyrážky subjektívne nerobia ťažkosti. V eruptívnej fáze sú niekedy subfebrility, zväčšujú sa lymfatické uzliny (najmä v axilách a ingvínach), lymfadenopatia môže trvať i viac mesiacov. Zväčšenie pečene s pozitívnymi hepatálnymi testmi je kon­štantné, hepatálne testy ostávajú pozitívne 6-12 mesiacov, výnimočne aj dlhšie. Splenomegália menšieho stupňa sa zjavuje najmä prvé dni po začiatku choroby.

Pri histologickom vyšetrení kožných lézií sa našli v elektrónovom mikroskope dva typy okrúhlych inklúzií, ktoré sa líšia iba veľkosťou. Predpokladá sa, že sú to rozličné vývojové fázy rovnakého vyvolávateľa.

Liečba choroby nie je špecifická, ani antibiotiká, ani kortizonoidy podstatne neovplyv­ňujú priebeh.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *