Hiátová hernia a refluxný zápal pažeráka

Asi 50 až 70 % ľudí vo veku nad 70 rokov má hiátovú herniu a veľká časť z nich má refluxnú ezofagitídu. sternumK zvýšenému výskytu hiátovej hernie prispieva aj štýl života (prejedanie sa, fajčenie, obezita). Za pri­márnu príčinu sa pokladá oslabenie dolného sfinkteru pažeráka.

Hlavnými príznakmi choroby sú bolesti za hrudnou kosťou, búchanie srdca a ťažkosti pri prehĺtaní. Bolesť spôsobuje najmä refluxná ezofagitída. Reflux sa môže vyskytovať aj bez hiátovej hernie.

Príznaky nemusia byť výrazné, preto ľahko uniknú pozornosti. Niekedy je to len anémia a dysfágia. Inokedy sa atypický klinický obraz prezentuje ašpiráciou žalú­dočného obsahu, kašľom, pískaním v hrudníku, ranným chrapotom a respiračnou infekciou. Búchanie srdca je špecifickým príznakom refluxu, ktorý sa zhoršuje po najedení, zmene polohy (napr. po zohnutí pri zaväzovaní topánok), tesnou spodnou bie­lizňou a pod. Hiátová hernia sa najčastejšie prejavuje poruchami hltania. Dysfágia u starých ľudí je vždy vážnym prízna­kom a musí sa vyšetriť. Bolesť spojená s refluxom sa musí odlíšiť najmä od bolesti pri ischemickej chorobe srdca. V obidvoch prípa­doch môže vystreľovať substernálne. Neskoré rozpo­znanie môže mať katastrofálne následky. Niekedy sa však môžu u toho istého pacienta vyskytovať obidve príčiny naraz.

Liečba sa odporúča sa redukcia telesnej hmotnosti pri obezite, striktný zákaz fajčenia a vylúčenie mastných a ťažkých jedál, hlavne na noc. Treba obmedziť aj pitie kávy a alkoholu. Alkohol sa neodporúča najmä večer, lebo zvyšuje sekréciu kyseliny chlorovodíkovej, a tým vznik refluxu. Príznaky refluxu sa zjavujú najmä v noci. Ťažkosti sa zmiernia v polohe so zvýšeným hlavovým koncom postele. Poloha v sede nie je pri spaní vhodná.

Z liečiv sa používajú antacidá. Pri ich výbere musíme byť však opatrní, lebo majú nežiadúce účinky. Antacidá s obsahom kalcia môžu zhoršiť obstipáciu, s obsahom magnézia môžu vyvolať hnačky a zvýšia riziko dehyd­ratácie. Antacidá s obsahom hliníka vyžadujú obozretnosť pri zlyhávaní obličiek. Liečebne sa používajú aj blokátory receptorov H2 (cimetidín, ranitidín).

Please follow and like us:
0

2 Komentovali článok “Hiátová hernia a refluxný zápal pažeráka

  1. Dobrý deň,uz dva roky sa trápim z hiatovou hernijou,stály chronicky dusivy kašeľ,dusenie z jedlom,chcem rýchlo sa napiť vodičku že mi jedlo skĺzne dole ,naopak je to horšie,pozor kto má také ťažkosti,niekedy myslím,že je mi už koniec ,bolesť v krku sústavne,z ktorej,neviete , vyjst,stále inne antibiotiká na hrdlo,a neviete zastavit ten kašeľ strašná denná žlč v ústach,pomáham mi malo omeprazol a degasin,nespím po nociach,dvakrát som sa pokúšala sa toho zbaviť,stále má odbili že to ešte není na operáciu, keby som mala iba to,som 4xoperovana na chrbticu,tepka kolená….niekedy nevládzem už ani žiť,ani chuť nemám a je mi 62
    Rokov,od r.2014 do teraz som toho stíhla naozaj vela,kto by mi vedel pomôct,prosím???

    1. odpoved co mne pomohlo beriem antacida nalacno helicid pijem denne mineralku fatru a vyhybam sa mastnym jedlam a nemiesam sladke slane mastne jem rano o 8 hod obed o 12 hod a veceriam o 16 30 naposledy medzitým ovocie a zeleninu ked to prezeniem a citim tazobu jedlo vyvratim a mam pokoj a uz mam dva roky pokoj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *