Hloh – Crataegus oxyacantha

Podľa čoho spoznáte hloh?

Hloh je väčšinou ker, vy­soký asi 2 metre, z ktorého sa však môže vyvinúť aj strom a vyrásť až do výšky 8 metrov. Biele alebo bledoružové kvety, ktoré sa objavujú v máji a júni, prenikavo a ne­príjemne zapáchajú. Jeho guľaté, bledočervené drobné plody vyrastajú na dlhých stopkách, sú sladkasté a v časoch hladomoru sa často konzumovali ako potrava.Hloh-Crataegus-oxyacantha

Oblasť použitia

– Srdcové ochorenia u starých ľudí
– Podpora srdcového výkonu pri vysokom krvnom tlaku
– Srdcová slabosť pri strese a po infekčných chorobách
– Poruchy srdcového rytmu
– Doplnková liečba po infarkte
– Mierny močopudný účinok, uvoľňuje kŕče

Prehľadne

Miesto výskytu: väčšinou presvetlené lesy
Krátky popis: tŕnistý ker alebo malý strom s jemne pílkovitými listami a bielymi alebo bledoružovými cha­rakteristicky zapácha­júcimi kvetmi.
Účinné časti: listy a kvety
Vedľajšie účinky: nie sú známe
Iné názvy: hlohyňa

Kde možno hloh nájsť?

Tento krík z rodiny ružovitých rastie najčastejšie v ried­kych lesoch, hlavne listna­tých alebo borovicových. Niekedy ho však nájdeme i v skupine stromov stoja­cich samostatne. Crataegus oxyacantha, používaný v medicíne, sa však väčši­nou nepoužíva na živé plo­ty – na tie slúži jeho blízky príbuzný, ktorý sa do našich končín dostal zo severnej Ameriky.

Ako pôsobí hloh?

Odvar hlohových listov upra­vuje prekrvenie vencovitých tepien a svojím látkovým zložením posilňuje srdcový sval. Aj keď hloh obsahuje látky pôsobiace na srdcový rytmus, jeho účinky nie sú škodlivé. Tým sa nezanedba­teľným spôsobom odlišuje od náprstníka husieho (Digitalis), ktorý sa ako ďalší rastlinný liek aplikuje pri ochoreniach srdca.

Hloh nie je liek, ktorý by pôsobil mimoriadne rýchlo. Je to prírodný liečivý pro­striedok, ktorého účinky sa prejavujú až po dlhšom a pravidelnom užívaní. Naj­dôležitejšou oblasťou jeho aplikácie je tzv. starecké srdce, oslabené ubúdajúcou silou srdcového svalu a nedostatočným prekrvením vencovitých tepien. Práve preto sa hloh indi­kuje aj u mladších osôb, ktorých srdce je zaťažované stresom alebo chorobou. Hloh síce nepôsobí priamo proti vysokému krvnému tlaku, môže však byť pre pa­cientov s touto diagnózou prospešný nepriamo. Môže zlepšiť výkon srdca a tlak normalizovať. Úspešne sa z tohto dôvodu používa pri doliečovaní stavov po srdco­vých infarktoch.

Ktoré časti rastliny sa používajú?

Plody hlohu sa dnes použí­vajú iba vzácne, na rozdiel od minulosti bývajú súčas­ťou niekoľkých hotových preparátov. Dnes sa v pria­mej aplikácii používajú iba kvety a listy.

Ktoré účinné látky obsahuje hloh?

Z mnohých spomeňme aspoň dve skupiny – flavonoidy (hyperosid a rutín) a oligomérne prokyanidíny.

Príprava hlohového džemu

Uvaríme 3 litre plodov hlohu, prepasírujeme cez sitko a vzniknutú kašu povaríme s 3/4 kg cukru. Pridáme znova 3 litre plodov, opäť pre­varíme a naplníme do fliaš. Uzavrieme celofánom alebo viečkami.

Ako sa hloh užíva?

Najjednoduchšie je siah­nuť po niektorom z hoto­vých preparátov. Kto dá prednosť čistému hlohu, môže si vybrať medzi tin­ktúrou a extraktom. Rastlinné extrakty možno kúpiť a pripraviť z nich čaj – 2 kávové lyžičky hlohu prelejeme šálkou vriacej vody a na 20 minút odsta­víme. Pijeme ráno a večer vždy po jednej šálke – naj­lepšie s medom, pretože chuť hlohu je nevýrazná. Pravidelné užívanie (po porade s lekárom) môže zlepšiť srdcový výkon.

Srdcové ťažkosti musí v každom prípade posúdiť a vyšetriť lekár. Ak už uží­vame na srdce nejaký iný liek, o prípadnej aplikácii hlohu sa poradíme s leká­rom. Inak by sme mohli vyvolať nežiadúce interakcie (vzájomné pôsobenie).

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *