Hnačka u detí – príznaky a liečba

Okamžite privolajte lekársku pomoc keď má dieťa riedku, vodnatú stolicu dlhšie než šesť hodín najmä ak ešte nemá ani rok a keď je hnačka spojená s vracaním alebo horúčkou.

Príznaky

Okrem stolice redšej než zvyčajne sa neprejavujú  nijaké ďalšie chorobné príznaky a dieťa vyzerá úplne v poriadku a spokojné.
Náhly záchvat hnačky, mierne zvýšená teplota a vracanie.
Okrem hnačky sa neprejavujú iné príznaky. Dieťa však kvôli niečomu, napr. škole, pociťuje úzkosť.
Bolesti brucha v miestach okolo pupka a napravo od slabiny.
Diéta má kŕče v bruchu a vracia. Stolica obsahuje  krv s hlienom a podobá sa na ríbezľový rôsol.
Dieťa sa mimovoľne pokaká, hoci sa už naučilo pýtať sa na nočník
Dieťa dobre neprospieva a má svetlú, objemnú a zapáchajúcu stolicu. Počas splachovania takáto stolica pláva na vode.

Hnačka je časté vylučovanie riedkej, vodnatej stolice. Je to znak črevného podráždenia, pri ktorom sa črevá sťahujú väčšmi než normálne, čím sa zrýchľuje posun ich obsahu. Následkom toho voda z prijatej potravy nemá dosť času na vstrebanie sa do tela, čo môže zapríčiniť, najmä u dojčiat, jej podstatnú stratu – dehydratáciu.

Dojčatá, ktoré prijímajú ešte len mliečnu stra­vu, vylučujú stolicu veľa ráz za deň a je to úplne normálne. Keď však začnú dostávať aj tuhú stravu, ich stolica sa stane pevnejšia a pravidel­nejšia. Riedke, časté stolice bývajú dôsledkom konzumovania príliš veľkého množstva určitého druhu potravín, napr. ovocia, alebo môžu byť príznakom infekcie. Infekciu v črevách zapríči­ňujú vírusy a baktérie, ktoré nainfikujú potraviny (otrava jedlom). Niekedy sa infekcia zanesie do úst rukami, ktoré si dieťa po použití záchoda neumylo. Infekcia nemusí byť len v črevách, „ hnačka býva totiž príznakom aj nečrevnej infek­cie, napr. zápalu stredného ucha alebo chríp­ky; v týchto prípadoch je spojená s horúčkou.

Je iróniou, že stolicu, ktorá je podobná ako pri hnačke, môže vyvolať zápcha. Pošpinenie star­šieho dieťaťa môže byť zapríčinené tým, že záp­cha vyvolala upchatie – prekážku, popri ktorej sa podarilo preniknúť stolici. Toto mimovoľné pošpinenie sa volá enkopréza.

Je to vážne?

Hnačka u dojčiat je vždy vážnym chorobným prejavom, pretože spôsobuje riziko dehydratá­cie. Pre tú istú príčinu je u malého dieťaťa zá­važná aj hnačka spojená s vracaním, najmä ak sa pridruží horúčka a potenie. Hnačka, pri ktorej je stolica mastná a zapáchajúca, môže byť prí­znakom závažnejšieho dlhodobého ochorenia, napr. celiakie alebo cystickej fibrózy, pri kto­rom telo nedokáže vstrebávať živiny obsiahnuté v potravinách.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Ak u dieťaťa do jedného roku veku trvá hnačka šesť hodín, ihneď sa obráťte na lekára. Nedávajte starším deťom nijaké jedlo ani mlieko, ponúkajte im však často rozrie­dené ovocné šťavy alebo vodu s troškou soli a glukózu (5 gramov alebo jednu kávovú lyžič­ku glukózy na 100 ml tekutiny). Skontrolujte teplotu dieťaťa. Ak má ho­rúčku, začnite s omývaním tela vlažnou vodou. Venujte úzkostlivú pozornosť hygiene. Ak si dieťa neumýva po použití záchoda ruky, alebo ak si ich neumývate po výmene plienok vy, infekcia sa môže rozšíriť na celú rodinu.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ihneď privolajte lekára alebo choďte do naj­bližšej nemocnice, ak má dieťa hnačku dlhšie než šesť hodín, ak má aj horúčku a vracia, prí­padne ak je jeho stolica mastná, alebo obsahuje hlien či krv.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

  • Po diagnostikovaní príčiny hnačky lekár začne s jej liečbou.
  • Lekár môže predpísať špeciálny prášok, ktorý sa pridáva do nápojov; obsahuje glukózu a najdôležitejšie soli, ktoré dieťa počas hnačky stratilo.
  • Ďalej lekár odporučí až do ustúpenia horúčky oddych na posteli a tekutú stravu. Po­čas hnačky by dieťa malo vypiť aspoň 200 ml tekutiny na kilogram svojej telesnej hmotnosti. Ak dieťa kŕmite z fľaše, lekár pravdepodobne navrhne, aby ste nahradili mliečnu stravu roz­tokom glukózy a soli a potom pomaly znovu začali podávať mlieko. Ak ešte stále dojčíte, poradí vám, aby ste pokračovali.
  • Ak je dieťa vážne choré, lekár ho môže od­poručiť do nemocnice, kde bude dostávať te­kutiny cez vnútrožilovú infúziu. Úzkostlivo dbajte na hygienu a pred prípra­vou potravy, ako aj po prebaľovaní si dobre umyte ruky. Ak dieťa ešte nemá šesť mesia­cov, sterilizujte všetky predmety na prípravu jedla.
  • Poproste každého, kto má hnačku, aby sa k dieťaťu nepribližoval.
  • Keď hnačka prejde, začnite dieťa kŕmiť ne­zaťažujúcimi jedlami, napr. jogurtom, banán­mi, ryžou a polievkami.
  • Úzkostlivo dbajte na hygienu a pred prípra­vou potravy, ako aj po prebaľovaní si dobre umyte ruky. Ak dieťa ešte nemá šesť mesia­cov, sterilizujte všetky predmety na prípravu jedla.
  • Poproste každého, kto má hnačku, aby sa k dieťaťu nepribližoval.
  • Keď hnačka prejde, začnite dieťa kŕmiť ne­zaťažujúcimi jedlami, napr. jogurtom, banán­mi, ryžou a polievkami.
Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *