Hnis v očiach dieťaťa vzniká v dôsledku miernejšieho očného zápalu, ktorý je v prvých týždňoch života dosť bežný. Takmer vždy ho zapríčiňuje cudzia látka, ktorá sa dostala do očí počas pôrodu, napr. kvapka plodovej vody alebo krvi. Hnis, ktorý vyteká zo zapálených očí, spôsobuje, že očné riasy sú po spánku zalepené.
Je to vážne?
Hnis v očiach nie je závažným stavom. Napriek tomu by sa mal okamžite začať liečiť, pretože môže vyvolať oveľa závažnejší zápal spojovky – konjunktivitídu.
Možné príznaky
- Hnis vytekajúci z vnútorného kútika jedného alebo obidvoch očí.
- Očné riasy sú po spánku zlepené.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Obidve oči umyte teplou prevarenou vodou; na každé oko použite iný tampón čistej vaty. Umývanie začnite na vonkajšej strane oka a postupujte smerom dovnútra. Dieťa ukladajte do postieľky na bok tak, aby malo postihnuté oko vyššie. Inak by sa totiž mohlo nakaziť z plachty aj druhé oko.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ak má dieťa sčervenenú očnú guľu, okamžite vyhľadajte lekára. Mohlo by ísť totiž o zápal spojovky. Čo najskôr sa obráťte na lekára, ak hnis vyteká z oka 24 hodín.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
- Ak je v oku infekcia, lekár predpíše pre dieťa očné kvapky alebo očnú masť, ktoré budete kvapkať či natierať tri až štyri razy denne.
Ako môžeme pomôcť sami?
- Vždy, keď si všimnete výtok z očí dieťaťa, vymyte ich.
- Pravidelne mu vymieňajte posteľnú bielizeň, aby ste zabránili šíreniu infekcie.