Hnis v očiach

Hnis v očiach dieťaťa vzniká v dôsledku miernej­šieho očného zápalu, ktorý je v prvých týždňoch života dosť bežný. Takmer vždy ho zapríčiňuje cudzia látka, ktorá sa dostala do očí počas pôro­du, napr. kvapka plodovej vody alebo krvi. Hnis, ktorý vyteká zo zapálených očí, spôsobuje, že očné riasy sú po spánku zalepené.

Je to vážne?

Hnis v očiach nie je závažným stavom. Napriek tomu by sa mal okamžite začať liečiť, pretože môže vyvolať oveľa závažnejší zápal spojovky – konjunktivitídu.

Možné príznaky

  • Hnis vytekajúci z vnútorného kútika jed­ného alebo obidvoch očí.
  • Očné riasy sú po spánku zlepené.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Obidve oči umyte teplou prevarenou vo­dou; na každé oko použite iný tampón čistej vaty. Umývanie začnite na vonkajšej strane oka a postupujte smerom dovnútra. Dieťa ukladajte do postieľky na bok tak, aby malo postihnuté oko vyššie. Inak by sa totiž mohlo nakaziť z plachty aj druhé oko.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ak má dieťa sčervenenú očnú guľu, okamžite vyhľadajte lekára. Mohlo by ísť totiž o zápal spojovky. Čo najskôr sa obráťte na lekára, ak hnis vyteká z oka 24 hodín.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

  • Ak je v oku infekcia, lekár predpíše pre die­ťa očné kvapky alebo očnú masť, ktoré budete kvapkať či natierať tri až štyri razy denne.

Ako môžeme pomôcť sami?

  • Vždy, keď si všimnete výtok z očí dieťaťa, vymyte ich.
  • Pravidelne mu vymieňajte posteľnú bieli­zeň, aby ste zabránili šíreniu infekcie.
Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *