Hnisavý vred je väčšie, bolestivé, červené zdurenie, ktoré je dôsledkom infekcie vlasového vačku baktériami – stafylokokmi. (Ak sa infekcia zjaví trochu vyššie, blízko povrchu kože, vznikajú uhry.) Na hnisavom vrede sa postupne začne vytvárať biely alebo žltý vrcholček. Po dvoch až troch dňoch vred buď praskne, alebo sa zahojí a pomaly mizne. Keďže vlasové vačky sa nachádzajú tesne vedľa seba, stafylokoky môžu napadnúť širokú plochu a zapríčiniť tak vznik viacerých vredov; najčastejšie býva takto postihnutá tvár. Vredy sa zvyčajne vyskytujú na miestach, ktoré sú dráždené mechanickým tlakom, napr. golierom, alebo na zadku.
Je to vážne?
Hoci sú vredy nevzhľadné, nie sú vážnym stavom. Môžu byť však mimoriadne bolestivé, najmä ak sa vyhodia nad plochou kosťou, napr. nad čeľusťou alebo na čele, kde je koža tesne napätá.
Možné príznaky
- Väčšie, bolestivé, červené zdurenie.
- Zvyšovanie citlivosti a pulzujúca bolesť pri hromadení hnisu v zdurenine.
- Po jednom až dvoch dňoch sa na červenej hrčke vytvorí biely alebo žitý, hnisom vyplnený stred, ktorý niekedy praskne.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak sa dieťa sťažuje na pulzujúcu bolesť, nedovoľte mu dotýkať sa alebo si škrabať postihnuté miesto. Aby ste zabránili šíreniu infekcie, omyte kožu čistým liehom alebo roztokom 5 g (1 kávová lyžička) soli v pohári teplej vody. Potom na vred priložte sterilný gázový obklad. Vredy nevytláčajte, a to ani vtedy, keď sa na nich vytvorí vrcholček a dozrievajú. Vytláčaním sa infekcia šíri do okolia a zhoršuje výskyt vredov.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Čo najskôr vyhľadajte lekára v týchto prípadoch: ak vred nedozreje do piatich dní; ak spôsobuje veľa bolesti kvôli umiestneniu nad kosťou alebo na nejakom nepríjemnom mieste, napr. pod pazuchou; keď si všimnete, že z centra vredu sa rozbiehajú červené pruhy, ktoré môžu znamenať šírenie infekcie.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
- Lekár prezrie vred i okolitú kožu. Ak pod ňou nahmatá hnis, pravdepodobne otvorí vred malým skalpelom a nechá vnútrajšok vytiecť. Po tomto úkone sa bolesť okamžite zmenší.
- Ak má dieťa hnisavý vred a infekcia sa z neho rozšírila do okolia alebo ak sa mu v predchádzajúcich mesiacoch vyhodilo viac vredov, lekár predpíše na potieranie kože krém s antiinfekčnými účinkami a na vnútorné použitie antibiotiká v podobe tabletiek, ktoré pôsobia proti šíreniu infekcie.
- Ak sa dieťaťu vyhodilo naraz viacero vredov, lekár predpíše prostriedok s antiseptickými účinkami, ktorý sa pridáva do horúceho kúpeľa.
- Ak sa vredy vyskytujú opakovane, lekár pošle dieťa k špecialistovi na kožné choroby, ktorý zistí vyvolávajúcu príčinu.
Ako môžeme pomôcť sami?
Keď vred praskol, vyčistite jeho okolie a prikryte ho na niekoľko dní náplasťou. Uterák i umývacie vrecúško dieťaťa ukladajte na iné miesto než veci ostatných členov rodiny.
Ak sa vred nachádza na mieste, kde ho odierajú šaty, dajte pod náplasť gázovú podušku, aby ste zabránili akémukoľvek treniu. Ak má dieťa vred na zadočku a nosí plienky, nechávajte ho čo najviac bez nich. Často ho prebaľujte a okolie vredu potierajte krémom s antiseptickými účinkami.