Rozsah normálnej telesnej teploty sa pohybuje od 36 do 37 °C. Teplota nad 37,7 °C sa pokladá za horúčku, aj keď výška, ktorú dosahuje, nemusí byť presným odrazom závažnosti ochorenia. Horúčka sama osebe nie je ochorením, je len jeho príznakom. Okrem toho, že telesná teplota je odrazom ochorenia, odráža aj čas dňa a intenzitu činnosti dieťaťa; napríklad po veľmi namáhavom futbalovom zápase môže načas dosahovať až vyše 38 °C.
Je to vážne?
U dieťaťa do šiestich mesiacov je teplota nad 37 °C vždy vážna. Ak teplota zostane dlhšie vysoká, vzniká isté riziko vzniku kŕčov.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak máte dojem, že dieťa má horúčku, zmerajte mu teplotu. Jej prípadné zmeny zisťujte meraním opakovaným v 20-minútových intervaloch. Každý údaj si zaznačte. Uložte dieťa do postele a väčšinu šatstva mu vyzlečte, a to aj vtedy, keď je v izbe chladno. Stačí, ak ho zakryjete ľahšou plachtou. Horúčku vyššiu než 40 °C znižujte omývaním tela špongiou namočenou do vlažnej vody. Teplotu kontrolujte každých päť minút a keď klesne na 38 °C, prestaňte s omývaním. Nikdy nepoužívajte studenú vodu, pretože spôsobuje stiahnutie krvných ciev, ktoré zabraňuje strate tepla a horúčku ešte zvyšuje. Ak sa vám uvedenými spôsobmi nepodarilo znížiť teplotu, dajte dieťaťu Para- len. Pri príznakoch ovčích kiahní alebo chrípky nikdy nepodávajte acylpyrín; mohol by totiž navodiť vznik Reyeovho syndrómu. Pravidelne podávajte malé množstvá tekutín – dieťa totiž musí veľa piť.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Okamžite privolajte lekára pri týchto výskytoch horúčky: dieťa ešte nemá šesť mesiacov; má kŕčový záchvat – konvulzie, alebo ich malo v minulosti; febrilné konvulzie sa vyskytujú v rodine dedične. Čo najskôr zavolajte lekára, ak horúčka trvá dlhšie než 24 hodín alebo ak vás znepokojujú niektoré z jej sprievodných príznakov.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
Priebeh liečby bude závisieť od vyvolávajúcej príčiny horúčky. Ak je ňou baktériová infekcia, lekár na jej potlačenie predpíše pravdepodobne antibiotiká. Ak však horúčku vyvolávajú také ochorenia, ako sú ovčie kiahne alebo prechladnutie, najpravdepodobnejšie sa nebudú podávať nijaké lieky. Lekár vám len poskytne rady, ako zabezpečiť dieťaťu pohodlie.
Ako môžeme pomôcť sami?
- Často vymieňajte plachty na detskej postieľke. Dieťa prikrývajte len plachtou.
- Dajte dieťaťu na čelo studený obklad alebo mokrý uterák.
- Nebuďte dieťa kvôli odmeraniu teploty. Spánok je dôležitejší.