Hrčka v podpazuší

Veľkú pravdepodobnosť, že si nájdete včas hrčku v pod­pazuší, máte vtedy, ak ste žena s chvályhodným zvykom skúmať si prsníky. Pri samovyšetrovaní prsníkov neza­budnite aj na podpazušnú jamku, lebo rakovinotvorný proces môže zväčšiť uzliny v nej, hoci prsia sú úplne v po­riadku. Pamätajte, že lymfatické uzliny sú filtre, zachytá­vajúce rakovinové bunky a infekčné organizmy. Keď sa im to podarí, zväčšia sa a dajú sa ľahko nahmatať. Preto aj pri operácii rakovinového nádoru hocikde v tele chirurg vždy skontroluje uzliny v napadnutej oblasti. Sú totiž prvou za­stávkou šíriacich sa rakovinových buniek. podpazusieNapriek tomu, ak si nájdete hrčku v podpazuší, nepod­liehajte panike. Môže byť len dôsledkom infekcie niekde v hornej končatine, ktorej pôvodcovia sa presťahovali do uzlín pod pazuchou. Uzlina odrazu navrie, je bolestivá a citlivá, na rozdiel od veľkých, tvrdých, nebolestivých uzlín postihnutých rakovinou. Keď si nájdete zväčšenú uzlinu v podpazuší, vždy si skontrolujte aj ostatné, spolu s lymfatickými uzlinami v slabinách a na krku. Vírusové infekcie, ako napríklad rubeola, ovčie kiahne, infekčná mononukleóza a mnohé ďal­šie spôsobujú všeobecné zväčšenie uzlín. Bohužiaľ, to isté môžeme povedať o určitých malígnych procesoch, ako je Hodgkinova choroba a iné lymfómy. Celková alergická reakcia na sulfonamidy, jód, penicilín a iné môže mať tiež na svedomí opuch uzlín.

To, čo vyzerá ako hrčka v podpazuší, nemusí byť vždy lymfatická uzlina. Môže ísť jednoducho o normálne prsníkové tkanivo, ktoré sa „stratilo“ a skončilo pod pazuchou. Takou vypuklinou je tiež benígna cysta alebo neškodný tu­kový nádor (lipóm). Nie je správne diagnostikovať si hrčku alebo hrčky v podpazuší sám, pokiaľ príčinu nepoznáte stopercentne, napríklad, že ste sa porezali, keď ste si holili chĺpky, a do­stali ste infekciu. Podcenenie dôležitosti opuchnutej uzli­ny môže mať nebezpečné následky. Váš lekár môže mať aj po všeobecnej lekárskej prehliadke a krvných vyšetre­niach ešte vždy ťažkosti s určením príčiny zväčšenia uzli­ny. Veľmi často je jediným vyriešením tohto problému dať si urobiť biopsiu. Tá vám potvrdí diagnózu.

Hrčka v podpazuší – príznaky – liečba

Infikovaná žľaza (bolestivá) – Liečiť základnú infekciu
Zhubný nádor (najmä prsníka) – Vhodná liečba proti rakovine
Nediferencovaná vírusová infekcia – Nakoniec zmizne bez terapie
Alergická reakcia – Stratí sa po tom, čo sa odstrá­ni látka, ktorá ju vyvolala
Nadbytočné normálne prsníkové tkanivo – Netreba liečbu
Cysta – Netreba liečiť, pokiaľ vám ne­prekáža či neinfikuje sa
Lipón – Neškodný, pokiaľ nenarastie veľký a nezačne prekážať
Nie ste si istý – Biopsia

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Hrčka v podpazuší

  1. Dobrý deň
    Našla som si hrčku v podpazuší.
    Robili mi sono, kde mi našli tri zväčšené hrcky, mamografiu prsníkov. Teraz podstupujem magnetickú rezonanciu prsníkov a som objednaná aj na biopsiu.
    Chcela by som sa spýtať, ako tá biopsia prebieha.Je bolestivá, treba hospitalizáciu a ako sa cíti človek po nej? Dosť ma to v poslednej dobe bolí v podpazuší. Mám strach, aby ti to nebola rakovina. Ďakujem za odpoveď. S milým pozdravom Alžbetka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *