Hrčky na tele – neškodné a nebezpečné

Prejdite si rukou po hlave. Nahmatali ste si na nej jednu, dve hrče, o ktorých ste predtým nevedeli? Žiaden strach. Ide o exostózy – neškodné kostné výrastky. Ženy si ich z kozmetických dôvodov dávajú často odstrániť. Moja teta mala takú hrču presne uprostred čela, trčala jej ako roh. Nebolela ju, nebola nebezpečná, ale rozhodla sa, že sa jej zbaví, lebo sa jej jednoducho nepáčila. Siahnite si pod pa­zuchu. Možno tam nahmatáte niečo tvrdé, čo nebolí. Je to vážne? Dosť možné, najmä ak ste žena a už dávno ste si nedali urobiť röntgen prsníka.fibromy

Nález hrčky hocikde na tele môže byť deprimujúcim zá­žitkom. Nemusí však tak byť vždy. V tejto kapitole sa do­čítate o hrčkách, ktorých by ste sa naozaj mali zľaknúť, ale aj o tých, ktorých sa nemusíte obávať. V každom prípade by ste si hrčku mali dať vyšetriť, len tak pre istotu.

Uvedieme niektoré kategórie hrčiek a opuchlín, ktoré by ste si mohli nájsť sami:

Lipómy sú tukové zoskupenia formujúce sa pod pokož­kou, najmä u obéznych ľudí. Sú to mäkké útvary, ktoré sa prevaľujú pod prstami. Dajte im pokoj, pokiaľ, pravdaže, nezačnú bolieť (čo sa stáva, ak narastú príliš veľké) alebo nezačnú byť kozmeticky neprijateľné.

Fibrómy, ďalší typ benígnych nádorov, sú obyčajne tvrd­šie ako tuk. Niekedy aj rakovinové bunky, majúce pôvod niekde inde, sa akumulujú do podoby podkožnej hrčky. V takých prípadoch je pokožka sfarbená pigmentom alebo bezfarebná. Nádor je tvrdší a nedá sa ním tak voľne po­hybovať ako pri benígnom type. Povrchové krvácanie tesne pod pokožkou môže mať za následok bezfarebnú hrčku zo stuhnutej krvi. Zvyčajne sa to stáva po úrazoch, aj keď vyzerajú neškodne. Hrčka môže vzniknúť aj z inej príčiny a oveľa častejšie, ako si to priznávajú zdravotné sestry. Keď vám napríklad berú krv na krvnú skúšku, napichnú vám pokožku ihlou štandard­nej veľkosti a urobia maličkú dierku v stene žily. Keď ihlu vytiahnu a kým sa dierka uzavrie, krv chvíľu vyteká zo ži­ly do okolitého tkaniva. V závislosti od množstva, ktoré vytečie, si o niekoľko dní nahmatáte hrčku z pevného krv­ného skupenstva. Táto situácia je pravdepodobnejšia, ak zľahka krvácate (čo sa môže stať, ak pravidelne užívate aspirín alebo sa liečite antikoagulanciami), ak použitá ihla mala nejakú chybu, napríklad mikroskopický odštep, kto­rý dierku v žile trochu zväčšil, a samozrejme, ak sestra ma­la ťažkosti s nájdením žily a pichla do nej viackrát. Tieto hrčky však postupne zmiznú.

Podobná komplikácia môže nastať po angiograme, keď vám do obehu vstreknú kontrastnú látku, aby vám pod röntgenom bolo vidieť žily. Ak po tejto procedúre vy­tečie z cievy krv, bude jej podstatne viac, lebo napichnutá cieva, zvyčajne v oblasti slabín je artéria, nie žila. Artérie krvácajú hojnejšie ako žily. Keď sa vytiahne katéter, cez ktorý sa aplikovala kontrastná látka, vystrekne z artérie krv do tkaniva stehna a podbruška. Celá oblasť po­stupne sčervenie, sčernie, zožltne a zmodrie (farby sa časom menia) a opuchne. Väčšina krvi sa absorbuje, ale niekoľko týždňov, ba aj mesiacov po nej zostane tvrdá hrčka. Ak sa vám to stane, nepodliehajte panike. Aj hrčka zmizne. Keď však zacítite, že hrčka pulzuje, znamená to, že z artérie ešte stále vyteká krv. Ihneď zavolajte lekára. Krvácanie môže nastať aj v poranenom či chorom orgáne, ktorý sa zväčší tak, že ho nahmatáte ako hrčku. Ako príklad poslúži krvácanie do sleziny z dôvodu nejakého chorobné­ ho procesu. Keď si pritlačíte na brucho, zacítite tam hrču. Keď sa tekutina zachytí v uzavretom priestore, z ktoré­ho nemôže uniknúť, a infikuje sa, vyformuje absces. Väč­šina nás z času na čas má nejaké abscesy, či už vonkajšie, viditeľné (v ďasnách, v pokožke, vo vlasovej folikule), ale­bo vnútorné, neviditeľné (v pečeni, pľúcach, žlčníku). Po­dľa umiestnenia môže byť taký absces ako hrčka, keď stlačíte, spľasne, lebo obsahuje hnis.

Lymfatické uzliny v krku, slabinách, v podpazušnej jam­ke a za lakťom zvyčajne nenahmatáte, až kým sa nezväčšia. Tieto uzliny fungujú ako filtre a ak zachytia vírusy, bakté­rie alebo rakovinotvorné bunky, opuchnú. Keď máte zväč­šenú uzlinu, držte sa pravidla: ak je tvrdá a nebolí, môže byť prejavom malígneho procesu v tele, ak je mäkká, dá sa ňou pohybovať a je citlivá na dotyk, pôjde o infekciu. Pa­mätajte si však, že jediný spôsob, pri ktorom vy i váš lekár môžete stopercentne zistiť rozdiel, je vykonať biopsiu.

Niekedy je „hrčka“ len vecou zmenenej telesnej „geogra­fie“ – orgán umiestnený tam, kde by ste to nečakali. Naj­lepším príkladom je „spadnutá oblička“, ktorá sa nachádza nižšie, ako má byť, takže ju cítite v bruchu. Mal som mno­hých pacientov a poznal aj niekoľkých lekárov, čo si robili starosti kvôli hrčke v bruchu, z ktorej sa napokon vykľula úplne zdravá oblička, len trochu posunutá „na juh“. Rako­vinové bunky sa niekedy zvyknú presunúť do predtým zdra­vého tkaniva (metastázy) a nahmatáme ich ako novú hrčku. Pečeň je obzvlášť náchylná na malignitu. Keď rakovina na­padne tento orgán, v pravej hornej štvrtine brucha sa obja­ví tvrdá, nepravidelná, nebolestivá hrudka, čo je zlé.

Niektoré telesné orgány sú mechúriky, ktorých obsah vychádza do vonkajšieho sveta cez kanáliky. Keď sa kanálik upchá, vylučovaná látka sa vráti do orgánu, a ten sa zväčší. Výsledkom je hrčka alebo opuch. Ako príklad môžu poslúžiť slinné žľazy (na každej strane čeľuste pod ušami je jedna). Sliny, ktoré vylučujú, idú do úst cez slin­né kanáliky. Keď sa v niektorom z nich vytvorí kamienok alebo ho upchá infekcia, čo sa stáva pri mumpse – opuchne vám tvár, lebo žľaza produkuje sliny, ktoré ne­majú odtok, tak sa vracajú späť.

Rovnaký proces, aj keď nie tak dramaticky viditeľný, pre­bieha v maličkých žľazách pod pokožkou, ktoré vylučujú maz. Ak sa kanáliky vedúce na povrch zapália, sekrét sa vrá­ti späť a vytvorí sa malá bolestivá hrčka, ktorej hovoríme ateróm. Ak dosiahne úctyhodnejšiu veľkosť, potom je to absces.

Žlčník skladuje žlč, ktorá sa produkuje v pečeni, a keď je treba, cez žlčovody ju vypudzuje do čriev. Keď sa žlčovody chronicky zapchajú, zvyčajne tumorom rastúcim niekde nablízku v bruchu, žlč sa vracia späť a žlčník sa roztiahne. Vy to zrejme nepocítite, ale lekár áno, ak vás starostlivo vyšetrí. Opuch býva nebolestivý a je typický pre rakovinu pankreasu. Kamene blokujúce žlčník ho zvy­čajne nezväčšia natoľko, aby sa dal vyhmatať, lebo obyčaj­ne za pár dní vyjdú von.

Please follow and like us:
0

5 Komentovali článok “Hrčky na tele – neškodné a nebezpečné

  1. Dobry den.Pred svoma tyzdnami som si nahmatala malu hrcku na zadku blizko konecnika .Je viditelna a cervena ako mala fazulka.Zatial ma to neboli ani nesvrbi.Je tvrda a neviem co to moze byt.Mozem to mat maly vvred od nachladnutia lebo vo vnutri konecnika ani medzi konecnikom alebo zadkom to neni.Poradte co to moze byt.A co by som si na to mohla dat.Dakujem.K lekarovi sa hanbim ist.

  2. Dobrý deň,
    Ja som si nahmatala hrcku vzadu dole na pravej strane hlavy, ako zacinaju vlasy.. Mam strach, či to nie je niečo vážne..
    Čo to môže byť??
    Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *