Impetigo je baktériová kožná infekcia, ktorú možno najčastejšie vidieť okolo pier, nosa a uší. Vyvolávajú ju kožné organizmy (stafylokoky) nachádzajúce sa v nose a na koži. Ochorenie sa začína malými pľuzgierikmi, ktoré praskajú a pokrývajú sa žltohnedými chrastami pripomínajúcimi hnedý cukor. Impetigo sa najčastejšie pozoruje u detí školského veku a je nákazlivé.
Je to vážne?
Impetigo má zriedkakedy závažné účinky, ale pre svoju vysokú nákazlivosť si vyžaduje okamžitú liečbu.
Možné príznaky
Pľuzgieriky okolo nosa, úst alebo uší, ktoré mokvajú a potom stvrdnú na žltohnedé chrasty.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak pľuzgiere na tvári začnú mokvať, nedovoľte dieťaťu, aby sa ich dotýkalo. Chrasty zmývajte teplou vodou a miesto potom osušte papierovým obrúskom. Aby ste zabránili šíreniu infekcie, ukladajte umývacie vrecko i uterák dieťaťa na osobitné miesto až do návštevy lekára dieťa nepúšťajte do školy.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ak máte podozrenie na impetigo, ihneď navštívte lekára.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
Predpíše krém s antibiotickým účinkom, ktorý zlikviduje impetigo do 5 dní.
Lekár môže predpísať na zlikvidovanie infekcie v tele dieťaťa aj antibiotiká na ústne užívanie alebo krém do nosa, ktorý zabráni rozšíreniu infekcie na iné miesta.
Ako môžeme pomôcť sami?
- Pred potretím postihnutého miesta masťou zmyte žlté chrasty teplou vodou a osušte ich papierovým obrúskom.
- Úzkostlivo dbajte na hygienu. Pred každým potieraním miesta, ako i po ňom si umývajte ruky. Dieťaťu nedovoľte dotýkať sa tváre, a aby ste znížili riziko šírenia infekcie na iné časti tela, strihajte mu nechty nakrátko.
- Prísne zakážte dieťaťu cumľať si palec, ohrýzať nechty alebo špárať v nose. Týmito spôsobmi sa totiž infekcia šíri ďalej.
- Po zlikvidovaní infekcie potierajte miesto zvláčňujúcim krémom.