Infekčná mononukleóza je vírusového infekčného pôvodu a začína sa podobne ako chrípka, t. j. výtokom z nosa, bolesťami v hrdle, pobolievaním celého tela a únavou; v malom počte prípadov sa zjavujú aj vyrážky ako pri ružienke. Táto choroba je dosť bežná a postihuje najmä mládež od 13 do 19 rokov a mladých dospelých ľudí; môžu sa ňou nakaziť aj menšie deti, intenzita postihnutia však býva menšia. Tak ako pri iných infekčných chorobách, ani proti infekčnej mononukleóze neexistuje nijaký známy liečebný prostriedok; postihnutý musí prejsť celým jej priebehom, čo trvá zvyčajne aspoň 1 mesiac. Súčasťou reakcie tela na túto infekciu je zdurenie lymfatických uzlín a možné zväčšenie sleziny. To však samo osebe nevyvoláva vznik ďalších nepríjemných príznakov a slezina, ktorá je súčasťou systému lymfatických uzlín, sa po skončení ochorenia vráti opäť do normálneho stavu.
Je to vážne?
Hoci infekčná mononukleóza vysiľuje organizmus, nie je vážna. Keďže mnohé z jej príznakov sa podobajú prejavom iných chorôb, mali by ste požiadať o stanovenie diagnózy lekára.
Možné príznaky
- Výtok z nosa.
- Bolesti v hrdle.
- Pobolievanie celého tela.
- Zdurenie lymfatických uzlín, najčastejšie krčných, spojené s horúčkou.
- Sklesnutosť a spavosť.
- Vyrážky, ktoré sa začínajú zjavovať za ušami a rozšíria sa na čelo.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
- Lekár odoberie dieťaťu vzorku krvi na rozbor. Infekčnú mononukleózu možno totiž s istotou diagnostikovať na základe zistenia vírusu v krvi. V prípade postihnutia dieťaťa touto chorobou vám lekár odporučí, aby ste ho nechali doma a aby veľa odpočívalo; nijaká ďalšia liečba nie je potrebná.
Ako môžeme pomôcť my?
- Dieťa bude musieť zostať doma asi mesiac a do školy sa bude môcť vrátiť až po odporučení lekára.
- Ak chce dieťa zostať v posteli, dovoľte mu to. Ak nie, nepúšťajte ho von aspoň dovtedy, kým mu neklesne horúčka.
- Ak má dieťa horúčku, dávajte mu veľa piť, aby ste zabránili odvodneniu organizmu.
- Infekčná mononukleóza je veľmi vysiľujúca choroba; úplné zotavenie dieťaťa trvá asi šesť mesiacov.
- Postarajte sa dieťaťu o zábavu a rozptýlenie. Obdobie, ktoré musí stráviť doma, kým choroba nepominie, ho môže nudiť a deprimovať. Aj keď dieťa potrebuje veľa odpočinku, zamestnávajte ho niektorým zo spôsobov, ktoré si nevyžadujú telesnú námahu, napr. knihami, hádankami alebo televíziou.
- Keďže infekčná mononukleóza sa môže opakovane vyskytnúť do dvoch rokov od prvého napadnutia organizmu vírusom, dávajte pozor, či sa jej príznaky neprejavia znova. Ak máte akékoľvek podozrenie na recidívu, vyhľadajte ošetrujúceho lekára.