Intususcepcia čreva

Intususcepcia je stav, pri ktorom sa časť tenké­ho čreva vsunie dovnútra čreva pred ním podobne, ako keď sa prevráti dovnútra prst na ru­kavici. Vsunuté črevo opuchne a zapríčiní zablokovanie. Aby postihnuté črevo prekážku pre­konalo, reaguje kŕčovitými sťahmi. Neexistuje nijaká známa príčina intususcepcie. Môže sa vyskytnúť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie však postihuje chlapcov do 12 mesiacov, ktorí sa predtým tešili výbornému zdraviu. Na začiat­ku svalových kŕčov dieťa môže náhle vykríknuť, vracať, oblednúť a triasť sa zimnicou. Medzi kŕčmi môže vyzerať celkom normálne a prvých pár hodín bude vylučovať normálnu stolicu. Pri pokračovaní záchvatov sa však stolica zmení – jej charakteristický vzhľad pripomínajúci želé z červených ríbezlí bude spôsobený prevládajúcim obsahom krvi a hlienu.

Je to vážne?

Intususcepcia je zriedkavým, ale veľmi vážnym stavom. Ak sa ponechá bez liečby, môže spôso­biť úmrtie.

Možné príznaky

  • Prudké bolesti v bruchu sprevádzané pravdepodobne výkrikmi.
  • Vracanie.
  • Bledosť.
  • Mierne zvýšená teplota.
  • Stolica obsahujúca krv a hlien a podoba­júca sa na želé z červených ríbezlí.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Ihneď zavolajte lekára, keď dieťa preko­nalo niekoľko kŕčových záchvatov a keď od bolesti kričí a priťahuje si k brušku nohy, ale medzi záchvatmi vyzerá celkom normálne. Pozrite sa, či stolica neobsahuje hlien s krvou. Medzi záchvatmi merajte dieťaťu teplotu, aby ste zistili, či nemá horúčku.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ihneď zavolajte lekára, ak malo dieťa niekoľko záchvatov brušných kŕčov alebo ak si všimne­te, že má v stolici krv alebo hlien.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

Lekár odporučí dieťa do nemocnice, kde sa pomocou báriového nálevu potvrdí diagnó­za intususcepcie. Je to bezbolestné vyšetre­nie, pri ktorom sa cez konečník podá dieťaťu do čriev kontrastná tekutina a stav čriev potom možno prezrieť na rtg. snímke. Báriový nálev niekedy stačí na úpravu intususcepcie. V opačnom prípade dieťa pôjde na operáciu, popas ktorej sa tenké črevo vráti do normálnej polohy.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *