Intususcepcia je stav, pri ktorom sa časť tenkého čreva vsunie dovnútra čreva pred ním podobne, ako keď sa prevráti dovnútra prst na rukavici. Vsunuté črevo opuchne a zapríčiní zablokovanie. Aby postihnuté črevo prekážku prekonalo, reaguje kŕčovitými sťahmi. Neexistuje nijaká známa príčina intususcepcie. Môže sa vyskytnúť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie však postihuje chlapcov do 12 mesiacov, ktorí sa predtým tešili výbornému zdraviu. Na začiatku svalových kŕčov dieťa môže náhle vykríknuť, vracať, oblednúť a triasť sa zimnicou. Medzi kŕčmi môže vyzerať celkom normálne a prvých pár hodín bude vylučovať normálnu stolicu. Pri pokračovaní záchvatov sa však stolica zmení – jej charakteristický vzhľad pripomínajúci želé z červených ríbezlí bude spôsobený prevládajúcim obsahom krvi a hlienu.
Je to vážne?
Intususcepcia je zriedkavým, ale veľmi vážnym stavom. Ak sa ponechá bez liečby, môže spôsobiť úmrtie.
Možné príznaky
- Prudké bolesti v bruchu sprevádzané pravdepodobne výkrikmi.
- Vracanie.
- Bledosť.
- Mierne zvýšená teplota.
- Stolica obsahujúca krv a hlien a podobajúca sa na želé z červených ríbezlí.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ihneď zavolajte lekára, keď dieťa prekonalo niekoľko kŕčových záchvatov a keď od bolesti kričí a priťahuje si k brušku nohy, ale medzi záchvatmi vyzerá celkom normálne. Pozrite sa, či stolica neobsahuje hlien s krvou. Medzi záchvatmi merajte dieťaťu teplotu, aby ste zistili, či nemá horúčku.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ihneď zavolajte lekára, ak malo dieťa niekoľko záchvatov brušných kŕčov alebo ak si všimnete, že má v stolici krv alebo hlien.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
Lekár odporučí dieťa do nemocnice, kde sa pomocou báriového nálevu potvrdí diagnóza intususcepcie. Je to bezbolestné vyšetrenie, pri ktorom sa cez konečník podá dieťaťu do čriev kontrastná tekutina a stav čriev potom možno prezrieť na rtg. snímke. Báriový nálev niekedy stačí na úpravu intususcepcie. V opačnom prípade dieťa pôjde na operáciu, popas ktorej sa tenké črevo vráti do normálnej polohy.